Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak odnowić, pomalować wannę żeliwną?

Gdy wanna żeliwna jest już dość mocno zniszczona i ma wiele odprysków, możesz spróbować je zamalować.

Twoja stara wanna ma pełno odprysków, a Ty nie wiesz, czy nadszedł już czas, by wymienić ją na nową? Zanim zdecydujesz się na tak radykalne i kosztowne kroki, sprawdź, jak odnowić wannę żeliwną. Być może któryś z zaprezentowanych sposobów będzie pomocny w przypadku renowacji Twojej wanny.

Użyj farby poliuretanowej

Wanna w wannie - można umieścić w starej wannie nową, akrylową.

Gdy wanna żeliwna jest już dość mocno zniszczona i ma wiele odprysków, możesz spróbować je zamalować. W tym celu wykorzystaj farbę poliuretanową. Mimo że jest podobna do emalii, zasadnicza różnica pomiędzy użyciem tych dwóch substancji polega na tym, że farba poliuretanowa pozwala na całkowitą kolorystyczną zmianę wyglądu wanny oraz nadaje się do przykrywania bardzo dużych odprysków.

Zanim przejdziesz do nakładania farby na zniszczoną wannę żeliwną, zadbaj o to, by dokładnie ją oczyścić oraz uzupełnić ubytki. Wykorzystaj do tego masę szpachlową, a następnie wyszlifuj powierzchnię. Pozbądź się osadu z kamienia, a także odtłuść wannę. Teraz możesz przystąpić do nakładania farby. Najlepiej nałożyć ją za pomocą wałka welurowego, a detale wykończyć małym pędzelkiem. Nakładaj farbę długimi pociągnięciami, aby nie pozostawiać na niej krzywo pomalowanych przestrzeni. Możesz również nakleić taśmę malarską w celu ochrony miejsc, których nie chcesz zamalować. Jeżeli masz do dyspozycji sprzęt natryskowy, możesz również z niego skorzystać.

Po nałożeniu farby na powierzchnię wanny, należy dać czas jej wyschnąć. Dlatego nie należy korzystać z niej przez kilka dni. Farba potrzebuje odpowiednich warunków do tego, by nabrać typowych dla siebie cech, takich jak m.in. odporność na wilgotne środowisko łazienki.

Pamiętaj, że podczas malowania wanny istotne jest szybkie i precyzyjne działanie, ponieważ farba szybko zasycha. Decydując się na farbę poliuretanową, wybieraj dwuskładnikowe gruntoemalie. Po ich nałożeniu nie trzeba już nakładać warstwy zabezpieczającej. Kieruj się wskazówkami producenta umieszczonymi na puszce farby. Dobrze wyschnięta farba jest odporna na zarysowania, wilgoć czy nieznaczne uderzenia.

Jak odnowić wannę żeliwną – alternatywne rozwiązanie

Nie chcesz malować wanny i szukasz innego sposobu na to, by prezentowała się elegancko? Skorzystaj z innej metody, którą jest tzw. wanna w wannie. Takie rozwiązanie poleca się tym osobom, których wanny są bardzo zniszczone i w zasadzie ich malowanie może nie przynieść upragnionych efektów.

Cały proces nie jest bardzo skomplikowany i polega na tym, by wewnątrz starej wanny, umieścić nową, akrylową. Następnie trzeba odpowiednio zamontować taką wannę. Aby połączyć ze sobą wanny, należy użyć dwuskładnikowej pianki, która solidnie przytwierdzi akryl do żeliwa. W ten sposób możesz uniknąć pracochłonnego remontu oraz kosztownej wymiany. Tzw. wanna w wannie powinna posłużyć Ci jeszcze długo, ponieważ wanna akrylowa zyskała stabilną konstrukcję.

Jak usunąć niewielkie uszkodzenia na wannie żeliwnej?

Twoja wanna nie wymaga aż tak gruntownych zmian, jak te przedstawione powyżej? Niewielkie zadrapania na emaliowanej powierzchni Twojej wanny żeliwnej możesz ukryć za pomocą emalii zaprawkowych. Wystarczy na drobne pęknięcie emalii nałożyć farbę i pozostawić do wyschnięcia. Jeżeli Twoja wanna żeliwna ma biały kolor, a w takim zwykle sprzedawana jest emalia do naprawy tego przedmiotu w łazience, doskonale sprawdzi się tu to rozwiązanie.

Mimo że wanny żeliwne od dawna są rzadziej wybierane przez klientów, nadal goszczą w domach tych osób, które kochają je za elegancki styl vintage. Dodają klasy pomieszczeniu i świetnie sprawdzają się w aranżacjach nawiązujących do minionych epok. Dlatego, jeżeli masz w domu tego rodzaju wannę, nie wyrzucaj jej. Być może warto ją odnowić, by wprowadzić powiew świeżości do Twojej łazienki.

Pięknie wykończona wanna żeliwna może posłużyć Ci jeszcze długo, dlatego warto zadbać o precyzję pracy lub polecić wykonanie tego zadania fachowcom. Daj czas farbie na to, by się utwardziła. W innym przypadku Twój trud pójdzie na marne, a wanna, która niedostatecznie wyschła, może w szybkim czasie wyglądać gorzej.

Niewielkie zadrapania na emaliowanej powierzchni Twojej wanny żeliwnej możesz ukryć za pomocą emalii zaprawkowych.