Architektura Alternatywna – Vastu Shastra - wspierająca nas przestrzeń

Vastu Shastra jest nauką o przestrzeni i ma na celu stworzenie otoczenia wypełnionego dobrym samopoczuciem i harmonią.

Obecna sytuacja na świecie, wynikająca z obostrzeń pandemicznych pozamykała nas w domach. Nasze mieszkania poszerzyły się o nowe funkcjonalności i przestrzenie. Stały się także naszym miejscem pracy, a dla naszych dzieci zaczęły pełnić także funkcje szkoły. Zdalne nauczanie wprowadzane w miejscach o wzmożonej zachorowalności na wirusa Covid-19, zamyka nasze dzieci w domach, przed ekranami komputerów, a część opiekunów i rodziców przechodzi na model pracy zdalnej.

0
Vastu Shastra to starożytna wedyjska nauka architektoniczna, polegająca na usuwaniu negatywnej i wzmacnianiu pozytywnej energii.

Nasze mieszkanie uwzględniając wszystkie aspekty naszego życia nadal powinno zostać miejscem, gdzie będziemy się dobrze czuć i jednocześnie będzie miejscem praktycznym i wygodnym. Trudne i w pewien sposób ciekawe czasy wymagają od nas równie ciekawych i alternatywnych rozwiązań. Dlaczego by nie spróbować starożytnych, alternatywnych i sprawdzonych od wieków praktyk.  Dlaczego by nie spróbować spisanej przed wiekami indyjskiej Vastu Shastry i wprowadzić do domu harmonię i dobrobyt?

Co to jest Vastu Shastra?


Vastu Shastra podobnie jak Feng Shui wprowadza korzystną energię do wnętrza nie tylko naszego mieszkania czy domu, ale także do naszego życia. 
Vastu Shastra to starożytna wedyjska nauka architektoniczna, polegająca na usuwaniu negatywnej i wzmacnianiu pozytywnej energii. Vastu Shastra jest nauką o przestrzeni i ma na celu stworzenie otoczenia wypełnionego dobrym samopoczuciem i harmonią. Wiedza ta została podzielona na część związaną z matematycznym, uniwersalnym podziałem elementów i części obiektów budowlanych (w starożytnej Grecji nazwanym Złotym Porządkiem) oraz na część odpowiedzialną za architekturę i urbanistykę miast i wsi. Wiedza o Vastu została spisana w Wedach, czyli starożytnych pismach Indii, będących najstarszymi tekstami sanskryckimi, których datowanie przyjmuje się na 1800 r. p.n.e. (chociaż przekazy ustne datowane są na znacznie wcześniej).

Dom urządzony według wskazówek Vastu Shastry będzie pozytywnie oddziaływał na życie jego mieszkańców, będzie miejscem spokoju i harmonii, zapewni jej mieszkańcom powodzenie i pozwoli na budowanie dobrych relacji.
Vastu Shastra opiera się na bardzo prostym założeniu, że wszystko, co znajduje się we wszechświecie jest złożone jedynie z 5 żywiołów. W rożnych ich wariantach i różnej relacji względem siebie.

Architektura dobrych energii

0
Puja - rytuał przywracający harmonię w domu.


Mgr inż. arch. Karolina Radoń – dyplomowany inżynier i architekt, konsultantka Vastu Shastra, właścicielka biura projektowego 8 VASTU oraz pracowni Karolina Radoń Architects, zajmująca się także projektowaniem domów zgodnie z zasadami Vastu Shastra,  przed rozpoczęciem pracy nad projektem wnętrza poddaje analizie wiele aspektów, mających wpływ na dobre zagospodarowanie energii nowego domu czy mieszkania:

