Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Pisanki – jak ozdobić jajka na Wielkanoc?

Tradycyjne jednobarwne pisanki można wykonać przy użyciu barwników naturalnych.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a z nią Wielkanoc. Jeśli chcesz odpowiednio ozdobić swój dom przez tymi świętami, to dobra pora, by zaplanować przygotowania. Oprócz wiosennych porządków, warto pomyśleć o świątecznych ozdobach. Jedną z nich są pisanki, czyli jajka pomalowane na różne kolory. Nie może ich zabraknąć w Twoim domu! Skorzystaj z naszego poradnika i sprawdź, jak zrobić pisanki z jajek i wydmuszek. Zdradzamy przepisy na sprawdzone, naturalne barwniki, którymi gospodynie od wieków malowały jajka na Wielkanoc.

Jak zrobić pisanki?

Najprostszym sposobem na wykonanie wielkanocnej pisanki jest pomalowanie całego jajka na jeden kolor – w ten sposób otrzymamy tzw. karaszkę. Do farbowania jaj można używać barwników naturalnych lub sztucznych, dostępnych przed świętami prawie w każdym sklepie spożywczym. To, jak pomalować jajko tradycyjnymi barwnikami naturalnymi w całości na jeden kolor, opisujemy szczegółowo w dalszej części artykułu. Natomiast jeśli marzy się Tobie pisanka bogato zdobiona, masz do wyboru wiele możliwości. Możesz na zafarbowanych karaszkach wydrapać igłą lub wykałaczką różne wzory i ozdobić tak przygotowane jajka dodatkowo np. brokatem w kleju, niewielkimi naklejkami lub domalować na skorupkach fantazyjne wzory pędzelkiem zamoczonym w farbach o różnych kolorach. Wszystko zależy od Twoich umiejętności i wyobraźni.

Tradycyjne wzory na zafarbowanych wcześniej pisankach wykonuje się małym pędzelkiem lub igiełką, zanurzanymi w farbach. Taka praca wymaga dużej precyzji i sporo czasu.

Jak zrobić wydmuszkę?

Wydmuszka, czyli skorupka jajka pozbawiona zawartości, stanowi doskonały materiał do przyozdabiania. Można ją pomalować na różne sposoby, a ponieważ pod skorupką nie ma jajka, pisanka – o ile nie ulegnie uszkodzeniu – może przetrwać do następnych świąt. Podpowiadamy, jak zrobić wydmuszkę:
- Wybierz odpowiednie jajko: takie, które ma gładką i symetryczną skorupkę.
- Dokładnie umyj jajko pod bieżącą wodą.
- Przygotuj cienką, długą igłę oraz miseczkę.
- Wbij igłę najpierw w jeden koniec jajka i zrób w nim dziurkę. Za pomocą igły delikatnie powiększ otworek.
- Analogicznie zrób podobną dziurkę z drugiej strony jajka. Manipulując igłą, powiększ go jeszcze.
- Włóż igłę głębiej i poruszaj nią, by rozbić strukturę żółtka. Wyjmij igłę.
- Trzymając jajko nad miseczką, tak aby jedna z dziurek była skierowana do dołu, zacznij dmuchać przez górny otwór – zawartość jajka powinna zostać wydmuchana do miseczki. Możesz posłużyć się strzykawką, żeby szybciej opróżnić skorupkę, rób to jednak ostrożnie – skorupka powinna zostać nieuszkodzona.
- Ostrożnie umyj wydmuszkę od środka wodą z kranu. Możesz też w tym celu znów skorzystać ze strzykawki, tym razem wypełnionej wodą.
- Zostaw wydmuszkę na suszarce, by wyschła – również w środku.
- Gdy skorupka będzie całkowicie sucha, możesz posmarować odrobiną kleju otworki, zrobione wcześniej przy pomocy igły. Dzięki temu wydmuszka będzie mocniejsza i jest większe prawdopodobieństwo, że nie popęka podczas ozdabiania.

Pisankami można ozdobić nie tylko dom, ale też ogród.

Czym zafarbować jajka na Wielkanoc?

Przygotowane wcześniej jajka i wydmuszki można ozdobić na wiele sposobów. Najprościej i najszybciej jest skorzystać z gotowych farbek – w sklepach są dostępne również takie dedykowane właśnie do malowania jajek wielkanocnych, choć można używać też innych barwników. Coraz więcej osób jest zainteresowanych farbowaniem jajek barwnikami bez chemii – takimi, których kiedyś używały gospodynie w wiejskich domach. Czym farbować jajka na Wielkanoc, żeby kontynuować tradycje naszych babek i prababek?

- Aby pomalować jajka na różowo, będziesz potrzebować soku z buraków, wody i octu spirytusowego. Gotuj jajka na twardo w soku z buraków z dodatkiem 3 łyżek soli i 3 łyżek octu. Im dłużej jajka będą gotowały się w soku, tym przybiorą ciemniejszy odcień różu.

- Do pomalowania jajek na niebiesko będziesz potrzebować: pół główki czerwonej kapusty, 2 łyżek soli i 2 łyżek octu spirytusowego. Najpierw ugotuj jajka na twardo. W oddzielnym garnku ugotuj poszatkowaną połówkę kapusty – gotuj ją w 1 l wody przez pół godziny. Następnie odcedź kapustę, a wodę z gotowania przelej do miski. Dodaj do niej 2 łyżki soli i tyle samo octu. Teraz do gorącego jeszcze wywaru włóż jajka i poczekaj, aż nabiorą niebieskiego koloru. Jeśli chcesz, by był on bardzo intensywny, pozostaw jajka w kapuścianej wodzie na noc.

- Do pomalowania jajek na żółto potrzebujesz tylko kurkumy, wody, soli i octu. Ugotuj jajka na twardo. Następnie włóż je w do roztworu zrobionego z 1,5 l gorącej (a nawet wrzącej) wody, 4 łyżek kurkumy, 3 łyżek soli i 3 łyżek octu. Żeby jajka nabrały mocnego, żółtego koloru, zostaw je w roztworze z kurkumy na 2 godziny.

- Aby jajka wielkanocne miały piękny czerwony kolor, przygotuj około 1 kg czerwonej cebuli oraz sól i ocet. Łupiny cebuli gotuj przez około kwadrans w 1 l wody. Następnie ją odcedź i dodaj do czerwonej wody (bez łupin) 3 łyżki soli i tyle samo octu. Teraz gotuj w niej jaja przez co najmniej kolejny kwadrans. Ale by kolor był naprawdę wyrazisty, zostaw jaja w roztworze na całą noc.

- Zielone jajka uzyskasz dzięki świeżemu szpinakowi lub natce pietruszki oraz odrobinie octu. W niewielkim garnuszku zagotuj liście szpinaku lub pęczek pietruszki. Gdy woda z dodatkiem zieleniny zacznie wrzeć, włóż do niej jajka – tak aby liście je zakrywały – dodaj 3 łyżki octu i gotuj całość jeszcze przez kwadrans. Następnie odstaw garnek z jajkami na całą noc, a nawet dłużej.
Jeśli naturalnymi barwnikami chcesz pomalować wydmuszki, nie wsadzaj ich do wrzącej wody, ale zanurz w gorącej i zostaw na kilka godzin. Wrzątek mógłby uszkodzić delikatne skorupki.

Pomalowane pisanki układa się tradycyjnie w koszyczku. Może być on wyłożony ściereczką w kwiatowy wzór.