Pastelowe wnętrza w stylu kawaii

Europejskie kawaii to zderzenie jakże modnego i uniwersalnego stylu skandynawskiego z elementami japandi z cukierkowym stylem w którym dominuje błękit, pudrowy róż i modny kolor miętowy.

Urocze wnętrza stylu kawaii to wypadkowa japońskiego nurtu kulturowego, który uczy patrzenia na świat jako miejsca słodkiego, uroczego i milutkiego. Przedmioty w stylu kawaii są pastelowe , puszyste i miękkie. Estetyce kawaii nie oparły się nawet odkurzacze, tostery czy telefony. Kojący wpływ kawaii nie tylko redukuje stres ale wywołuje uczucia opiekuńcze a przedmioty i wnętrza w stylu kawaii nie tylko nie wzbudzają agresji ale wpływają kojąco na żyjących w pośpiechu i stresie ludzi. Dlatego aranżacja wnętrza w stylu kawaii tak często wybierana jest przez architektów i projektantów wnętrz.

Pastelowe wnętrza w z umiarem i harmonią

0
Przedmioty w stylu kawaii nie wzbudzają agresji i dobrze wpływają na relaks.


Kawaii to niesamowite źródło inspiracji dla architektów i projektantów wnętrz. Zaczynając od tak spektakularnych konstrukcji jak  przystanki autobusowe w kształcie owoców, budynki komisariatów policyjnych czy stacji metra. Kawaii bardzo szybko trafiło do nowoczesnych wnętrz, a to przede wszystkim dzięki pastelowym barwom i prostym i minimalistycznym formom. Europejskie kawaii to zderzenie jakże modnego i uniwersalnego stylu skandynawskiego z elementami japandi z cukierkowym stylem w którym dominuje błękit, pudrowy róż i modny kolor miętowy.

Charakterystyczna kolorystyka aranżacji w stylu kawaii sprawia, że wnętrze nabiera niepowtarzalnego, słodkiego i delikatnego wyglądu. Salon w stylu kawaii to pastelowe barwy dominujące to nawiązanie do beztroskiego dzieciństwa, delikatnego i subtelnego, pełnego tęczowych kolorów i baśniowych postaci.  Dlatego też kawaii redukuje stres , przedmioty w stylu kawaii nie wzbudzają agresji, wywołują uczucia opiekuńcze - co szczególnie wpływa dobrze na relaks i wypoczynek w takim wnętrzu, zwłaszcza wtedy gdy  żyjemy  w pospiechu i jesteśmy poddawani ciągłemu stresowi w pracy czy szkole.

Hello Kitty  - estetyka Made in Japan


Styl kawaii nabrał rozpędu i swoich charakterystycznych cech wraz z rozwojem japońskiej pop-kultury z lat 70-tych poprzedniego wieku. Estetyka ta szybko stała się częścią kultury masowej i zdobyła popularność na całym świecie. Chyba każdy, nie tylko dziecko kojarzy postać słodkiego kotka domowego rasy bobtail - Hello Kitty. Hello Kitty szybko stała się bohaterką filmów animowanych i gier komputerowych. Ten słodki kotek ma już blisko 50 lat .

0
Hello Kitty ma juz prawie 50 lat.


I tak jak Hallo Kitty jest miłym zwierzaczkiem o miękkich i okrągłych kształtach, to taką stylistykę posiadają także meble w stylu kawaii. To proste i oszczędne w wyglądzie figury o zaokrąglonych narożnikach, pokryte miękkimi materiałami w ciepłych i pastelowych kolorach. Miękkie, i „milusie” meble w stylu kawaii często obite są pluszem, aksamitem czy welurem.  Całości dopełniają dodatki z bohaterami kreskówek anime.
Aby odrobine przełamać  tę słodycz często stosuje się pojedyncze, metalowe elementy w kolorze czarnym lub elementy o charakterystycznym metalicznym połysku. Harmonia estetyki wnętrza w stylu kawaii sprawia, że przestrzeń nabiera wyjątkowego charakteru sprzyjającemu relaksowi i wyciszeniu. Przymykając oczy zanurzamy się w landrynkowej oazie spokoju Kraju Kwitnącej Wiśni.

Kawaii – kulturowy soft power

Styl kawaii to nie tylko modne aranżacje wnętrz czy styl mody, ale to swoiste narzędzie polityczne i ekonomiczne, dzięki któremu Japonia po okresie prosperity w latach 90-tych XX wieku stała się państwem o dużym prestiżu i rozpoznawalności na arenie międzynarodowej. Cechy te świetnie opisał i uchwycił Tomasz Brudzik w swoim eseju „Kawaii- estetyka made in Japan”. Brudzik świetnie uchwycił  uniwersalność japońskich produktów i japońskiej pop-kultury  jako siły , która sprawiła, że produkt pop-kulturowy jakim jest po części styl kawaii i jego wytwory, przyczynił się do wzrostu gospodarczego Kraju Kwitnącej Wiśni.
Kawaii stało się elementem ubioru, zachowania, muzyki a nawet jedzenia. Styl ten idealnie został wchłonięty przez zachodnią modę, mimo, że powstał w kręgu azjatyckim to jest świetnym przykładem jak można podbić zachodnie rynki. To znakomity przykład glokalizacji , która w przeciwieństwie do globalizacji dążącej do zacierania różnic w celu ujednolicenia przekazu,  zachowuje różnice, uatrakcyjniając przedmiot czy towar. Tak stało się w przypadku japońskiego kawaii, mangi i anime – podkreśla na zakończenie swojej analizy Tomasz Brudzik.

Jak pokazują trendy wnętrzarskie z przełomu 2020/2021 kawaii przyjęte zostało na polskim rynku inspiracyjno-aranżacyjnym również z wielkim entuzjazmem. Styl kawaii w dziedzinie wyposażenia wnętrz mieszkań i domów trafił na podatny grunt na rynku polskim i europejskim i stał się kolejną hybrydą jakże modnego i uniwersalnego stylu skandynawskiego.

0
Meble w stylu kawaii to proste i oszczędne w wyglądzie figury o zaokrąglonych narożnikach, pokryte miękkimi materiałami w ciepłych i pastelowych kolorach.