Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Palenisko ogrodowe jak zrobić?

Nocne ogniska są świetną atrakcją wiosennych, letnich i jesiennych wieczorów.

Prawdziwe, żywe ognisko jest nie do zastąpienia w ogrodzie. Można na nim upiec kiełbaski czy przygotować inne smaczne potrawy. Można posiedzieć wieczorem przy ognisku i poczuć jedyny w swoim rodzaju klimat bliskości z naturą. Jak zrobić palenisko ogrodowe? Podpowiadamy kilka sprawdzonych trików. Doradzamy także, jaki model gotowego paleniska warto kupić.

Chcesz mieć palenisko w ogrodzie? Dowiedz się, czy możesz!

0
Tradycyjne paleniska są coraz popularniejsze w ogrodach.

Czy w ogrodzie można palić ognisko? Przepisy mówią o tym, że ognisko możesz rozpalać wyłącznie w przeznaczonym do tego miejscu na własnej posesji i tylko wtedy, gdy nie przeszkadza to sąsiadowi, a dym nie przedostaje się na posesję obok lub na ulicę i nie zagraża bezpieczeństwu na drodze. Innym, oczywistym wymogiem jest to, aby rozpalone ognisko nie groziło rozprzestrzenieniem ognia i wybuchem pożaru. 

Dodatkowo, ognisko w ogrodzie musi być rozpalone co najmniej 4 metry od granicy działki, co najmniej 10 metrów od palnych płodów rolnych i co najmniej 100 m od lasu. Zabronione jest palenie ogniska na granicy lasu, na łące czy torfowisku. Co więcej, niektóre gminy wprowadzają własne ograniczenia w paleniu ognisk na posesjach, dlatego zanim zabierzesz się za budowę paleniska ogrodowego, dowiedz się, czy nie ma wprowadzonych takich przepisów w Twojej miejscowości. Kara za niezgodne z przepisami rozpalenie ogniska to zwykle 500 zł.

Jak samodzielnie przygotować miejsce na ognisko w ogrodzie?

Tradycyjne paleniska są coraz popularniejsze w ogrodach. Dlaczego? Dają dużo frajdy i dorosłym, i dzieciom. Są świetną atrakcją wiosennych, letnich i jesiennych wieczorów. Pozwalają przygotować dużo smacznych potraw, zwłaszcza jeśli dodatkowo zaopatrzysz się w specjalny ruszt do ogniska czy kociołek do powieszenia nad paleniskiem.

Chcesz mieć palenisko ogrodowe? Jak zrobić je samodzielnie? Oto kilka cennych porad, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Tylko odpowiednio przygotowane i bezpieczne palenisko pozwoli kontrolować ogień i cieszyć się ogniem bez ryzyka pożaru czy mandatu. 

Od czego zacząć budowę paleniska w ogrodzie?

Pierwszym krokiem do samodzielnego skonstruowania paleniska ogrodowego jest znalezienie odpowiedniego miejsca na działce. Powinno być w oddaleniu od zabudowań (aby dym nie szedł w okna) i – zgodnie z przepisami – daleko od granicy działki i domów sąsiadów. 

Nie planuj paleniska przy budynkach gospodarczych i niedaleko drzew lub pod drzewami. Zwróć uwagę, czy przy upatrzonej miejscówce nie ma żadnych drewnianych albo łatwopalnych elementów oraz roślin (np. wysokich, ozdobnych traw). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nawet w razie utraty kontroli nad ogniem, pożar się szybko nie rozprzestrzeni. 

Kolejnym krokiem jest wykopanie odpowiedniego dołu pod palenisko. Powinien mieć kilkanaście centymetrów głębokości i dość dużą średnicę. Środek trzeba wypełnić żaroodporną zaprawą (np. betonem). To będzie podbudowa do właściwego paleniska ogrodowego. Warstwa betonowa ochroni podłoże od działania ognia i wysokich temperatur i pomoże w bezpieczeństwie Twoich seansów z ogniem.

Palenisko ogrodowe – jak zrobić samodzielnie. Kolejne kroki

Następny krok to budowa na cementowej podbudowie właściwego podłoża, na którym będziesz rozpalać ogień. Tutaj przydadzą się koniecznie ścianki ograniczające rozprzestrzenianie się ognia. Zrób je z materiału, który jest niepalny – np. z cegieł, betonu albo polnych kamieni spojonych betonem. 

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest okrągły mur wokół paleniska, wykonany z cegieł ułożonych na tzw. mijankę (ustaw je krótszą krawędzią promieniście do środka paleniska, a kolejne ustawiaj właśnie na mijankę).

Sposób dla leniwych i początkujących – gotowe palenisko ze sklepu

Jeśli nie jesteś mistrzem majsterkowania lub zwyczajnie nie masz czasu, wystarczy udać się do sklepu budowlanego. Znajdziesz tam mnóstwo produktów typu gotowe palenisko ogrodowe. Najczęściej są żeliwne, na solidnych nogach, a ogień rozpala się w nich w absolutnie bezpieczny sposób. Umieść je na niepalnej powierzchni. Jako opału używaj drewna kominkowego z drzew liściastych. Nie wrzucaj drobnych gałązek, które mogą wzniecić pożar i przenieść się np. na meble ogrodowe. Pal wyschnięte drewno, aby nie produkować za dużo dymu. Takie środki bezpieczeństwa sprawią, że Twoje palenisko ogrodowe będzie Ci służyć wiele lat. 


0
Prawdziwe, żywe ognisko jest nie do zastąpienia w ogrodzie.