Pchła – niechciany gość w domu. Żywi się krwią, lubi zmieniać nosiciela i przeskakiwać na kolejne ofiary, w tym człowieka. Czy wiesz, że istnieje ponad 200 odmian pcheł? Gdy Twój pupil przyprowadzi je do domu, konieczne jest szybkie i skuteczne działanie, które pozwoli pozbyć się problemu na długi czas. Jak się pozbyć pcheł z domu? Czy wystarczą domowe sposoby, aby usunąć niechcianych gości z naszego otoczenia?
Jak wyglądają pchły i skąd się biorą?
Zanim poznasz sposoby na to, jak pozbyć się pcheł z domu, warto najpierw „poznać wroga”. Czym jest pchła, jak wygląda i w jaki sposób trafia pod nasz dach?
Pchła jest odmianą pasożyta zewnętrznego (dla przykładu, wewnętrznego pasożyta reprezentuje tasiemiec). Najczęściej trafiają do naszego domu dzięki zwierzętom – psom lub kotom, które wychodzą na zewnątrz. Istnieją odmiany pcheł kocich, psich, a nawet ludzkich. Jak wygląda pchła? To nieduże stworzenie, często trudne do zaobserwowania z odległości, zwłaszcza w sierści psa. Mają wymiary od 1 do 6 milimetrów, są koloru brązowego.
Do „zarażenia” pchłami może dojść poprzez bezpośredni i pośredni kontakt naszego pupila z zapchlonym zwierzęciem – nosicielem może być inny pies, kot, czy królik albo jeż. Pchły bardzo upodobały sobie również myszy, szczury (to za ich pośrednictwem pchły rozniosły dżumę w średniowiecznej Europie), a nawet ptaki. Nie trzeba nawet doświadczyć kontaktu z nosicielem, wystarczy przebywać w miejscu, w którym przebywa zapchlone zwierzę. Człowiek może przynieść pchły na butach i ubraniu.
Jak rozpoznać, że w Twoim domu są pchły?
Pchły to niewątpliwie poważny problem zarówno dla naszego czworonoga, jak i nas samych. Jak pozbyć się pcheł z domu? Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zaopatrzyć naszego zwierzaka w specjalne obroże oraz specjalistyczne środki do nakrapiania na skórę – wystarczy rozlać je na wysokości łopatki i delikatnie wmasować w skórę. Efekt powinien utrzymać się od miesiąca do trzech (mycie psa wymaga powtórzenia rozprowadzenia środka na ciele). Są także dostępne tabletki na pchły – po ich zażyciu pchła, po przebiciu skóry ulega zatruciu i umiera. Najdłuższe rezultaty przynoszą obroże, które dodatkowo odstraszają kleszcze – efekt utrzymuje się do 8 miesięcy.
Gdy jednak powstał problem i mamy już niechcianego gościa w domu trzeba działać szybko i zdecydowanie. Skąd wiadomo, że w Twoim domu są pchły? Przyjrzyj się swojemu zwierzakowi. Jeśli zauważysz, że zaczął się bardzo intensywnie drapać i gryźć, szczególnie w okolicy ogona i na grzbiecie, a dodatkowo zwierzę zaczyna tracić sierść i widać, że jest w złej kondycji, konieczna jest wizyta u weterynarza, który przepisze odpowiednie leki oraz środki do usunięcia pcheł. Na pewno nie obejdzie się bez kąpieli przy użyciu szamponu przeciw pchłom.
Po czym jeszcze poznać, że masz pchły w domu? Sprawdź swoje ręce i nogi. Jeśli znajdziesz na nich, na swojej skórze, mnóstwo małych czerwonych punktów, które w dodatku swędzą przez kilka dni (nie powstaje opuchlizna) – już znasz odpowiedź, masz pchły w domu. Nie należy ich obecności bagatelizować, wszak roznoszą różne choroby.
Sprawdź również inspiracje w kategorii aranżacja sypialni na poddaszu
Jak pozbyć się pcheł z domu?
Nie wiesz, jak pozbyć się pcheł z domu? W pierwszej kolejności zlokalizuj miejsce „gniazda” pcheł z jajami – to najczęściej lokalizacja blisko nosiciela (dywan, pled, legowisko). Jeśli możesz – wypierz te przedmioty w wysokiej temperaturze. Następnie dokładnie wyczyść pobliskie meble i użyj sprayu na pchły.
Na co dzień warto dbać o czystość w domu – często odkurzać, zwłaszcza sierść zwierząt. Myj podłogi oraz meble. Czy wiesz, że niemal 95% pcheł w Twoim domu nie mieszka na zwierzęciu, tylko właśnie w dywanach, kurzu i sierści na podłodze? Dlatego tak ważne jest systematyczne dbanie o porządek, zwłaszcza gdy już wiesz, że w Twoim domu są pchły. Cykl życia pchły może wynieść od 14 dni do nawet kilku lat (jeśli kokon będzie długo pozostawać w stanie uśpienia). Częste odkurzanie potrafi ograniczyć obecność jajeczek pcheł nawet o 90%.