 - Analiza Vastu Shastra jest bardzo spersonalizowana i dosyć obszerna, ponieważ łączy w sobie wiele wątków różnych aspektów i jakości energetycznych, które nieustannie mają na siebie wpływ- tłumaczy Karolina Radoń. - Poza kierunkami głównymi reprezentującymi żywioły (północ, południe, zachód i wschód) w Vastu Shastra rozpatruje się dodatkowe 8 kierunków, które mają wpływ na nasze otoczenie i nas samych. Również żywioły w nas nie zawsze znajdują się w równej proporcji. Doprowadzenie do balansu i równowagi w Vastu polega na zbadaniu stanu żywiołów naszej przestrzeni, żywiołów w nas i doprowadzeniu do harmonii pomiędzy nimi wszystkimi tak, aby swobodnie przejawił się eter. Gdy eter przejawia się czujemy witalność, radość, spokój, czujemy odprężenie i bezpieczeństwo. Przede wszystkim życiowo zaczynamy czuć się „na miejscu”, niezależnie od tego, gdzie byśmy fizycznie nie byli.


Pięć Żywiołów

0
Meru czakra - element subtelnej korekty.


Zgodnie z Vastu Vidya (częścią Wed opisujących Vastu Shastrę) rozróżniamy idąc od najcięższego, poszczególne żywioły: ziemię, wodę, ogień, powietrze oraz eter (akash). Cztery pierwsze podstawowe żywioły występują w rożnych stanach skupienia, w formie materialnej i niematerialnej i możemy ich doświadczyć za pomocą naszych zmysłów (wzrok, słuch, smak, węch, dotyk). Ostatni z żywiołów – eter – przenika wszystkie cztery żywioły, spajając je, jednocześnie nie będąc nimi, a jednak będąc w nich.

We współczesnej psychologii i fizyce zostało wyróżnione zjawisko nazwane „polem informacyjnym”. We współczesnej ezoteryce istnieje termin „kroniki akaszy”. W coachingu i metodzie Berta Hellingera oraz metodach pochodnych korzysta się z terminu „pole morficzne” i „pole systemowe”. To nic innego jak inna nazwa piątego żywiołu opisanego w wedach – eteru (akash).

W Vastu Shastra cztery podstawowe żywioły ziemia, woda, ogień i powietrze wyłaniają się z eteru. Dodatkowo ustawienie wobec siebie w harmonii tych czterech żywiołów powoduje, że eter „ma szansę zaistnieć”. Co to konkretnie oznacza? Oznacza to, że w przestrzeniach, w których nie czujemy się dobrze, nastąpiła dysharmonia pomiędzy podstawowymi żywiołami, a Vastu Shastra pozwala tą równowagę odzyskać.

Teoria „stołowych nóg”

0
Jednym z pierwszych elementów, które zaleca się wykonać to horoskop wedyjski.


Eter swobodnie przejawia się w porządku, w harmonii. Nauczyciele Vastu tłumaczą ten porządek w bardzo obrazowy sposób, mówi się, że równowaga pojawia się wtedy, kiedy wyobrazimy sobie, że każdy z żywiołów jest jak noga od stołu. Każdy stół stoi stabilnie mając cztery nogi, wtedy możemy spokojnie zjeść. Kiedy jedna z nóg słabnie, tracimy stabilizację, eter nie ma szansy by w pełni „przejawiać się”.
Co rozumiemy przez sformułowanie, eter nie może zaistnieć?

-Na planie fizycznym obecność eteru objawia się poprzez spokój, pogodność, spełnienie, poczucie bezpieczeństwa oraz pełny dostęp do wyższej intuicji i własnego wewnętrznego potencjału- tłumaczy Karolina Radoń. - Kiedy jesteśmy w niższych wibracjach (mam na myśli smutek, żal, napięcie w ciele) nie mamy dostępu do intuicji, a i kontakt z samym sobą bywa wtedy utrudniony. Eter w przeciwieństwie do 4 podstawowych żywiołów, nie może być „ustawiony”, „ułożony”, „przywołany” on się DZIEJE. To tak jak z medytacją… siadamy, używamy różnych technik, ale stan medytacyjny do nas przychodzi, nie jesteśmy w stanie go w sobie włączyć, możemy się na niego OTWORZYĆ. Wracając do Vastu – zadanie projektowe polega na tym, aby ustawić żywioły w naszym domu/mieszkaniu, w taki sposób, by z harmonii między nimi eter pojawiał się samoistnie i swobodnie.

