Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zostać projektantem, dekoratorem wnętrz?

Projektant albo dekorator wnętrz to osoba, która zajmuje się projektem wnętrza domu, mieszkania lub poszczególnych jego pomieszczeń.

Projektowanie i dekoracje wnętrz to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością. Polacy kupują rekordowo dużo mieszkań. Urzędy wydają też rekordowo dużo pozwoleń na budowę. Coraz częściej pozostawiamy też urządzenie wnętrz profesjonalistom. Jak zostać dekoratorem wnętrz? Jakie kursy i wykształcenie trzeba zdobyć?

Kim jest dekorator wnętrz?

Dobry dekorator wnętrz musi być kreatywny.

Projektant albo dekorator wnętrz to osoba, która zajmuje się projektem wnętrza domu, mieszkania lub poszczególnych jego pomieszczeń. W zależności od specjalizacji i specyfiki zlecenia będzie to projekt koncepcyjny, kompleksowy, projekt z nadzorem autorskim albo nawet projekt pod klucz, kiedy projektant zajmuje się całością, łącznie z kupnem materiałów i wyposażenia oraz nadzorem nad ekipą techniczną. 

Dekorator wnętrz może zajmować się przygotowaniem układu funkcjonalnego, rozplanowaniem instalacji, doborem podłóg i materiałów na ściany, w tym płytek, projektowaniem mebli, doborem kolorów, tkanin, dodatków i mebli ze sklepów. 

Dobry dekorator wnętrz musi być kreatywny. Ważny jest zmysł estetyczny, wyobraźnia, ale najważniejsza kwestia to zaawansowana wiedza na temat tego, czym powinien się cechować dobry projekt domu, jakie właściwości mają poszczególne materiały oraz jakie nowości proponuje rynek wyposażenia wnętrz.

Jak wyglądają poszczególne etapy projektowania wnętrza?

Aby stworzyć dobry projekt wnętrza, najpierw potrzebne jest odpowiednie poznanie potrzeb jego przyszłych użytkowników i ich preferencji odnośnie stylu życia czy estetyki wnętrza. Trzeba określić budżet projektu i jego zakres.

Kolejny etap to inwentaryzacja wnętrza (czyli dokładny pomiar pomieszczeń). Zwykle projektant albo dekorator wnętrz przygotowuje dwie czy trzy koncepcje układu projektowanego pomieszczenia z rzutami dwuwymiarowymi. Potem na tej podstawie powstaje ostateczny projekt układu funkcjonalnego. Niektórzy projektanci tworzą też realistyczne wizualizacje, aby klient mógł zobaczyć, jak będzie wyglądać wnętrze w rzeczywistości. 

Po zaakceptowaniu projektu i w zależności od zakresu zleconych zadań projektant i dekorator zajmuje się też organizowaniem i nadzorowaniem pracy ekipy remontowej, doborem, a czasem zakupem sprzętów czy dodatków.  

Jak zostać dekoratorem wnętrz?

Podoba Ci się ten zawód i chcesz się dowiedzieć, jak zostać dekoratorem wnętrz? Najlepszym rozwiązaniem jest skończenie studiów na Akademii Sztuk Pięknych lub studiów na kierunku architektura wnętrz czy projektowanie wnętrz. To właśnie kilkuletnie studia dają nie tylko dyplom i niezbędne kwalifikacje, ale także pozwalają poznać wszystkie tajniki projektowania wnętrz, jakich nie zapewni kilkumiesięczny czy roczny kurs projektowania i dekorowania wnętrz.

Na wykładach dowiesz się, jakie są praktyczne metody projektowania wnętrz, poznasz właściwości tkanin i materiałów, dowiesz się, jak projektować instalacje i meble, na czym polega ergonomia we wnętrzach i jakie triki dekoratorskie są teraz na topie.  

Na polskich uczelniach jest coraz więcej kierunków kształcących przyszłych projektantów i dekoratorów wnętrz. Ale jeśli nie wchodzą w grę kilkuletnie studia, możesz też skorzystać z oferty kursów dekorowania wnętrz. 

Na kursach aranżacji wnętrz także poznasz (choć bez porównania bardziej skrótowo) techniki projektowania pomieszczeń. Na rynku znaleźć można wiele różnych ofert kursów projektowych z różną liczbą godzin, od 120 do 240. Do dyspozycji masz kursy stacjonarne lub kursy projektowania wnętrz online. 

Jaki kurs projektowania wnętrz wybrać, jeśli chcesz fachowej wiedzy, jak zostać dekoratorem wnętrz? Najlepsze są szkolenia organizowane przez doświadczonych praktyków w zawodzie, architektów z wiedzą i setkami zrobionych projektów. Tylko praktyk przekaże Ci odpowiednią wiedzę, ale też wyjaśni wszystkie zagadnienia w praktyce. Możesz przy tym zdecydować się na kurs ogólny lub wybrać specjalizację, np. kurs projektowania łazienek czy kuchni. Oprócz skończenia kursu ważna jest też praktyka. Na początek warto jej szukać u bardziej doświadczonych architektów i projektantów wnętrz, który nierzadko oferują możliwość stażu albo praktyk w swojej pracowni. 

Na polskich uczelniach jest coraz więcej kierunków kształcących przyszłych projektantów i dekoratorów wnętrz.