Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Najlepsze sposoby na czyszczenie rolet

W celu usunięcia kurzu lub drobnych zanieczyszczeń możesz również użyć odkurzacza z miękką końcówką.

Ozdobne firany to już przeszłość – dzisiaj w większości domów stawia się na rolety, które nie tylko skutecznie zaciemniają pomieszczenie, ale również wpływają pozytywnie na aranżację wnętrza. Szczególnie dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie rolety rzymskie oraz dzień i noc, które zapewniają wyjątkowe walory estetyczne. Jednak w celu utrzymania ich eleganckiego wyglądu, należy regularnie usuwać z nich zabrudzenia. Jak wyczyścić rolety rzymskie oraz dzień i noc?

Jak wyczyścić rolety rzymskie?

0
Najlepszy sposób na wyczyszczenie rolety to wypranie jej.

Zacznijmy od rolet rzymskich, które – w przeciwieństwie do innych tego typu rozwiązań – tworzone są z różnego rodzaju materiałów. Z tego też względu utrzymanie ich w czystości nie powinno dla nikogo stanowić większego problemu.

Jak wyczyścić rolety rzymskie? Najlepiej zdejmując je i piorąc – można obchodzić się z nimi identycznie, jak z firanami i zasłonami. Problematyczną kwestią jest tylko materiał, z jakiego zostały wykonane, bo to pod jego kątem należy dopasować np. temperaturę prania. W przypadku klasycznych rolet rzymskich, które wykonywane są z bawełny lub poliestru, wystarczy standardowy tryb prania ustawiony na 30-40° Celsjusza (w zależności od tego, jak delikatna jest tkanina) i bez wirowania. Warto użyć płynu do prania, bo w przeciwnym razie materiał może się elektryzować. W celu usunięcia kurzu lub drobnych zanieczyszczeń możesz również użyć odkurzacza z miękką końcówką.

Uwaga – istnieją wyjątki od powyższej reguły. Jeżeli roleta jest barwiona i posiada intensywne kolory, lepiej wyprać ją ręcznie. Wtedy zyskasz pewność, że nie straci na swojej estetyce. Drugi wyjątek dotyczy rolet tworzonych z innych materiałów (np. wełny) – w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pralni chemicznej, dzięki czemu nie pojawi się ryzyko zniszczenia rolety. 

Czyszczenie rolet dzień i noc

Rolety dzień i noc nie różnią się znacznie od tych rzymskich – również one wykonane są z tkanin. W ich przypadku mówimy jednak o dwóch pasach materiałów, które ułożone są naprzemiennie – jeden jest transparentny, a długi całkowicie zaciemniający. Taki system pozwala na precyzyjne dostosowywanie ilości światła w pomieszczeniu.

Bardzo często takie rolety tworzone są z bardzo delikatnych materiałów, dlatego też ich pranie w domowych warunkach nie jest wskazane. Nie oznacza to jednak, że usunięcie z nich zanieczyszczeń i przywrócenie pięknego wyglądu nie jest możliwe.

Jak powinno przebiegać czyszczenie rolet dzień i noc? Warto użyć do tego celu odkurzacza. Najlepiej zastosować małą szczotkową końcówkę, która znajduje się w każdym zestawie – to, w połączeniu z minimalną mocą ssania pozwoli Ci usunąć kurz i drobne zanieczyszczenia. Co więcej, metoda ta umożliwi Ci czyszczenie całych rolet dzień i noc – nie tylko ich tkanin, ale również kaset.

Co w sytuacji, gdy na rolecie pojawiła się plama? W tym wypadku również odradzamy pranie – o wiele lepiej sięgnąć po delikatną ściereczkę i zwilżyć ją wodą. Pozwoli ona usunąć większe zanieczyszczenia, a Tobie da pewność, że nie uszkodzisz swoich rolet. Pamiętaj tylko, by ściereczka była jedynie delikatnie zwilżona, a nie mokra – to wystarczy, aby usunąć zanieczyszczenie bez ryzyka uszkodzenia rolety.

Jak często czyścić rolety dzień i noc oraz rzymskie?

Nie ma tutaj jednej słusznej odpowiedzi i wiele zależy od indywidualnych potrzeb, a także rodzaju materiału, z którego zostały wykonane rolety. Większość specjalistów sugeruje regularne sięganie po odkurzacz, np. raz na 2-3 tygodnie. Oczywiście częstotliwość ta będzie większa, jeżeli, przykładowo, mieszkasz przy ruchliwej ulicy i Twoje rolety narażone są na zanieczyszczenia zewnętrzne albo jesteś uczulony na kurz i musisz usuwać go jak najczęściej. A na roletach tego typu będzie osadzał się on w niemałych ilościach, dlatego też warto sprawdzać ich stan regularnie.

Większe czyszczenie, np. w pralce czy za pomocą ściereczki wystarczy przeprowadzać raz na pół roku albo wyłącznie wtedy, gdy dojdzie do zaplamienia rolet. Im rzadziej będziesz je prał, tym dłużej zachowają one swój kolor.

0
Rolety powinno czyścić się co najmniej raz w miesiącu.