Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego krok po kroku

Odpowietrzanie podłogówki jest naprawdę proste i z powodzeniem można wykonać je bez pomocy fachowca.

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze. Można zauważyć duże zainteresowanie tym sposobem ogrzewania domów i mieszkań, chociaż dla wielu osób w Polsce wciąż jest nieznanym i niedocenianym pomysłem. Aby zapewnić odpowiednie działanie tego systemu, czasami niezbędne jest odpowietrzenie podłogówki. Warto wiedzieć, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe w poprawny sposób i zapewnić sobie ciepło oraz jego sprawne funkcjonowanie na długo.

Czym jest podłogówka?

Ogrzewanie podłogowe, znane również jako podłogówka, może wyglądać różnie.

Ogrzewanie podłogowe, znane również jako podłogówka, może wyglądać różnie. W zależności od sposobu montażu i typu instalacji grzewczej w podłodze możemy uzyskać dość zróżnicowane systemy. Jednak wszystkie systemy ogrzewania podłogowego są doskonałym przykładem na ogrzewanie, pozwalające na równomierne ocieplenie całego pomieszczenia. Jest to możliwe za sprawą tego, że instalacje tego typu oddają ciepło za pomocą całej powierzchni podłogi. Dzięki temu podłogówka zapewnia przyjemne, równomierne ciepło na posadzce i ogrzanie całości pomieszczeń, w których jest zainstalowana. Równomierna ilość ciepła jest możliwa dzięki temu, że w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, ciepło nie pochodzi jedynie z jednego źródła. Warto jednak pamiętać, że prawidłowo zainstalowana grzewcza instalacja podłogowa nie może oddawać zbyt wiele ciepła – podłoga w dotyku powinna być zimna. 

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się szeregiem zalet, do których należą przede wszystkim korzyści zdrowotne oraz wysoki komfort dla ludzkiego organizmu. Dzięki równomiernemu rozchodzeniu się ciepła oraz dobrej temperaturze, którą zapewnia ogrzewanie podłogowe (ani zbyt wysokiej, ani zbyt niskiej), możliwe jest utrzymanie dobrego samopoczucia. Co więcej, montaż podłogówki z reguły nie jest skomplikowany, a sama elektryczna instalacja grzewcza montowana w podłodze jest naprawdę prosta. Nieco bardziej skomplikowana jest za to wodna instalacja grzewcza w podłodze.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, warto dowiedzieć się, jak powinno przebiegać prawidłowe odpowietrzanie podłogówki.

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Instrukcja krok po kroku

Odpowietrzanie podłogówki jest konieczne w sytuacji, w której podejrzewamy zapowietrzenie, objawiające się między innymi nierównym grzaniem instalacji. Jeśli w pomieszczeniu ogrzewanym podłogowo pojawiają się tak zwane „zimne wyspy”, prawdopodobnie instalacja grzewcza może być zapowietrzona. Kolejnym objawem zapowietrzenia mogą być odgłosy przelewania, bulgotania, stukania, a także szum.

Warto pamiętać o tym, że odpowietrzanie podłogówki powinno zostać przeprowadzone po ułożeniu całej instalacji, ale jeszcze przed rozpoczęciem jej działania. Później, przy normalnym użytkowaniu, wystarczy odpowietrzać instalację grzewczą raz na 3-4 lata. Konieczność może pojawiać się częściej w sytuacji, w której wystąpiły błędy przy układaniu instalacji lub instalacja wodna bywa nieprawidłowo napełniana w czasie eksploatacji.

W takim razie, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Po pierwsze, należy włączyć pompę na pełną moc, a następnie zakręcić zawory wody, poza jednym. Następnie należy uruchomić pozostawiony zawór i poczekać kilka do kilkunastu minut, dzięki czemu powietrze zostanie wypchnięte z instalacji. Jeśli działa tylko jeden zawór, cała woda przepływa przez niego. Należy powtórzyć to z każdym zaworem po kolei. Dzięki temu odpowietrzymy ogrzewanie podłogowe. Długość procesu odpowietrzania zależy od liczby zaworów oraz budowy instalacji, ale w przypadku standardowej instalacji wodnego ogrzewania podłogowego może potrwać około 2 godzin. 

Odpowietrzanie podłogówki – na co uważać?

Odpowietrzanie podłogówki jest naprawdę proste i z powodzeniem można wykonać je bez pomocy fachowca. Warto pamiętać jednak o tym, aby zawsze odpowietrzać jedynie jeden zawór na raz, co sprawi, że instalacja grzewcza na pewno zostanie odpowietrzona poprawnie. Zadbajmy o odpowietrzenie grzejników po zakończeniu prac z poszczególnymi zaworami w przypadku posiadania w mieszkaniu instalacji mieszanej.

Jeśli instalacja grzewcza w podłodze zapowietrza się zbyt często, prawdopodobnie problemem mogą być nieszczelności lub inne błędy konstrukcyjne. W niektórych przypadkach niezbędna jest konsultacja z fachowcem, ale często wystarczy wiedza o tym, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe samodzielnie w odpowiedni sposób.

Wszystkie systemy ogrzewania podłogowego są doskonałym przykładem na ogrzewanie, pozwalające na równomierne ocieplenie całego pomieszczenia.