Na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe - malowanie ogrodzeń betonowych

Wybór koloru ogrodzenia zależy nie tylko od indywidualnych preferencji właścicieli posesji, ale również jej wielkości, stylu domu czy chęci uwydatnienia pewnych cech okolicznych terenów.

Odpowiednie ogrodzenie własnej posesji to nie tylko sposób na bezpieczeństwo i prywatność, ale również podniesienie estetyki przydomowych terenów. Nawet, jeżeli jesteś posiadaczem niezbyt eleganckiego ogrodzenia betonowego, możesz całkowicie zmienić jego oblicze. Wystarczy tylko odpowiednia farba! Sprawdź, na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe i o czym pamiętać, decydując się na przeprowadzenie tego rodzaju prac.

Na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe?

Jasne barwy cieszą się większą popularnością niż czerń.

Wybór koloru ogrodzenia zależy nie tylko od indywidualnych preferencji właścicieli posesji, ale również jej wielkości, stylu domu czy chęci uwydatnienia pewnych cech okolicznych terenów. Nie jest to prosta sprawa i warto rozważyć kilka rozwiązań, a także zapoznać się z różnego rodzaju inspiracjami, dzięki czemu podjęcie ostatecznej decyzji okaże się o wiele łatwiejsze.

Na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe? Oto najmodniejsze rozwiązania!

  • Kolor czarny, grafitowy i brązowy. To ciemne barwy, które będą idealnie pasowały do nowoczesnych, mocno geometrycznych budynków i które w bardzo efektowny sposób wyeksponują przydomowe tereny zielone. Należy jednak pamiętać, że ciemne barwy mogą uczynić przestrzeń ponurą, dlatego też na posesji warto zadbać o kontrast, np. w postaci białych mebli ogrodowych. 

  • Kolor biały i kremowy. Jasne barwy cieszą się większą popularnością niż czerń, ponieważ są bardziej uniwersalne i pozwalają na optyczne powiększenie przestrzeni, sprawdzając się doskonale na mniejszych posesjach. Co więcej, biel rozjaśnia, przyciąga wzrok i sprawia, że przestrzeń wygląda czyściej – dlatego też warto na nią postawić.

  • Różne odcienie szarości. Szare ogrodzenia cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród miłośników nowoczesnych stylów aranżacji. Są chłodne, ale eleganckie i pozwalają podkreślić ekskluzywność domu czy terenu. Szare kolory są – podobnie jak biel czy ecru – bardzo uniwersalne, sprawdzając się także w przypadku bardziej tradycyjnych domów.

  • Kolor zielony. To rozwiązanie dla miłośników naturalności oraz osób mieszkających w okolicy lasu lub posiadających piękne, rozległe tereny zielone pełne roślinności. Takie ogrodzenie podkreśli naturalność posesji i sprawi, że będzie ona prezentowała się jeszcze bardziej okazale. Polecamy szczególnie barwę oliwkową – idealną do ogrodzeń betonowych!

  • Kolory pastelowe. Jeżeli jesteś radosną osobą, pozytywnie nastawioną do życia i pragnącą wyrazić to także w wyglądzie swojej posesji, możesz postawić na inne kolory – błękit, róż czy lawendę. Sprawią one, że Twoja posesja będzie atrakcyjna i radosna, a do tego wyróżni się na tle innych.

Jak widzisz, możliwości jest wiele, dlatego też polecamy eksperymentowanie. Ogrodzenie betonowe łatwo pomalować, dlatego w razie niepowodzenia możesz przeprowadzić cały proces od początku.

Jakich farb użyć?

Wiesz już, na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe, ale warto dowiedzieć się również, jakiej farby użyć. Do betonu wystarczą wyroby akrylowe – są stosunkowo tanie i dostępne w bardzo wielu wariantach kolorystycznych. 

Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że kolor będzie piękny na przestrzeni wielu lat, a farba nie zostanie uszkodzona, postaw na emalie epoksydowe. Są niezwykle wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, sprawdzając się doskonale także w przypadku betonu. Pamiętaj o tym, aby wybrać farbę wysokiej jakości od cenionego producenta – nawet kosztem nieco wyższej ceny. Zyskasz wtedy pewność, że Twoje ogrodzenie będzie prezentowało się okazale przez długi czas.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Co jeszcze warto wiedzieć oprócz tego, na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe i jakiej farby użyć? Pamiętaj przede wszystkim o:

  • pozbyciu się starej warstwy farby oraz wszelkich zanieczyszczeń na ogrodzeniu;

  • zagruntowaniu powierzchni, co pozwoli wzmocnić konstrukcję betonu;

  • odpowiednim przygotowaniu farby (zgodnie z instrukcją producenta);

  • wykorzystaniu właściwych narzędzi – wałka lub pędzla, a jeżeli to możliwe – metody natryskowej, która w tym wypadku okazuje się najskuteczniejsza.

Odpowiednie ogrodzenie własnej posesji to nie tylko sposób na bezpieczeństwo i prywatność, ale również podniesienie estetyki przydomowych terenów.