Źle ustawione meble w kuchni mogą skutecznie zajmować przestrzeń i utrudniać odpowiednie jej zagospodarowanie. Czasem wystarczy tylko niewielka zmiana, aby uzyskać nawet do kilku metrów kwadratowych dodatkowego miejsca, co w niewielkich kuchniach może mieć znaczenie. Zobacz, w jaki sposób ustawienie krzeseł wpływa na aranżację kuchni i sprawdź, czy sam nie możesz zrobić tego lepiej. Dodatkowe miejsce oraz większa swoboda z pewnością warte są prób i eksperymentów w tym zakresie.
Zacznij od dopasowania odpowiednich krzeseł do Twojego stołu
Pierwszym krokiem powinno być dopasowanie krzeseł do posiadanego stołu. Jak bowiem ustawić krzesło przy stole, kiedy nie mieści się w żaden sposób ani pod nim, ani nawet położone na blat. Wpływa to znacząco na to, ile miejsca na krzesło przy stole należy zarezerwować, co przekłada się bezpośrednio na wolną przestrzeń w kuchni. Najważniejsze aspekty, jakie należy brać pod uwagę w czasie doboru krzeseł, wymieniamy poniżej.
Wysokość krzesła. Z jednej strony zapewnia ona odpowiednie podparcie się łokciami w czasie korzystania z komputera lub pisania w zeszycie, z drugiej strony zapewnia swobodny dostęp do blatu osobom, które przy nim siedzą. Reguła mówi, że odległość od blatu do siedziska powinna wynosić około 25 centymetrów.
Forma oparcia. Im bardziej zabudowane jest oparcie, tym bardziej zasłania blat stołu. Może to znacząco wpływać na estetykę stołu oraz krzeseł, szczególnie z perspektywy osoby siedzącej w innym miejscu. Aby stół był dobrze widoczny, można zastosować krzesła druciane, z technorattanu lub przeźroczystego tworzywa.
Podłokietniki. Jest to istotny element krzesła, który pozwala podpierać się w czasie siedzenia. Zwiększa to komfort użytkowania. Jednak z drugiej strony, mogą stanowić bardzo dużą przeszkodę przy wsuwaniu krzeseł pod stół. Podłokietniki utrudniają także stawianie odwróconych krzeseł na blat stołu, na przykład w czasie mycia podłogi.
Wybór odpowiednich krzeseł nie jest tak prosty. Z pewnością najbardziej istotną cechą krzesła pozostaje wygoda korzystania z niego. I o tym nie warto na pewno zapominać. Jednak próba znalezienia krzesła wygodnego, ale również użytkowego oraz ułatwiającego jego schowanie, stanowi punkt wyjścia do skutecznego zarządzania przestrzenią w małych kuchniach.
Co jeszcze jest istotne przy wyborze krzeseł?
Oprócz podstawowych wymiarów krzeseł istotna jest również konstrukcja samego stołu. Niektóre z nich mogą swoją budową uniemożliwiać wsuwanie jakichkolwiek krzeseł pod spód. Dość ważna jest szerokość pomiędzy nogami, która powinna być wielokrotnością szerokości krzesła lub nieco większa.
Istotny jest także ciężar krzeseł. Większa waga oznacza większe ryzyko zarysowania podłogi. Dlatego warto korzystać z filcowych podkładem przyklejanych do spodu nóg krzesła. Jest to rozwiązanie skuteczne oraz szybkie.
W końcu ustawienie krzeseł przy stole
Gdy meble są już odpowiednio dobrane, można zastanowić się, jak ustawić krzesło przy stole. Pod tym względem bardzo pomocne mogą być rady producentów zawarte w specyfikacji produktu. Pokazują oni, ile krzeseł i w jakim ustawieniu można zmieścić przy danym stole. Jednak są to tylko sugestie, które niekoniecznie mogą odpowiadać krzesłom, które posiadamy.
Dlatego też warto zaprzyjaźnić się z metrówką. Szerokość między nogami stołu oraz wielkość krzeseł warto zapisać na kartce. Teraz czas na burzę mózgów. Każdy pomysł można sprawdzić pod kątem wymiarowym. Te, które się sprawdzą, przejdą do ostatniego etapu wyboru najlepszego ułożenia krzeseł.
Eksperymenty i próby przy odpowiednim ustawianiu krzeseł są bardzo ważne. Pozwalają wypróbować nawet najdziwniejsze i najmniej typowe rozwiązania. Każde z nich można następnie ocenić, aby wybrać najlepsze i najciekawsze opcje. Bardzo często wygląd kuchni jest efektem prób i błędów, które prowadzą do nowych i ciekawych pomysłów. Sprawdź sam, jak to może wyglądać u Ciebie. Wypróbuj i wybierz najlepsze rozwiązanie.