Co zatem trzeba zrobić?

0
Sypialnia urządzona według Vasta Shastry.


Oprócz tego, że każda przestrzeń, w której przebywamy posiada podstawowe cztery żywioły, związane z kierunkami świata, to my również jako istoty posiadamy w sobie wszystkie te żywioły. Nie tylko na planie fizycznym, ale również żywioły wynikające bezpośrednio z naszej daty urodzenia. Dlatego jednym z pierwszych elementów, które zaleca się wykonać to horoskop wedyjski. Wykonując horoskop można dokładnie sprawdzić: jaki procent danego żywiołu przejawia się u nas najbardziej? Jak to się ma do naszego partnera (z którym mieszkamy) i jak to się ma do stanu żywiołów w danym pomieszczeniu istniejącym bądź projektowanym.

W horoskopie wedyjskim ważniejszym od Słońca jest Księżyc i to jemu podporządkowane są Nakszatry – miejsca w zodiaku, w którym położony jest księżyc. W astrologii wedyjskiej Księżyc związany jest z energią kobiecą, jej naturalnymi cyklami. Zachodnia astrologia skupia się głównie na Słońcu – typowo męskiej energii i kręci się głównie wokół ego. Wschodnia astrologia spycha ego na dalszy plan i bardziej odwołuje się do intuicji i potrzeb serca. Dlatego tak ważny jest personalny horoskop, który pomoże lepiej dookreślić i zweryfikować potrzebne zmiany, zarówno w naszych domowych przestrzeniach jaki i w naszym wnętrzu.

Kierunki Świata – my w przestrzeni

Orientacja domu względem kierunków świata w domach „Vastu” to układ północ-południe. Wejście do domu powinno znajdować się od strony południowej. Rozmieszczenie pomieszczeń powinno być zgodne z przypisanym im żywiołem i temperaturą. Południowo-zachodnia część domu to miejsce idealne na kuchnię. Łazienka powinna znaleźć się w części chłodnej domu, bo temperatura ta przypisywana jest wodzie.

0
Orientacja domu względem kierunków świata w domach „Vastu” to układ północ-południe.
 - Mogę podać przykład z lokalizacją głównego wejścia do domu/mieszkania- radzi architekt Karolina Radoń. -  W Vastu Shastra pewnie kierunki świata uznawane są jako bardziej zalecane od innych, w kontekście otworów drzwiowych i okiennych. Głównie z racji jakości energii jaka z danym kierunkiem rezonuje. Mówi się, że otworami wpływa energia do naszego domu wraz ze światłem wschodzącego słońca. Jednak w każdym horoskopie bardzo klarownie widać pod wpływami jakich konkretnie planet jesteśmy, co nas wzmacnia, a co nas osłabia…

Z tych informacji można wywnioskować jakiej energii potrzebujemy teraz najbardziej. Nie zawsze stosowanie się do ogólnych wytycznych wychodzi na dobre, ponieważ energii żywiołu powietrza możemy zgodnie z horoskopem mieć w nadmiarze, a otwierając się na przepływ energii w domu właśnie od tej strony „podbijamy” powietrze, zamiast inwestować w dociążenie i ugruntowanie.

Niech dobrym zakończeniem tego artykułu będzie to stwierdzenie naszej specjalistki od Vastu Shatry:

- Każda przestrzeń w jakiej się znajdujemy podlega wpływom żywiołów, możemy dostroić się do ich zbawiennego działania i brać z nimi synchronizację. Wtedy całe nasze istnienie zaczyna przejawiać się na zupełnie nowym poziomie, gdzie jesteśmy w stanie zrealizować swój własny wewnętrzny twórczy potencjał.

 

0
Karolina Radoń – dyplomowany inżynier i architekt, konsultantka Vastu Shastra, właścicielka biura projektowego 8 VASTU oraz pracowni Karolina Radoń Architects.

