Remont posiadanego lub kupionego na rynku wtórnym mieszkania czy domu wiąże się z koniecznością odnowy lub wymiany pewnych jego elementów. Często wymienianą częścią wyposażenia wnętrza jest stolarka drzwiowa. Przed wyrzuceniem starych drzwi warto jednak zastanowić się, czy odpowiednia renowacja i nadanie im nowego życia nie będzie znacznie lepszym i korzystniejszym wyborem niż zakup nowych. Jak odnowić stare drzwi z płyty pilśniowej? Podpowiadamy!
Odnowa starych drzwi – od czego zacząć?
Renowację używanych drzwi należy rozpocząć od dokładnego sprawdzenia i ocenienia ich stanu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaki zakres prac nas czeka i jakich efektów możemy się spodziewać.
Następnie potrzebne będzie przygotowanie wszystkich niezbędnych utensyliów. Z całą pewnością przyda nam się spora ilość papieru ściernego oraz szlifierka, dzięki której znacznie szybciej wykonamy niezbędne prace. Będziemy także potrzebować farby w wybranym kolorze oraz zabezpieczającego powierzchnię drzwi lakieru lub impregnatu. Przydadzą się również pędzel lub wałek. Do malowania drzwi wykonanych z płyty pilśniowej najlepiej sprawdzą się farby akrylowe, alkidowe lub kredowe.
Kiedy już przygotujemy wszystkie potrzebne nam produkty, możemy przystąpić do pracy. Renowację zaczynamy od odkręcenia klamki czy gałki, zawiasów oraz wszystkich dodatkowych, znajdujących się na powierzchni drzwi elementów.
Jak odnowić stare drzwi z płyty pilśniowej?
Po usunięciu klamek i zawiasów przygotowane do renowacji drzwi należy dokładnie oczyścić z lakieru i farby za pomocą szlifierki, opalarki lub specjalnego środka chemicznego, a następnie odpowiednio zmatowić i wyrównać przy użyciu papieru ściernego. Kolejnym krokiem powinno być staranne odtłuszczenie drzwi, na przykład za pomocą benzyny.
Warto także pamiętać, że w drzwiach wykonanych z drewna lub drewnianych płyt mogą zagnieździć się szkodniki, które przed wykonaniem renowacji należy usunąć. Jeżeli po oczyszczeniu i wyszlifowaniu drzwi, na ich powierzchni dostrzeżemy charakterystyczne kanaliki, to znak, że odnawiane skrzydło posiada nieproszonych gości. Aby pozbyć się szkodników, należy zastosować specjalne środki chemiczne, nanosząc je na zmienioną powierzchnię drzwi.
Odnawiając drzwi z płyty pilśniowej, pamiętajmy także o uzupełnieniu ewentualnych ubytków w jego budowie. Wgniecenia czy rysy powstałe wskutek użytkowania możemy zniwelować przy użyciu specjalnej szpachli do drewna. Po wypełnieniu ubytków nadmiar szpachli należy zetrzeć papierem ściernym, aby wyrównać powierzchnię skrzydła.
Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności możemy przystąpić do malowania lub końcowego ozdabiania drzwi. Jeżeli wybierzemy farbę, powinniśmy nałożyć na powierzchnię drzwi 2 lub 3 jej warstwy. Przed nałożeniem kolejnej powinniśmy upewnić się, że poprzednia warstwa farby wyschła całkowicie. Zamiast farby możemy użyć także specjalnych barwiących bejc lub lakierów w wybranym kolorze, dopasowanym do pomieszczenia, w którym znajdują się drzwi.
Alternatywą dla farby lub lakieru może być tapeta, która nada drzwiom wyjątkowego, nietypowego wyglądu i niepowtarzalnego charakteru. Na powierzchni odnawianych drzwi z płyty pilśniowych możemy umieścić także różnorodne elementy ozdobne, jak chociażby lustro.
Renowacja starych drzwi – o czym jeszcze pamiętać?
Bez względu na wybrany sposób wykończenia odnawianych drzwi pamiętajmy o dokładnym przygotowaniu ich do procesu renowacji. Odpowiednio i starannie oczyszczone i przygotowane drzwi stanowić będą znacznie estetyczniejsze i pewniejsze podłoże dla farby, lakieru czy tapety.
Po nałożeniu na drzwi wybranej farby lub tapety możemy wybrać pasujące do nowego wyglądu drzwi zawiasy oraz klamkę, dzięki którym stworzymy spójną i ciekawą wizualnie kompozycję. Odnawiając drzwi, nie zapominajmy także o odpowiednim przemalowaniu i dopasowaniu do ich nowego koloru progu oraz ościeżnicy.
Pamiętajmy także o zabezpieczeniu drzwi odpowiednim impregnatem, który podkreśli i zabezpieczy ich kolor, a także przedłuży efekt naszych prac.