Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Monstera – jak o nią dbać?

Monstera to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Świetnie prezentuje się w salonie.

Monstera – roślina pochodząca z Ameryki Południowej o ciemnozielonych liściach z charakterystycznymi rozcięciami – jest obecnie jednym z najmodniejszych kwiatów doniczkowych. Pięknie prezentuje się w każdym wnętrzu. Przeczytaj w naszym mini-poradniku, jak o nią dbać. Znajdziesz u nas wszystkie niezbędne informacje na temat monstery – jak ją rozmnażać, przesadzać i podeprzeć, a także kiedy monstera płacze i czy jest trująca.

Różne oblicza monstery

Monstera występuje naturalnie w krajach Ameryki Łacińskiej – od Meksyku do Boliwii i Brazylii. Istnieje aż 37 gatunków tej rośliny, a najbardziej popularna z nich to monstera dziurawa – ją najczęściej można spotkać w doniczkach europejskich domów. Charakteryzuje się ona ogromnymi, ciemnozielonymi liśćmi z typowymi wycięciami. Jedna z odmian monstery o nazwie Variegata, z charakterystycznymi białymi plamami na liściach, jest szczególnie ceniona wśród miłośników roślin doniczkowych: jej sadzonka kosztuje nawet kilkaset złotych. A sadzonka monstery dziurawej to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Sadzonka monstery po wsadzeniu do wody wypuszcza korzenie w przeciągu kilku tygodni.

Jak dbać o monsterę?

Skorzystaj z naszego mini-poradnika w formie pytań i odpowiedzi. Znajdź szybko informacje, których najbardziej potrzebujesz.

Jak podlewać monsterę?
Monsterę podlewa się dość rzadko. W okresie jesienno-zimowym wystarczy to robić dwa razy w tygodniu, a jesienią i zimą jeszcze rzadziej. Pamiętaj jednak, żeby około pół godziny po podlaniu wylać z podstawki nadmiar wody. Warto też regularnie zraszać liście rośliny letnią wodą.

Jaka ziemia jest najlepsza do monstery?
Możesz wybrać podłoże torfowe, które charakteryzuje się dużą przepuszczalnością, lub ziemię uniwersalną do roślin doniczkowych z dodatkiem perlitu, czyli szkliwa wulkanicznego. Perlit powinien stanowić około jednej trzeciej całego wypełnienia doniczki.  

Czego nie lubi monstera?
Monstera nie lubi zbyt wilgotnego podłoża, dlatego nie przesadź z podlewaniem. By woda nie zalegała w doniczce, możesz wybrać torf zamiast klasycznej ziemi do kwiatów. Pamiętaj też, żeby za każdym razem po podlaniu zlewać nadmiar wody z podstawki. Monstera nie lubi też zbyt suchego powietrza. Zraszaj jej liście regularne – w sezonie grzewczym nawet kilka razy w tygodniu. Jeśli monstera będzie przebywała w cieniu lub na słabo nasłonecznionym stanowisku, jej liście nie wytworzą charakterystycznych rozcięć – lepiej ustawić roślinę tam, gdzie ma spory dostęp do słońca.

Dlaczego monstera płacze?
Monstera płacze, czyli wytwarza na swoich liściach krople wody, gdy w miejscu, w którym się znajduje, jest wysoka wilgotność powietrza. Wytwarzanie kropel wody to zjawisko naturalne i świadczące o tym, że panują korzystne dla rośliny warunki do pobierania wody z powietrza.

Jak rozmnożyć monsterę?
Odetnij sadzonkę wierzchołkową, składającą się z 3 lub 4 liści i korzenia powietrznego. Odetnij ją dokładnie pod węzłem, z którego powstał liść. A jak ukorzenić monsterę? Wsadź sadzonkę do wody i poczekaj, aż wypuści korzenie. Może to potrwać nawet kilka tygodni. Następnie przesadź ją do doniczki.

Jak przesadzać monsterę?
Monstera należy do roślin, które źle znoszą częste przesadzanie. Zasada jest taka, że młode rośliny przesadza się co roku, a starsze nawet co 4 lata. Można też poprzestawać na wymienianiu wierzchniej warstwy ziemi – 5 do 7 cm górnej warstwy ziemi należy wówczas wymienić na nową. Przy przesadzaniu pamiętaj, by dno doniczki wyłożyć grubą warstwą drenażu.

Istnieje prawie 40 gatunków monstery. Każdy z nich wygląda nieco inaczej.

Jak podeprzeć monsterę?
By roślina się nie przechylała i nie złamała, warto ją podeprzeć przy pomocy bambusowych drabinek. Jeśli się na nie zdecydujesz, włóż kilka sztuk w ziemię wokół rośliny i oprzyj na nich większe gałęzie monstery.

Jak zamontować palik kokosowy do monstery?
Wysyp nieco ziemi na dno doniczki, a na samym środku ustaw palik kokosowy. Obsyp go obficie ziemią, by był stabilny. Palik ułatwia mocowanie rośliny. Monsterę należy ułożyć równomiernie dookoła palika – dzięki temu będzie rosnąć symetrycznie z każdej strony.

Kiedy monsterze pękają liście?
Początkowo młode sadzonki monstery mają sercowate w kształcie liście bez charakterystycznych dla tej rośliny pęknięć. Dopiero później zaczynają pojawiać się pojedyncze rozcięcia, które się stopniowo powiększają – aż w liściach zaczynają być widoczne dziury. Jest to proces naturalny i świadczy o tym, że roślina przebywa w sprzyjających warunkach.

Dlaczego monstera nie ma dziur?
Monstera nie ma dziur, gdy nie stoi na wystarczająco nasłonecznionym stanowisku. Po pewnym czasie od przestawienia jej z zacienionego miejsca w takie, w którym będzie miała dostateczną ilość słońca, roślina zacznie wytwarzać charakterystyczne dla niej rozcięcia.

Dlaczego korzenie monstery są widoczne?
Korzenie monstery są widoczne, ponieważ jest ona pnączem i należy do roślin, które mają korzenie powietrzne.

Czy monstera kwitnie?
Tak, ale w warunkach domowych monstera kwitnie dosyć rzadko. Jednak gdy to nastąpi, w każdym rozgałęzieniu pojawia się od jednego do kilku kwiatostanów. Po przekwitnięciu zaczynają rosnąć owoce.

Czy monstera jest trująca?
W Ameryce Południowej owoce monstery są uważane za smaczne i słodkie – mają smak bananowo-ananasowy. Robi się z nich desery, napoje i lody. Owoce mają kształt podłużnej szyszki o długości około 30 cm i średnicy 6 cm. Jednak można je jeść tylko wtedy, kiedy są w pełni dojrzałe – tzn. gdy mają żółty kolor i łatwo ściągnąć z nich skórkę. Owoce nie do końca dojrzałe – ze względu na wysoką zawartość kryształów szczawianu wapnia – mogą podrażnić błony śluzowe jedzącego.

Dlaczego monstera ma brązowe końcówki liści?
Brązowe końcówki liści monstery świadczą o zbyt suchym powietrzu. Pamiętaj, by co najmniej dwa razy w tygodniu zraszać je wodą o temperaturze pokojowej lub regularnie włączać nawilżacz powietrza. Niektóre odmiany monstery występują naturalnie w klimacie tropikalnym – dlatego roślina ta potrzebuje wilgotnego powietrza.