O harmoni w domu i domu dopasowanym, ruchu do Więcej i do Lepiej,  o zastosowaniu nauki Vastu Shastra  i projektowaniui z uwzględnieniem kierunków świata oraz magnetyzmu Ziemi rozmawiamy z  mgr inż. arch. Karoliną Radoń – dyplomowanym inżynierem i architektem, konsultantką Vastu Shastra, właścicielką biura projektowego 8 VASTU oraz pracowni Karolina Radoń Architects.


Proszę wymienić projekty, które inspirowane były wiedzą z zakresu Vashtu Shastry. 


To bardzo dobre pytanie i cieszę się, że Pan o to zapytał. Proszę pamiętać, że jestem inżynierem, ukończyłam Politechnikę Wrocławską i ważne są dla mnie fakty i logika. Był taki moment w moim życiu, kiedy bardzo interesowało mnie, jakie są statystyki dla Vastu. Czy coś takiego w ogóle istnieje. Interesowało mnie, jacy ludzie, kto konkretnie, korzystał z wiedzy o tym, jak możemy poprzez otaczającą nas przestrzeń wzmocnić siebie i swoją energetykę. Przez wzmocnienie energetyki rozumiem siłę i moc wyrażania swojego twórczego potencjału.

Okazuje się, że klientami Vastu Shastry są osoby znajdujące się na liście centi-miliarderów. Spośród kilku pierwszych dziesięciu osób, pięcioro z nich korzystało lub nadal korzysta z usług konsultanta Vastu Shastra. Kiedy uczyłam się o Vastu, moi nauczyciele przedstawiali swoje realizacje na bazie których, w latach 80 formowano np. pierwsze budynki Microsoftu. Lata 60 to pierwsza większa fala wiedzy o hinduizmie, która wraz z hipisami dopłynęła do Europy i Stanów Zjednoczonych. Wśród tych młodych wtedy ludzi byli przyszli prawnicy, architekci, przedsiębiorcy...i to czego nauczyli się, to co zaczerpnęli z kultury wschodniej wdrażali do swojej wiedzy uniwersyteckiej. Służąc światu.

Pamiętajmy, że nie wszyscy hipisi zorientowani byli wtedy tylko na ruchu pacyfistycznym i proekologicznym, głównie chodziło o to, co teraz nazwalibyśmy podejściem holistycznym, podejściem w pełnej harmonii i miłości do siebie i świata, by nauczyć się działać w świecie w taki sposób, który nikogo nie krzywdzić.

Vastu Shastra jest popularna w Szwajcarii, Niemczech w UK. Te kraje poprzez swoje mniej hermetyczne struktury, w porównaniu do Polski, są w stanie absorbować wiedzę, która płynie szerokim strumieniem z innych kultur. W tych krajach oprócz Vastu, brana jest również pod uwagę wiedza Rudolfa Steinera czy ogólne badania społeczne na temat wpływu otaczającej nas przestrzeni na życie oraz pracę (a także wpływ na efektywność w miejscu pracy).

0
Wśród budynków opartych na zasadach Vastu jest 27-piętrowy Antilia Tower.

Wśród budynków opartych na zasadach Vastu jest 27-piętrowy Antilia Tower, który w 2013 roku był najdroższym budynkiem świata o wartości miliarda dolarów. Z usług konsultantów Vastu korzysta rodzina królewska Bhutanu, członkowie/członkinie wysoko sytuowanych rodzin, celebryci z Bollywood czy gwiazdy np. Sting. Wszystkie szkoły oparte na zasadach pedagogiki Rudolfa Steinera są inspirowane na Vastu.

Jaki Pani zdaniem powinien być dom idealny?

Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak dom idealny. Tak samo, jak nie ma idealnego człowieka. Wszyscy jesteśmy bardzo wyjątkowi i indywidualni, jesteśmy na Ziemi po to, by realizować swój jednorazowy twórczy potencjał służąc innym. I zadaniem każdego architekta jest to, by stworzyć poprzez projekt domu właściwe odzwierciedlenie tej indywidualności, dopasowanie się do niej, a także stworzenie odpowiedniego pola do rozwoju i wzrostu (tych indywidualnych jakości w każdym z nas).
Zamiast idealnego domu można zaprojektować dom, który jest do nas bardzo konkretnie dopasowany i służy nam, nie tylko dając schronienie, ale także pomagając nam swobodnie rozwijać się i kwitnąć (na wszystkich możliwych poziomach).

Czym dla Pani jest Vastu Shastra w codziennej praktyce architekta i projektanta wnętrz?? Proszę w kilku słowach opisać podstawowe praktyki i założenia Vastu Shastry w architekturze i wystroju wnętrz.

Dla mnie Vastu Shastra jest połączeniem „twardych” architektonicznych kompetencji, wyniesionych z lat pracy projektowej w Polsce i za granicą z „wrażliwością” i odczuwaniem energii, które pochodzą z wyższych rejestrów niż plan fizyczny. Jest to moja „pełnia”. To jest mój dar dla świata.

To nie jest skomplikowane zadanie, by zaprojektować budynek mieszkalny i w sumie każdy mógłby to zrobić. Przykładowo w Danii nie trzeba być architektem, by uzyskać w urzędzie pozwolenie na budowę, może to zrobić każdy, jeżeli tylko dowie się jak to zrobić. Bardziej skomplikowane, moim zdaniem, jest zaprojektować dla ludzi harmonii w ich własnym domu. Składa się na to wiele czynników, nie tylko projektowanie zgodnie z zasadami Vastu Shastra, ale również projektowanie z odpowiednią Intencją. Ważna jest umiejętność utrzymywania tej Intencji podczas pracy projektowej. Przygotowywałam się do tego wiele lat, by móc odczytywać „energię” miejsca, by potrafić oczyszczać przestrzenie z niekorzystnych i nieharmonijnych elementów znajdujących się poza planem fizycznym.

Cieszę się, że wśród moich klientów są osoby, które potrafią zauważyć różnice na przykład przed i po moim działaniu. Cieszę się też, że wśród moich klientów są właściciele dużych spółek giełdowych, przedsiębiorcy, obcokrajowcy – osoby, które tak dużo osiągnęły w świecie materialnym i to właśnie one sięgają najczęściej po moją usługę.

Odpowiadając na drugą część pytania- moja wiedza oparta jest na wnikliwym zbadaniu wedyjskiego horoskopu osób mieszkających lub budujących dom. Zasady ogólne, które mogłabym przytoczyć, często opisywane w poradnikach, są punktem wyjścia i nie zawsze są kompatybilne z dokładnym wyliczeniem z horoskopu. Dlatego staram się nie podawać zasad ogólnych, ponieważ moja usługa jest bardzo spersonalizowana. Przy sprawdzaniu horoskopu korzystam z metod Sanjay Rath oraz punktów Ashtakavarga. Patrzę też na wpływy planet na najbliższe 10 lat dla osoby budującej budynek, jaka sfera w jego/jej życiu jest teraz kluczowa – co należy wzmocnić, co osłabić. Sprawdzam też pozytywne daty wprowadzenia się do domu, daty montażu drzwi wejściowych oraz wiele innych kluczowych elementów wprowadzających ład w budynku. Vastu to temat rzeka, nie byłoby mi łatwo opisać w kilku słowach wszystkich założeń i aspektów branych pod uwagę podczas mojej pracy.

Dom to nie tylko budynek, ale miejsce bezpieczeństwa i komfortu. Jakie jest Pani postrzeganie budynków mieszkalnych?

0
Podczas projektowania brane jest pod uwagę nie tylko to co niosą ze sobą uznawane w zachodnim świecie główne kierunki świata (północ, południe, zachód wschód).

