Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak udekorować stół na Wielkanoc?

Aranżacja świątecznego stołu w odcieniach bieli i błękitu.

Planujesz rodzinne spotkanie w czasie Wielkanocy i zastanawiasz się nad tym, jak przygotować i podać świąteczny posiłek? Gotowanie to wielkie wyzwanie, ale ważne jest też odpowiednie udekorowanie wielkanocnego stołu – tak aby zrobił miłe wrażenie na domownikach i gościach. Jak można ciekawie ozdobić stół na Wielkanoc? Przeczytaj nasz mini-poradnik i wypróbuj jeden z 5 pomysłów na świąteczny stół.

W kolorach bieli i błękitu

Połóż na stół tradycyjny śnieżnobiały obrus i dobierz eleganckie, materiałowe serwetki w takim samym kolorze. Do tego wybierz zastawę w barwach błękitu. Niebieski jako kolor dominujący na świątecznym stole? Ależ tak! Sprawdzi się znakomicie. Przed każdą z zasiadających przy stole osób postaw duży talerz obiadowy, na nim ustaw mniejszy talerzyk na przekąski, na niego połóż białą serwetkę, a na samej górze jajo gotowane na twardo. Będzie ono stanowiło ciekawą, a zarazem prostą ozdobę i jednocześnie będzie najważniejszą – bo symbolizującą te święta – przekąską. Na środku stołu możesz ustawić przezroczysty wazon z kwiatami, do którego oprócz bukietu włożysz też pisanki w kolorach dominujących w tej aranżacji stołu, czyli białym i niebieskim. Całość dopełnią ozdobne szklane kieliszki oraz talerzyki z muffinami w błękitnych osłonkach.

Z żywymi roślinami w roli głównej

Wielkanoc, a więc wiosna! A wiosna kojarzy się z soczystą zielenią, dlatego jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie jej do dekoracji świątecznego stołu, zawsze osiągniesz świetny efekt. Proponujemy biały, lniany obrus, sztućce w kolorze miedzianym oraz zastawę o nietypowej barwie przywodzącej na myśl piasek lub ziemię. Między nakryciami dla poszczególnych osób postaw świeczniki z białymi świecami, a całość uzupełnij żywymi roślinami. Może to być wazon z białymi różami, niewielka roślina doniczkowa albo rzeżucha, którą będzie się konsumować podczas posiłku. Ponieważ zieleni nigdy nie za wiele, możesz też świeżo ścięte gałązki drzewek, które wypuściły już liście, położyć na stole jako uzupełnienie dekoracji. Mniejszymi gałązkami przyozdób serwetki, które położysz na talerzach.

Żywe rośliny jako motyw główny dekoracji wielkanocnego stołu.

Postaw na pisanki

W centralnym punkcie stołu ustaw duży wiklinowy koszyczek z kolorowymi pisankami. Zadbaj o to, by nie zabrakło jajek pomalowanych na różne kolory – im ich więcej, tym będą bardziej przyciągały wzrok. Nieopodal ustaw na białym półmisku albo w większej miseczce baranka – może to być gotowa ozdoba albo ciasto, które sam upieczesz w formie w kształcie baranka. Możesz je obsypać cukrem pudrem i udekorować świeżymi kwiatami, np. żonkilami. Na talerzach ułóż świąteczną serwetkę, a na niej postaw malutką figurkę w kształcie zajączka. Następnie między nakryciami i półmiskami z jedzeniem porozkładaj przepiórcze jaja, które same w sobie stanowią ciekawą, naturalną dekorację.

Bajecznie kolorowe pisanki przyciągają wzrok gości i domowników.

Prosto i naturalnie

Nie lubisz nadmiaru ozdób? Zaaranżuj jak najprostsze nakrycie stołu. Obrus wcale nie jest konieczny. Wystarczy biały talerz, eleganckie sztućce i zwykła serwetka. Jednak żeby podkreślić świąteczny charakter posiłku, na chusteczce połóż pisankę, a na stole ustaw kwiaty lub roślinę doniczkową. I gotowe! Zwolennicy minimalizmu będą zadowoleni z tak prostej dekoracji wielkanocnego stołu.

Wielkanocny stół w minimalistycznej odsłonie.

Swojskie przyjęcie

Spodziewasz się wielu gości w czasie świąt? Zadbaj o to, żeby każdy miał swoje miejsce przy stole – przygotuj nakrycia dla każdego, ustaw szklanki i ewentualnie kieliszki. Łyżki do zupy lub dodatkowe łyżeczki możesz umieścić nie przy nakryciach, ale w osobnej szklance, tak aby goście sami mogli je sobie brać, jeśli będą ich potrzebować. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce na stole przy nakryciach, co przy dużej liczbie osób może mieć pewne znaczenie. Teraz przyozdób stół różnymi roślinami: mogą to być pojedyncze gałązki wsadzone do butelek po winie, cięte kwiaty, ale też rośliny doniczkowe – im więcej zieleni na wielkanocnym stole, tym lepiej. Nie zapomnij też o jajkach. Dla większej liczby osób możesz umieścić jaja gotowane na twardo w wytłoczce – tak wyglądają bardzo naturalnie i wpisują się w rustykalny klimat dekoracji świątecznego stołu.

Jaja w wytłoczce to prosty pomysł na centralną ozdobę świątecznego stołu w rustykalnej aranżacji.