Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Ozdoby z makramy – co i jak można zrobić?

Duża makrama na ścianie w salonie

Wyjątkowe ozdoby z plecionego sznurka zwane makramami szturmem podbiły wnętrza urządzone w stylistyce boho i etnicznej. Łapacze snów, ozdoby na ścianach czy plecione kwietniki tworzą ciekawe dekoracje, które zachwycają swoją misterną formą. Ogromna popularność makram wynika także z łatwości ich wykonania. Znajomość podstawowych splotów pozwala na samodzielne stworzenie ozdoby, a każde kolejne dzieło przybliża nas do wykonania czegoś jeszcze lepszego. Jeśli szukasz pomysłów na to, co i jak można zrobić z plecionego sznurka, to poniższy artykuł ułatwi Ci to zadanie.

Jak zrobić makramę? Poznaj historię tej niesamowitej ozdoby

Makrama to sztuka tworzenia wyjątkowych ozdób ze sznurka bez użycia igły, drutów czy szydełka - tylko z użyciem rąk. Wiązane artystycznie tasiemki wykorzystywano już w starożytności, kiedy służyły jako elementy pisma węzełkowego, talizmany lub naszyjniki. W Europie wyplatanie makram pojawiło się w średniowieczu - makrama stanowiła wtedy element dekoracyjny u wysoko postawionych osób. Na wiele lat zapomniana powróciła do łask wraz ze wzrostem popularności na rękodzieło artystyczne. Obecnie zdobi wnętrza urządzone w stylu etnicznym, scandi oraz boho. Wykorzystywana jest także jako dekoracja sal ślubnych, stylizowanych imprez oraz pikników. Makrama to nie tylko ozdoba. Pojawia się coraz częściej jako element sztuki użytkowej w formie kwietnika, torebki, a nawet element krzesła czy balustrady. Od czego zacząć przygodę z tą wyjątkową techniką ozdabiania wnętrz?

Jak zacząć robić makramy? Rozpocznij wyjątkową przygodę

Przepięknie plecione makramy kupimy w wielu miejscach, począwszy od tych najprostszych wykonanych z białego bawełnianego sznurka, aż po te misternie wykonane duże projekty na indywidualne zamówienie. Ze względu na fakt, że tworzenie makramy nie jest skomplikowane, warto wykonać ją samodzielnie. Po zgłębieniu podstawowych zasad bez trudu wykonamy znacznie bardziej skomplikowane projekty, które bez wątpienia przyniosą nam ogrom satysfakcji. Przed rozpoczęciem wyplatania trzeba wybrać odpowiedni sznurek. Na początek najlepiej sprawdzi się zwykły, tani bawełniany sznurek pleciony w białym kolorze. Jego podstawową zalety jest niepodatność na błędy początkującego. Możemy go w razie pomyłki bez trudu rozplątać, a taka ingerencja nie będzie widoczna. Nawet wiele poprawek nie wpłynie na efekt końcowy. Sznurki tego typu znajdziemy w każdej pasmanterii, a także w sklepach internetowych. Na początek najlepsze będą te grubsze 5 mm. Warto pamiętać, że im cieńszy sznurek tym więcej pracy. Do wykonania dzieła potrzebna będzie także miara krawiecka oraz kij, do którego przymocujemy sznurki.

Makramy - jak stworzyć najprostszą wersję ozdoby?