To bardzo złożone pytanie, Panie Redaktorze. Architekci są szkoleni w tym by odpowiadać w swojej pracy na wiele różnych kontekstów. Odniesienie się do urbanistyki i przestrzeni ogólnej, odniesienie się do historii miejsca, odniesienie się do wytycznych Planu Miejscowego i przepisów szczegółowych, uwzględnienie potrzeb inwestora, uwzględnienie możliwości fizycznych materiałów budowlanych, statystki budynku oraz widełek budżetu. Ja wchodzę w mojej pracy nieco głębiej, ponieważ staram się patrzeć na każdego człowieka holistycznie. Zdaję sobie sprawę, że posiadamy ciało, emocje, energetykę, ego, umysł logiczny i podświadomość. Postrzegam budynek jako dopełnienie tego, co jest nam potrzebne by rozwijać w nas nasz potencjał, byśmy mogli realizować wszystkie nasze cele z łatwością i lekkością. Postrzegam budynek jako fizyczną reprezentację, symbol, tego, gdzie chcielibyśmy być ze sobą za rok, dwa, dziesięć lat…

Budynek nie jest w stanie dać nam poczucia bezpieczeństwa, jeżeli tego poczucia w sobie nie mamy. Możemy obudować się murami, posiadać ochroniarzy i nadal bać się, że ktoś nas okradnie. Poczucie bezpieczeństwa i posiadanie domu, pomimo tego, że dom daje schronienie, nie jest ze sobą połączone. Ale bardzo ciekawe jest to, co zauważyłam podczas mojej wieloletniej praktyki projektowej, że proces budowy domu porusza u każdego inwestora zawsze temat bezpieczeństwa, na poziomie podświadomym. Czyli wszystkie kwestie związane z tym na ile czujemy się bezpiecznie w świecie, ze sobą samym i naszymi bliskimi. To temat do przepracowania ze sobą samym.

Vastu Shastra łagodzi turbulencje związane z „przemieszczeniem” nie tylko fizycznym między starym, a nowym domem, ale także przemieszczenie związane z nowym poziomem funkcjonowania jakie zazwyczaj mamy w nowym miejscu. Ponieważ jak często mawia Iza Kopp (coach systemowy i trener rozwoju pracy opartej na zasadach Berta Hellingera) my zawsze w naszym życiu poruszamy się do Więcej i do Lepiej. Tylko czasem możemy nie mieć z tym dobrego kontaktu.

Architekt sensytywny – czy to nowa jakość na rynku projektów przestrzeni mieszkalnych i użytkowych?

Na pewno nie jest to nowa jakość na rynku, Vastu Shastra została spisana w Wedach (starożytnych pismach Indii) około 1800 lat p.n.e. Istnienie przekazów ustnych datuje się na jeszcze wcześniej. Podobnie jak jej siostra Feng Shui funkcjonują w architekturze od dawna, służąc ludziom. Nowa jakość, którą na pewno wszyscy możemy zaobserwować, jest taka, że coraz więcej osób posiada dużo większą wrażliwość i świadomość, tego, że jesteśmy czymś więcej niż tylko ciało i emocje.

Ten ruch jest wyraźnie widoczny na podstawie zmian, jakie można zaobserwować chociażby w sposobie samego projektowania przestrzeni miejsc pracy w korporacjach. Jak przez ostanie 25 lat odeszliśmy od zamkniętych „boksów z biurkami” przeszliśmy poprzez przestrzennie open-space po biura pro pracownicze: doświetlone, z miejscami relaksu i odpoczynku, z przedszkolami w budynkach i miejscami dla mam karmiących, kantynami i zielenią. Jest to tylko pochodna zmian, które zachodzą teraz na świecie na bardziej obszernym skalą poziomie.

