Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak prasować firany?

Dobrze wyprasowane firany mogą stanowić ozdobę każdego pomieszczenia.

Prasowanie firanek często kojarzy się z długą, pracochłonną czynnością, która nie zawsze przynosi spodziewany efekt. Tymczasem wcale nie musi ono być trudne ani nużące. W naszym mini-poradniku zdradzamy sprawdzone sposoby na to, jak i czym prasować firany, by efekt zachwycał domowników oraz gości. Przyjrzyjmy się najlepszym rozwiązaniom prasowania firanek z woalu oraz poliestru. Przeanalizujmy też, jak prasować firanki w pionie, a także jak posługiwać się prasownicą.

Firany z woalu

Woalowe firany są bardzo popularne i wiele osób decyduje się na ich zakup. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj materiału jest bardzo delikatny i wymaga szczególnej uwagi. Woalowe firanki najlepiej prać w niskiej temperaturze bez silnego wirowania. Jak prasować firany z woalu? Przede wszystkim pamiętajmy, żeby nie nastawiać żelazka na zbyt wysoką temperaturę. W przeciwnym razie można doprowadzić do spalenia firany lub nadtopienia się delikatnych włókien, przez co materiał będzie się nienaturalnie świecił. Jeśli jednak temperatura będzie odpowiednio niska – dostosujmy się tu do zaleceń producenta – prasowanie okaże się dość łatwe. Gdy chcemy mieć pewność, że nie uszkodzimy materiału podczas prasowania, najlepiej prasujmy firankę z woalu przez cienką, bawełnianą ściereczkę.  

Firanki z poliestru zwykle nie wymagają prasowania.

Firany z poliestru

Firanki z poliestru – podobnie jak te z żakardu czy markizety – zwykle w ogóle nie wymagają prasowania. Jeżeli jednak po wyciągnięciu ich z pralki stwierdzimy, że są pogniecione, możemy spróbować sposobu polecanego przez sprytne gospodynie: zawieśmy wilgotne firany i poczekajmy, aż wyschną. Gdy suszą się po rozwieszeniu, zwykle wszystkie zagniecenia same znikają. Czasem jednak – w zależności od klasy tkaniny – prasowanie bywa konieczne. A jak prasować firany z poliestru? Nastawmy żelazko na niską temperaturę i prasujmy na lewej stronie przez bawełnianą szmatkę. Dzięki temu prostemu trikowi unikniemy niechcianego świecenia się tkaniny po prasowaniu, a wszystkie zagniecenia znikną bez problemu.

Jak prasować firanki prasownicą?

Prasownica – z ang. streamer – to urządzenie, które jest alternatywą dla tradycyjnego żelazka. Za jej pomocą można w wygodny i szybki sposób prasować różne tkaniny, bez konieczności korzystania z deski do prasowania. Jak prasować firanki prasownicą? Możesz rozłożyć firankę na krześle lub stole, albo prasować ją, gdy już wisi przy oknie. Prasuj od góry do dołu. Wybierz jeden kierunek, np. od lewej do prawej. Prasownica usuwa zagniecenia bez ryzyka, że firanka zostanie przypalona lub zacznie się świecić. Ponadto można dzięki niej łatwiej dotrzeć do wszystkich części tkaniny, a prasowanie trwa o wiele krócej. Pamiętajmy też, że prasownicą można też w podobny sposób prasować zasłony.

Jak prasować firanki w pionie?

Prasowanie firan w pionie jest możliwe dzięki wspomnianej wyżej parownicy, która wytwarza strumień pary wodnej, działający na prasowaną tkaninę pod dużym ciśnieniem. Dzięki niemu wyprasowanie materiału trwa o wiele krócej i nie trzeba korzystać z deski do prasowania. Parownicą prasuje się ubrania wiszące na wieszakach, a także firanki, które są już rozwieszone. A w jaki sposób prasować firanki w pionie?
- Po wypraniu rozwieś firankę na karniszu.
- Poczekaj chwilę, aż wyschnie.
- Dla ułatwienia sobie pracy możesz ustawić parownicę na stole lub krześle, ale jeśli masz niski sufit, prawdopodobnie wystarczy, że urządzenie ulokujesz na podłodze.
- Jedną ręką subtelnie naciągnij materiał firanki, a drugą przyłóż dyszę parownicy i skieruj ją z góry na dół.
- Powtarzaj czynność na kolejnych odcinkach firanki, tak by stopniowo wyprasować całość.
- Sprawdź, czy brzegi firany są dokładnie wyprasowane – w razie potrzeby powtórz czynność w miejscach, które tego wymagają.

Prasowanie firan i zasłon w pionie stało się możliwe dzięki parownicy.