Kupiłeś karnisze i masz zamiar samodzielnie je zamontować? Nie jest to trudne zadanie i powinien sobie z nim poradzić nawet początkujący majsterkowicz. Musisz jednak wiedzieć, czy chcesz zamontować karnisz na ścianie czy na suficie, a przede wszystkim, na jakiej wysokości karnisze powinny się znaleźć. Oto kilka bardzo przydatnych porad dotyczących samodzielnego montażu karniszy w domu.
Gdzie montować karnisz – na suficie czy nad oknem?
Jeśli planujesz montaż karnisza, aby powiesić na nim zasłony w salonie, jadalni czy sypialni, najpierw zdecydować musisz, czy montujesz go na suficie czy nad oknem, nad tak zwanym glifem okiennym (glif to po prostu ukośna wnęka, w której okno się znajduje). Sposób i miejsce montażu karnisza zależy przede wszystkim od wysokości, na jakiej są zamontowane okna.
Kiedy najlepiej zamontować karnisz na suficie zamiast na ścianie?
Jeśli Twoje okna zostały umieszczone blisko sufitu, a odległość górnej krawędzi sufitu od wnęki, w której wstawiono okna, wynosi 10 cm i mniej, lepszym rozwiązaniem będzie montaż karnisza na suficie, a nie na oknie. Taki sposób montażu ma wiele zalet. Uszkodzeniu nie ulega ściana. Okno wygląda bardziej elegancko i nowocześnie. Rozwiązanie to stosowane jest powszechnie przez projektantów wnętrz, aby otrzymać efekt jednolitej płaszczyzny – przy karniszu montuje się często osłonę lub zasłania się go w inny sposób, aby stał się praktycznie niewidoczny.
Montując karnisz do sufitu, musisz przewidzieć, w jakiej odległości od okna znajdzie się miejsce mocowania karnisza. Podpowiadamy, aby nie zamontować go za blisko, aby zasłona nie dotykała grzejnika – optymalna odległość to 15–20 cm.
Jeśli okno jest zamontowane wyjątkowo blisko sufitu (a zdarza się to w nowym budownictwie z oknami panoramicznymi), dobrym sposobem, aby je zasłonić, jest montaż szyny sufitowej. Otrzymujesz wtedy estetyczne, minimalistyczne rozwiązanie, które świetnie się sprawdzi w nowoczesnych aranżacjach.
Na jakiej wysokości powinien znaleźć się karnisz na ścianie?
Aby zamontować karnisz do ściany musisz upewnić się, czy ściana nad glifem jest odpowiednio wysoka – powinna wynosić co najmniej 15 cm. Na jakiej wysokości karnisze wyglądają najlepiej? Umieść je mniej więcej w połowie drogi między krawędzią sufitu, a górną krawędzią okna – zwykle będzie to ok. 7 cm nad nią. Jeśli okno jest zamontowane niżej, karnisz również powinien znaleźć się trochę niżej.
Zielone ściany w sypialni? Sprawdź nasze aranżacje
Duże okno – czy lepiej sprawdzi się jeden długi karnisz, czy dwa mniejsze?
Okna, które zajmują większą część ściany, to teraz bardzo modne rozwiązanie. Spotyka się je zwłaszcza w nowym budownictwie. Mieszkania z dużymi przeszkleniami wyglądają na bardziej przestronne, wpuszczają też więcej dziennego światła. Również w przypadku domów jednorodzinnych coraz częściej spotyka się przeszklone ściany, przede wszystkim w salonie.
Czy warto wieszać karnisze nad takimi przeszkleniami? Jeśli mieszkasz w bloku i chcesz się osłonić od sąsiadów, na pewno tak. Podobnie jest w przypadku, gdy salon czy sypialnia znajdują się od słonecznej strony i trzeba się czasem schować przed jego promieniami. Jak jednak montować karnisz nad dużymi przeszkleniami?
Jeśli odległości między oknami są niewielkie, lepszym pomysłem będzie zamontowanie jednego, długiego karnisza niż mocowanie mniejszych nad każdym oknem osobno. Przy nowoczesnych, dużych przeszkleniach częściej stawia się też na szyny sufitowe, a karnisze bywają ukryte.
Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań mogą wybrać karnisz podwójny – oddzielny drążek na zasłony, oddzielny na firany. Jeśli nie planujesz wieszania firanek, wybierz karnisz pojedynczy – w sklepach znajdziesz szeroki wybór karniszy w różnych stylach, od tradycyjnych drewnianych, po metalowe.
Na jakiej wysokości karnisze będą wyglądały najlepiej? Wszystko zależy od wysokości pomieszczenia, a przede wszystkim odległości między oknem a sufitem. Dobrze wymierz miejsce zamocowania karnisza, zaplanuj, czy lepszy będzie karnisz sufitowy czy ścienny, i już dziś ciesz się pięknymi zasłonami w Twoim domu!