Architekt sensytywny – ładna nazwa:) To chyba ktoś taki, kto potrafi wczuwać się w coś co wychodzi poza fizyczne, ale proszę pamiętać, że Vastu Shastra jest nauką. Jest to nauka o tym, jak kierunki świata oraz magnetyzm Ziemi ma wpływ na nasze ciało i nasz magnetyzm. Wiele z zasad Vastu zostało przebadane np. w Deepak Chopra Center poprzez podłączanie zadedykowanych grup ludzi do EEG, które miały za zadanie badać ich fale mózgowe w określonych warunkach. Próbowano sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest, że leżąc lub siedząc (kiedy leżymy lub patrzymy w odpowiednim kierunku) nasze fale mózgowe, a tym samym nasza częstotliwość fal jest inna. Vastu to nie tylko „wierzenia”, Vastu jest naszym połączeniem z układem większych sił przyrody, które mają nieustannie na nas wpływ. Pora, aby zacząć tę moc wykorzystywać.

Alternatywna architektura, alternatywny wystrój wnętrz – jak sprawić, aby otaczająca przestrzeń wspierała jej użytkowników?

0
Alternatywna architektura to także alternatywny wystrój wnętrz.

Na pewno warto zadać sobie pytanie, a właściwie spróbować poczuć jaka sfera w naszym życiu ma się dobrze, a która „kuleje”, by wiedzieć czego w życiu potrzebujemy mieć więcej, a czego potrzebujemy mieć mniej. Im większy kontakt mamy z tym, czego potrzebujemy, tym lepiej i precyzyjniej możemy określić lub zwizualizować nasze najważniejsze życiowe symbole (na ten moment). Nasza podświadomość pracuje na symbolach.

Każdy kierunek świata rozpatrywany w Vastu Shastra ma swoją odpowiednią „jakość” i patrząc w stronę tego kierunku inaczej rezonujemy jako istoty fizyczne.

Podczas projektowania brane jest pod uwagę nie tylko to co niosą ze sobą uznawane w zachodnim świecie główne kierunki świata (północ, południe, zachód wschód), ale wszystkie kierunki główne uznawane w Vastu, których jest 12. Podczas projektowania bierze się pod uwagę też żywioły (ziemia, woda, ogień i powietrze- a także eter). Podstawowe pierwiastki, z których zbudowane jest całe życie we Wszechświecie, te same pierwiastki, które my również mamy w sobie.

Najprościej można zobrazować działanie konsultanta Vastu obrazowo, jeżeli wyobrazimy sobie, że składamy się z podstawowych żywiołów, które są wobec siebie w bardzo konkretnej proporcji (wynikającej z horoskopu). To projektowana przestrzeń jest korektą tych żywiołów, w taki sposób, by funkcjonowały one względem siebie w harmonii i by było ich „po równo”.

Czasami możemy mieć wrażenie w życiu, że potrzebujemy mieć więcej stabilizacji i ugruntowania, mówi się nawet, że potrzebujemy „się uziemić”. Podobnie jest z budynkiem, czasami obiekt i teren sąsiadujący potrzebuje zostać „dociążony”, a czasami potrzeba w nim lekkości. Te jakości uzyskujemy poprzez odpowiednie działania na konkretnych żywiołach instalując w budynku lub poza nim remedia.

Zachodnia kultura przyzwyczaiła się do schematu, że najpierw buduje się dom, później, jeżeli źle nam się dzieje, to zaczynamy szukać rozwiązań. Najpierw w świecie materialnym, później u terapeuty, a na końcu możemy trafić do osoby, która „widzi i czuje” więcej. Świat wschodni i kultura hinduistyczna podchodzą do tematu odwrotnie. Najpierw sprawdza się punkt, w którym się jest, jak nam się dzieje. Sporządzenie horoskopu oraz sił, które mają na nas wpływ jest punktem pierwszym. Punktem drugim jest wytyczenie na bazie naszego personalnego horoskopu układu domu albo wprowadzenie korekt do układu istniejącego budynku czy apartamentu. Dopiero później wykonuje się prace stricte projektowe, na bazie wytycznych z horoskopu i zasad Vastu.

Panie Redaktorze bardzo dziękuję za wszystkie pytania i życzę Panu wielu sukcesów we wszystkich możliwych polach.

 Więcej inspiracji, projektów i informacji o mgr inż. arch. Karolinie Radoń znajdziecie na stronie AboutDecor.