Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak nakrywać do stołu - podpowiadamy krok po kroku

Nieodpowiednie ułożenie widelczyka do ciasta na pewno nie zrujnuje Ci reputacji w towarzystwie.

Sztuka prawidłowego nakrywania do stołu była kiedyś niezbędnym elementem savoir vivre’u. Także i dziś warto umieć odpowiednio ułożyć sztućce i talerze nawet na najbardziej eleganckie przyjęcie. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się na przyjęcie sporej grupy gości w domu, czy szykujesz stół na herbatę z przyjaciółką, Twój stół może wyglądać pięknie. Jak nakrywać do stołu? Podpowiadamy!

Dlaczego warto nakrywać do stołu zgodnie z zasadami savoir vivre?

Zgodnie ze sztuką savoir vivre’u nakrycie stołu dzielimy na podstawowe i rozszerzone.

Dzisiaj z pewnością nie przykłada się już tak dużej roli do sztywnych i ściśle określonych zasad savoir vivre’u, tak jak to miało miejsce kiedyś. Nieodpowiednie ułożenie widelczyka do ciasta na pewno nie zrujnuje Ci reputacji w towarzystwie. Ale okazji, by Twój stół wyglądał pięknie, elegancko i dostojnie, nie brakuje. Wizyta rodziców lub teściów? Uroczysty obiad urodzinowy? Kolacja wigilijna albo wielkanocne, uroczyste śniadanie? To ważne, odświętne chwile w życiu rodziny i warto je celebrować, by zostały zapamiętane jako wyjątkowe. Pięknie ubrany stół z odpowiednim nakryciem na pewno w tym pomoże.

Jak nakrywać do stołu? Zacznij od odpowiedniego obrusu

Na dobrze nakryty stół składa się wiele różnych elementów: talerze, sztućce, kieliszki, a nawet ułożenie serwetek.  Zanim zaczniesz ustawiać naczynia i sztućce, musisz zadbać o ładny i odpowiedni do okazji obrus.

Obrus powinien być wyprasowany i – rzecz oczywista – czysty. Na świąteczne okazje najbardziej pasuje obrus w kolorze białym. Trzeba go dopasować rozmiarem do wielkości stołu – po każdej ze stron musi zwisać co najmniej 15–20 cm, ale nie powinien dotykać siedzisk krzeseł. Jeśli Twój stół jest większy niż obrus, połóż na zakładkę dwie tkaniny.

Odpowiednie nakrycie do stołu na obiad

Zgodnie ze sztuką savoir vivre’u nakrycie stołu dzielimy na podstawowe i rozszerzone. Proste, podstawowe nakrycie potrzebne jest wtedy, gdy szykujesz jedno-, dwu- lub ewentualnie trzydaniowy obiad (zupa, drugie danie, deser). To najczęstsza sytuacja w czasie domowych obiadów, nawet tych bardziej uroczystych. 

W jaki sposób nakryć stół na obiad? Zacznij od dużego talerza na danie główne, które postaw na centralnym miejscu każdego nakrycia. Talerze do dań głównych muszą być ułożone w jednakowej odległości od siebie i tak, by gość nie musiał ich przesuwać dla własnej wygody. Na talerzu umieść półmisek do zupy. Na środku głębokiego talerza połóż złożoną serwetkę. 

Jak ułożyć kieliszki i szklanki? W pierwszej kolejności używamy tych od najbardziej zewnętrznej strony, dlatego po prawej stronie musisz ustawić szklankę lub kieliszek na wodę, a potem kieliszek na wino białe oraz, ewentualnie, czerwone. Kieliszek na wodę musi stać po zewnętrznej stronie, a kieliszki na wino bliżej talerza.

Jak ułożyć sztućce?

Odpowiednie ułożenie sztućców do uroczystego obiadu to zadanie, które zwykle sprawia najwięcej problemów. Pamiętaj, że układa się je od zewnętrznej strony w kolejności ich używania. Jako że pierwsza danie to zupa, po prawej stronie od talerza najpierw układamy (brzuszkiem do dołu) łyżkę. Między nią a talerzem połóż nóż. Po lewej stronie talerza połóż widelec. Główne sztućce powinny być ułożone w jednej linii. 

Teraz przyszedł czas na ułożenie mniejszych sztućców do deserów. Nad talerzem trzeba położyć widelczyk do ciasta (rączka ma być skierowana w lewo), a nad nim powinna się znaleźć mała łyżeczka z rączką po prawej stronie. Jeśli planujesz podać lody, zamiast widelczyka deserowego ułóż odpowiednią łyżeczkę do lodów. 

Jak nakryć stół do kawy i herbaty?

Jeśli nie podajesz obiadu, a swoich gości zapraszasz tylko na podwieczorek, czyli kawę, herbatę i ciasto, nie musisz już trzymać się tak sztywnych zasad, jak w przypadku uroczystego obiadu. Warto jednak zadbać o piękną porcelanę, eleganckie widelczyki i łyżeczki do ciasta, ładny mlecznik i cukiernicę oraz dekoracyjny obrus. To drobiazgi, ale jako że nasze życie składa się właśnie z drobiazgów, pięknie nakryty do kawy stół na pewno sprawi, że Twoi goście poczują się docenieni. 

Wiesz już, jak nakrywać do stołu i przyjmować gości. Sztuka dekoracji stołu to zasady, które warto znać i stosować, nawet jeśli nie planujesz uroczystego obiadu, a zwykły posiłek z najbliższą rodziną. Pięknie nakryty i elegancki stół to wyróżnienie dla gości, a każda potrawa będzie się tu prezentować jeszcze lepiej. 


Sztuka prawidłowego nakrywania do stołu była kiedyś niezbędnym elementem savoir vivre’u.