Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Nowoczesna stodoła – czyli design po wiejsku

Na rynku utrzymuje się rosnący trend na zabudowania nawiązujące do tradycyjnej budownictwa.

Chyba w każdym z nas tkwi wspomnienie idealnego lata na wsi i nocy spędzonej na pachnącym łąką sianie w starej stodole, gdzie przez szpary rozeschniętych desek można było obserwować gwiazdy na bezchmurnym, letnim niebie. Ta nostalgia za miejscem z dala od miejskiego zgiełku, za prostą w wyrazie formą i naturalnymi materiałami sprawia, że moda na dom stodołę ciągle cieszy się popularnością. Współczesna, nowoczesna stodoła (modern barn) to budynek o wyjątkowym designie, ascetyczny i ekologiczny zarazem, gdzie tradycyjne budownictwo wspierają nowoczesne technologie.

Modern barn- nowoczesność na usługach wsi

Nowoczesna stodoła to budynek o prostej, dwuspadowej formie dachu, z dużymi przeszkleniami.

Nowoczesna stodoła to stodoła 3xE: ekonomiczna, energooszczędna i ekologiczna. To wypadkowa połączenia najnowszych trendów w budownictwie z tradycyjną wiejską architekturą. Co więcej tak zaprojektowany budynek świetnie sprawdzi się nie tylko na odległym mazurskim siedlisku, ale będzie ciekawą aranżacją architektoniczną na wielkomiejskich przedmieściach. Jeżeli w sukurs takiemu budownictwu przyjdą najnowsze rozwiązania dotyczące parametrów cieplnych, to zyskamy budynek o prostej, dwuspadowej formie dachu, z dużymi przeszkleniami o uniwersalnej formie, ale także satysfakcjonującej miłośników dobrego designu.

Moda na nowoczesne stodoły

Na rynku utrzymuje się rosnący trend na zabudowania nawiązujące do tradycyjnego budownictwa. Współczesne projekty nowoczesnej stodoły potrafią połączyć prostotę z nowoczesnością, funkcjonalność z wyjątkowym designem. Przy tym budynek jest bezpieczny i energooszczędny. Polski krajobraz coraz częściej wypełniają wykonane z surowego drewna budynki o dwuspadowym dachu, które świetnie komponują się z przestrzenią w której są ulokowane.

W zgodzie z naturą

0
W zgodzie z naturą.

Często inwestorzy decydują się na zastosowanie takich materiałów jak drewno, które dodatkowo podkreśla walory domu-stodoły. Drewno wraz z domem starzeje się, nabiera naturalnych pęknięć. Wnętrze podobnie jak elewacja domu wykonane jest z drewna, drewniane podłogi, kominek z naturalnego kamienia i wielkie przeszklone przestrzenie nadają budynkowi niepowtarzalnego, rustykalnego klimatu.  Dom otoczony tarasem w formie platformy, bez zbędnych barier naturalnie przechodzi w otoczenie domu, którym często jest niekoszona łąka czy obrzeża lasu. Często drewniana elewacja nie jest dodatkowo impregnowana. Może zostać ona w specjalny, termiczny sposób wzmocniona. Opalanie desek to technika utwardzania drewna tak stara jak pierwsze drewniane chaty. Naturalny kamień świetnie sprawdzi się jako materiał na ścieżkę prowadzącą do głównego wejścia do budynku. Połączenie kamienia z drewnem to szczególnie modna w stodołach aranżacja.

Nowoczesne stodoła to także blacha, która coraz częściej j staje się materiałem elewacyjnym przy projektach modern barn. Ten stosunkowo nowoczesny element elewacji świetnie koresponduje z drewnem czy szarością kamienia, nadaje budynkowi wrażenia dynamiki i nowoczesności.  Szkło, kamień, blacha i drewno to połączenie idealne, pozwalające na funkcjonalne wykończenie elewacji domu stodoły.

Cegła i beton

Nowoczesna stodoła to nie tylko drewno w wszelakiej postaci, ale to także cegła i beton architektoniczny. Cegła ze starej poniemieckiej stodoły to idealny materiał na budowę rodzinnego domu w stylu wiejskiej stodoły, a raczej wiejskich budynków gospodarczych. Taka nowoczesna konstrukcja, choć bryła przypomina stare, przedwojenne budynki z cegły, może stać się praktyczną i nowoczesną przestrzenią z modułowymi pokojami połączonymi z łazienką, otwartą kuchnią i przestrzenną jadalnią, będącą jednocześnie living-roomem. Drewniane stropy i ściany mogą zostać wylane z betonu architektonicznego, co dodatkowo podkreśli loftowy styl takiego budynku.

Dom stodoła z betonu

0
Energooszczędna stodoła to nowy trend w projektowaniu domów.

Formę stodoły przybrała betonowa bryła domu nagrodzonego w 2016 roku przez zajmujący się designem amerykański magazyn Wallpaper. Mowa tu o domu nazwanym Arką, zaprojektowanym przez Roberta Koniecznego. Architekt wybudował ten dom dla siebie na zboczu Równicy w Brennej. Ta monolityczna bryła z betonu, szkła i stali została zaprojektowana tak, aby stać się częścią topografii wzgórza. Budynek styka się z ziemią tylko jednym narożnikiem, reszta budynku jest jakby zawieszona nad wzgórzem. Jedynym elementem wspólnym w stodole jest dwuspadowy dach, który nawiązuje do lokalnej zabudowy i częściowo podyktowany był miejscowymi warunkami zabudowy. W 2016 roku Arka Koniecznego wygrał kategorię Best new private house pokonując projekty czołowych amerykańskich, szwedzkich, brytyjskich i japońskich architektów. Dom ma kształt diamentu i cały wykonany jest z betonu. Olbrzymie powierzchnie okien zapewniają mieszkańcom tego domu zapierający dech w piersiach widok na całą dolinę.

Energooszczędna stodoła

Energooszczędna stodoła to nowy trend w projektowaniu domów nie tylko ekonomicznych, ale i ekologicznych. Praktyczny dom, nawiązujący wyglądem i stylem do wiejskiej stodoły przy zastosowaniu nowoczesnych technologii może stać się domem energooszczędnym, z niskim zużyciem energii i małą emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Często konstrukcja takiego domu to konstrukcja szkieletowa, gdzie ważną rolę pełnią technologie grzewcze wykorzystujące energię z promieni słonecznych. Dobra szczelność izolacji termicznej i dbałość o każdy szczegół przy montażu takiego domu sprawi, że budynek nabierze właściwości pasywnych i długo będzie utrzymywał skumulowaną w nim energię. Duże, oszklone przestrzenie to dodatkowe źródło światła i energii cieplnej. Często domy takie nie są podpiwniczone tylko budowane są na fundamencie płytowym i dodatkowo zasilane pompą ciepła.

Domy w stylu nowoczesnej stodoły to idealna propozycja dla fanów nieszablonowej architektury a zarazem miłośników natury i obcowania z przyrodą z jak najmniejszą ingerencją w środowisko naturalne i krajobraz. Nawiązanie do budownictwa tradycyjnego i naturalne materiały użyte do budowy takiego domu sprawiają, że budynek taki stanie się wymarzonym miejscem do życia w dobrej symbiozie z otaczającą dom przestrzenią.

0
Domy w stylu nowoczesnej stodoły to idealna propozycja dla fanów nieszablonowej architektury a zarazem miłośników natury i obcowania z przyrodą.