Unia Europejska flaga logotyp

Na jakiej wysokości umywalka nablatowa w łazience?

Dziś w polskim prawie nie znajdziemy żadnego przepisu czy normy, która określałaby wysokość montażu umywalki.

Zarówno blat, jak i umieszczona na nim umywalka to jedne z najważniejszych elementów każdej łazienki. Aby nablatowa umywalka była w pełni funkcjonalna, powinna zostać zamontowana na odpowiedniej wysokości. W jaki sposób dopasować wysokość umywalki do potrzeb wszystkich domowników? Na jakiej wysokości umywalka sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Wysokość umywalki a przepisy 

0
Dobrze dopasowana wysokość umywalki gwarantuje komfort wykonywania codziennych czynności higienicznych.

Jeszcze kilkanaście lat temu istniały ogólnie obowiązujące normy dotyczące wysokości umywalek w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych. Wysokość umywalki określały „Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych”. Zgodnie z przedstawionymi normami umywalki miały znajdować się na wysokości między 75 a 80 cm. 

Dziś w polskim prawie nie znajdziemy żadnego przepisu czy normy, która określałaby wysokość montażu umywalki. Istnieje jednak standardowa wysokość, na której się ją montuje. Obecnie przyjęty standard różni się od normy sprzed lat aż o 10 centymetrów i wynosi 85 do 90 cm. Wysokość ta dopasowana jest do osób o przeciętnym wzroście, dlatego też dobrze sprawdza się w wielu domach, jak również w miejscach użytku publicznego, takich jak galerie handlowe, kina czy biura. Umywalki na standardowej wysokości warto także montować w mieszkaniach przeznaczonych na wynajem. Z kolei w miejscach takich jak szkoły podstawowe, przedszkola czy żłobki umywalki mocowane są na znacznie niższych wysokościach, aby dopasować je do zaledwie kilkuletnich, niewysokich użytkowników. 

Od czego zależy wysokość montażu umywalki?

Ogólne standardy wysokości często sprawdzają się w domach, jednak przed montażem umywalki warto wziąć pod uwagę także kilka istotnych kwestii. Wybrana wysokość montażu powinna być komfortowa dla wszystkich domowników, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dobrze dopasowana wysokość umywalki gwarantuje komfort wykonywania codziennych czynności higienicznych. 

Warto także pamiętać, że umywalki umieszczane na blacie mogą być elementami o skrajnie różnych kształtach i wymiarach. Umieszczona na standardowej wysokości umywalka o wysokich ściankach może więc okazać się zbyt wysoka dla najmłodszych domowników. W przypadku tego typu modeli umywalki warto więc pomyśleć o nieznacznym jej obniżeniu względem obowiązujących standardów. Wysokość umywalki nablatowej zależna jest także od gabarytów szafki łazienkowej, mieszczącej się pod blatem. Warto więc dobrze zaplanować całą przestrzeń, tak aby pod blatem bez trudu zmieścić wszystkie potrzebne środki chemiczne czy akcesoria łazienkowe, a jednocześnie zadbać o wygodną wysokość umywalki. 

Planując montaż umywalki nablatowej, powinniśmy także wziąć pod uwagę umiejscowienie i wysokość jej odpływu. Determinuje to bowiem układ otworu kanalizacyjnego i przyłączy zimnej oraz ciepłej wody. Odległość między odpływem a umywalką powinien wynosić około 30 centymetrów. Przyłącza natomiast powinny zostać umieszczone kilka centymetrów nad odpływem. W przypadku standardowej wysokości 85-90 centymetrów odpływ powinien więc znaleźć się na wysokości około 55 cm, natomiast przyłącza – 55 do 65 cm.

Jak dobrać wysokość montażu umywalki?

Umywalka umieszczona na optymalnej wysokości powinna umożliwić wszystkim domownikom jej komfortowe użytkowanie. Osoby dorosłe powinny mieć możliwość korzystania z umywalki w wygodnej, wyprostowanej pozycji, bez konieczności zbytniego pochylania się nad nią.  

Najłatwiej jest dopasować wysokość montażu umywalki w domu, w którym wszyscy domownicy są mniej więcej równego wzrostu. Trudniejszą sprawą może być ustalenie wysokości optymalnej zarówno dla starszych, jak i młodszych użytkowników. Jeżeli większość domowników stanowią dzieci lub osoby starsze warto umieścić umywalkę nieco niżej, tak aby zapewnić komfort większości. Alternatywą dla niższego montażu umywalki jest dokupienie specjalnego stołka, dzięki któremu najmłodsi domownicy bez trudu dosięgną do źródła wody.

O ile przyjęty standard może stanowić pewną wskazówkę, o tyle to na jakiej wysokości umywalka nablatowa zostanie zamontowana, warto uzależnić przede wszystkim od potrzeb wszystkich domowników.

0
Najłatwiej jest dopasować wysokość montażu umywalki w domu, w którym wszyscy domownicy są mniej więcej równego wzrostu.