Pracę nad makramą rozpoczynamy od przygotowania sznurków. Przy pomocy miary krawieckiej odmierzamy 170 cm, a następnie na bazie uciętego kawałka przycinamy pięć kolejnych sznurków. Do wykonania podstawowej ozdoby potrzebnych nam będzie 6 odcinków o jednakowej długości. Następnie mocujemy sznurki na przygotowanym wcześniej kijku. Najpopularniejszym sposobem ich przytwierdzenia jest pętla mocująca. Wiązanie rozpoczynamy od pierwszego sznurka, który składamy na pół i jego część z pętelką przewieszamy nad kijkiem i przez widoczną pętlę, która znajdzie się pod jego spodem, przeciągamy dwie końcówki sznurka i zaciągamy tak, by sznurki zwisały w dół. Czynność powtarzamy ze wszystkimi pozostałymi sznurkami. Po zamocowaniu elementów można przejść do nauki podstawowego splotu wykorzystywanego w makramach, czyli węzła płaskiego. Najprostszy i najpopularniejszy wykorzystywany w wielu projektach. Do jego wykonania potrzebujemy cztery sznurki wiążące, czyli dwie pętle zamocowane na kiju. Dwa sznurki znajdujące się na środku stanowią rdzeń, zaś dwa zewnętrzne będą sznurkami wiążącymi. Z czterech wspomnianych sznurków potrzebne będą dwa znajdujące się po zewnętrznych stronach. Sznurek lewy zewnętrzny kładziemy na dwóch środkowych - rdzeniowych, a następnie pod zewnętrznym prawym. Sznurek lewy zewnętrzny kładziemy nad położonym prawym i pod rdzeniowymi, przeciągając przez powstałą pętelkę. Zaciągamy oba sznurki. Do stworzenia makramy potrzebny będzie również węzeł spiralny, który wykonujemy zaplatając sznurki tylko z lewej lub prawej strony. Przydatny będzie także węzeł żebrowy polegający na dwukrotnym opleceniu sznura oplatającego wokół sznurka wiodącego. 

Swoją przygodę z wyplataniem makram warto rozpocząć od nauki jednorazowego wiązania sznurków, a dopiero po opanowaniu tej sztuki zabrać się do tworzenia prostych dekoracji. W Internecie znajdziesz sporo filmików instruktażowych, w których wszystko zostało wyjaśnione w przystępny i jasny sposób. W miarę zdobywania doświadczenia warto sięgnąć po czasopisma o tej tematyce, w których znajdziecie jeszcze więcej inspiracji. 

Pomysły na ozdoby z makramy do mieszkania

Ozdoba Opis
Sowa Sowa z makramy to urocza dekoracja do sypialni lub pokoju dziecięcego. W trakcie jej wykonywania warto wykorzystać różne kolory, aby nadać jej indywidualnego charakteru. Przygotowywanie takiej sowy to doskonały sposób na kreatywne spędzenie czasu z pociechą, która chętnie pomoże przy tworzeniu.
Kwietnik Kwietnik z makramy to piękna ozdoba, którą powiesić można na suficie w mieszkaniu lub na balkonie. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią doniczkę do rośliny, która będzie w niej hodowana. Kolejnym krokiem będzie stworzenie dopasowanej do niej osłony z makramy. Następnie należy zamontować stworzoną dekorację np. na haczyk. Efekt finalny z pewnością zachwyci domowników i gości.
Abażur Osłona na lampę sufitową i abażur na lampę stojącą z makramy to oryginalne i ciekawe dodatki do wnętrza. Efektowne wzory i frędzle sprawią, że ozdoba będzie zwracała uwagę gości i satysfakcjonowała domowników. Jest to dekoracja odpowiednia dla zaawansowanych twórców, którzy wykonali już wiele projektów i są gotowi podjąć większe wyzwania.
Ozdoby ścienne Ozdoby z makramy to doskonały sposób na udekorowanie pustych przestrzeni na ścianach. Można stworzyć różne wzory takie jak kółka, liście, serca czy też bardziej skomplikowane kompozycje. Takie dekoracje sprawdzą się w szczególności we wnętrzach urządzonych w stylu boho.
Anioł Anioł stróż z makramy to piękna ozdoba, która będzie doskonale prezentować się na choince w okresie świątecznym. To także oryginalna dekoracja całoroczna na ścianę, która symbolizuje siłę, ochronę i dobro.
Choinka Choinka z makramy to nietypowy element dekoracyjny, który z pewnością zachwyci gości w okresie świątecznym. Można dodać do niej świecące ozdoby, cekiny czy koraliki, aby nadać jej wyjątkowego blasku i uroku.