Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Okna 3-szybowe, czy warto postawić na ten wybór?

Okna 3-szybowe, czy warto postawić na ten wybór?

Okna 3-szybowe to nowoczesne rozwiązanie, które jest często stosowane. Można znaleźć wiele zalet płynących z zastosowania takich okien. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakie okna tego typu znajdziemy do zakupu? 

Czym są okna trzyszybowe? 

Okna 3-szybowe zdobywają sporą popularność. Zbudowane są z trzech tafli szkła, które mają grubość 4 bądź 6 mm, które oddzielone są ramą dystansową. Rama ta posiada kilka funkcji. Jedną z nich jest utrzymanie tafli w pionowej pozycji w odpowiedniej odległości. Komory mają różną szerokość, od 10 do 18 milimetrów, ale najczęściej 16. Komora ta wypełniona jest argonem, czyli gazem o odpowiednich właściwościach izolacyjnych. Stosowane na szybach powłoki są ciepłoochronne bądź selektywne i poprawiają izolacyjność w oknach. 

Wady i zalety takich okien

Można wymienić sporo zalet, jakie płyną z zamontowania takich okien. Tego typu okna dobrze chronią dom przed wychłodzeniem. Ich współczynnik przenikania ciepła jest mniejszy o około 20%. Takie okna lepiej izolują przed promieniowaniem przede wszystkim latem. Dzięki temu wewnątrz jest chłodniej. Poza tym dzięki zastosowaniu szyby zespolonej dwukomorowej  oraz dwóch bądź trzech zestawów uszczelek okna lepiej izolują dom przed hałasem. W zależności od wybranego okna można spodziewać się izolacyjności akustycznej na poziomie 40-49 dB. Zespolone okna dwuszybowe mogą osiągnąć izolacyjność akustyczną  równą 30-40 dB. 

Jednak nie można pominąć wad takich okien. Tego typu okna mają mniejszą przepuszczalność o około 10% w porównaniu do innych okien. Należy zachować rozwagę podczas wymiany okien na nowe, gdyż może się okazać, że po wymianie pomieszczenia będzie zaciemnione. Poza tym okna 3-szybowe są o wiele cięższe w porównaniu z oknami 2-szybowymi. Dodatkowo są również droższe w porównaniu do 2-szybowych. 

Okna 2-szybowe i 3-szybowe porównanie

Trzeba pamiętać o tym, że zakup okien to inwestycja na wiele lat. Dlatego należy wybrać takie okna, które będą nam dobrze służyć. Pierwszą sprawą, na jaką warto zwrócić uwagę jest współczynnik przenikania ciepła. Typowe okna 2-szybowe spełniają to założenie, jednak przepisy mogą zostać zaostrzone, a wtedy współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł być wyższy niż 1:1W(m2K). Z kolei okna 3-szybowe spełniają te wymagania. Dodatkowo takie okna są rozwiązaniem energooszczędnym, gdyż kolejna szyba to kolejna warstwa termoizolacyjna. Natomiast przestrzeń pomiędzy szybami wypełniona jest gazem szlachetnym, który zmniejsza przenikalność termiczną. 

Okna 3-szybowe to rozwiązanie, które daje ciepło. Dlatego są one coraz częstszym sposobem praktykowanym w wielu domach. Pomiędzy szybami znajduje się gaz szlachetny, który wykorzystywany jest w domach energooszczędnych. W mniejszych budynkach zapotrzebowanie na energię jest niewielkie i nie powinno przekroczyć 70 Kwh/(m2xrok). Żeby warunki zostały zachowane trzeba inwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, który posiadają okna 3-szybowe. 

Okna 3-szybowe można dostosować do domów pasywnych, gdzie roczne zapotrzebowanie na energię nie może przekroczyć 15Kwh(m2xrok). Okna do domów pasywnych są droższe w porównaniu z oknami 2-szybowymi. Jednak jest to inwestycja, która powinna zwrócić się nam w przyszłości. 

Komfort związany z oknami 3-szybowymi   

  Klienci mają coraz większe oczekiwania względem energooszczędności, które można spełnić wybierając okna 3-szybowe. Poza tym takie okna spełniają w 100% przepisy. Posiadają też świetny współczynnik przenikalności ciepła, który został osiągnięty dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Świetna konstrukcja szyby chroni przed chłodem oraz stratami ciepła. Takie okna to też możliwość pozyskania darmowej energii słonecznej. Posiadają one dodatkową uszczelkę, która jeszcze lepiej chroni przed chłodem oraz zapewnia mieszkańcom wysoką dźwiękoszczelność.    

Energooszczędność okien- co warto wiedzieć?

Na energooszczędność okien nie wpływa jedynie pakiet szybowy. Izolacyjność zależy również od profilu okiennego oraz ramki dystansowej. Dodatkowo w przypadku okien PVC duże znaczenie ma liczba komór. Z kolei w oknach drewnianych znaczenie ma grubość ramy i sposób wpuszczania pakietu szybowego. Okna są głównymi izolatorami ciepła, a także przyczyniają się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Okna, które wykorzystuje się w budownictwie pasywnym, wpływają na minimalizację kosztów klimatyzacji oraz oświetlenia. Tego typu okna pozwalają na utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach bez potrzeby dodatkowego ogrzewania. Podczas wyboru okien warto kierować się własnymi potrzebami i wybrać takie, które najbardziej nam odpowiadają. 

Okna trzyszybowe są na pewno droższe niż standardowe. Ceny wahają się w różnych granicach. Im wyższa cena tym lepsza jakość. Droższe okna oferują folie niskoemisyjne oraz nowoczesne okucia. Takie okna można zakupić na stronie https://renowa24.pl/pol_m_Okna-dachowe_Okna-dachowe-wedlug-pakietu-szybowego_Okna-dachowe-3-szybowe-7341.html. Z pewnością będziemy zadowoleni z takiego rozwiązania, okna będą komfortowe oraz będą dobrze wyglądać w naszych wnętrzach.