Wybór koloru, jak i odpowiedniego odcienia ścian może mieć kluczowe znaczenie w budowaniu charakteru danego wnętrza. Konkretny efekt końcowy może zależeć od tego, czy wybierzemy ciemniejsze, czy jaśniejsze, pastelowe, czy bardziej intensywne, tradycyjne, czy też oryginalne tonacje. Aby dopełnić aranżacji, warto także do danego koloru ścian dopasować odpowiednie meble oraz dodatki, które w estetyczny sposób będą komponować się z tłem.
Mięta na ścianach, czyli świeży powiew nowoczesności
Jeszcze kilkanaście lat temu zdecydowana większość domów i mieszkań składała się z tradycyjnych, stonowanych kolorów. Przeważały beże, biel oraz jasne odcienie brązu i żółci. Obecnie te klasyczne barwy również cieszą się dużą popularnością, jednak od czasu do czasu ustępują także miejsca nowym trendom. Tak też jest w przypadku oryginalnej mięty, która przebojem wdarła się na salony, stanowiąc niecodzienny powiew nowoczesności i oryginalności. Miętowy kolor możemy obecnie spotkać zarówno w kuchni, na sprzętach agd i naczyniach, jak i pośród mebli i dodatków.
Świeża i niebanalna mięta pojawia się także na ścianach, nadając wnętrzu interesującego i niepowtarzalnego charakteru.
Wydawać by się mogło, że mięta jest kolorem, który pasuje jedynie do łazienki czy dziecięcego pokoiku. Nic bardziej mylnego! Ten nowoczesny, oryginalny kolor równie dobrze sprawdzi się w salonie, sypialni, a nawet kuchni. W zależności od wybranego odcienia oraz dobranych dekoracji i akcesoriów, mięta może pomóc w stworzeniu rozmaitych stylizacji wnętrza. Jej mocne, ciemniejsze odcienie sprawdzą się w niewielkiej sypialni, dodając jej nowoczesnej przytulności i nieco ekstrawaganckiego wyglądu. Z kolei mięta w tonach bardziej pastelowych stworzy doskonałą bazę zarówno dla nowoczesnego i minimalistycznego wnętrza, jak i salonu w naturalnym, schludnym i przyjemnym dla oka stylu skandynawskim.
Z jakimi kolorami łączyć miętowe ściany?
Mięta jest kolorem oryginalnym i wciąż dość nietypowym, dlatego przy łączeniu jej z innymi barwami warto zachować ostrożność. Jako że mięta sama w sobie jest już barwą dość ekstrawagancką, bezpieczniejszym wyborem w kwestii mebli i dodatków będą bardziej klasyczne tonacje. Nie jest to oczywiście konieczność czy niepodważalna reguła – w nowoczesnych, oryginalnych wnętrzach możemy pokusić się o odważniejsze zestawienia barwowe, jednak tylko wtedy, kiedy będziemy mieć absolutną pewność, że efekt końcowy będzie estetyczny i satysfakcjonujący dla nas samych.
Miętowe ściany świetnie łączą się w uniwersalną bielą, jak również z odcieniami szarości – zarówno delikatnymi i jasnymi, jak i mocniejszymi, takimi jak stal czy grafit. Kolor ten może ciekawie wyglądać w duecie z niektórymi odcieniami beżu, jednak należy wyjątkowo starannie dobrać jego odpowiednią tonację, aby kompozycja ta była udana.
Połączenie mięty – szczególnie pastelowej – z bielą, jasnymi odcieniami beżu i szarości to kompozycje doskonałe do wnętrz w stylu skandynawskim, nawiązujące do kolorów otaczającej nas natury. Łączące się z miętą odcienie grafitu, granatu, a nawet czerni sprawdzą się z kolei w odważnych wnętrzach, o charakterze bardziej nowoczesnym, między innymi w stylu industrialnym.
Średnie tony mięty skomponowane z popielem lub różem to ciekawe rozwiązanie kolorystyczne, które sprawdzi się w pokoju dziecięcym – zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki.
Dodatki i dekoracje a miętowe ściany – z czym łączyć oryginalną barwę?
Dodatki i dekoracje do miętowych ścian warto wybierać z palety najlepiej pasujących do mięty barw. Sprawdzą się ozdoby w kolorze szarym i białym, ale także dodatki drewniane oraz stalowe. Wybór konkretnych elementów ozdobnych należy uzależnić od tego, jaki charakter i styl wnętrza pragniemy dzięki nim uzyskać. Uniwersalną ozdobą do miętowego salonu będą z całą pewnością miękkie poduszki. We wnętrzu nowoczesnym sprawdzą się te w mocnych, intensywnych kolorach, natomiast w salonie skandynawskim – w pastelowych lub bardziej naturalnych.
Stalowe, ciemnoszare lub czarne okucia mebli stworzą wraz z miętowymi ścianami industrialny lub nowoczesny charakter wnętrza, nadając mu nieco ekstrawaganckiej estetyki. Z kolei wykończenia drewniane pozwolą na utrzymanie bardziej przytulnego klimatu klasycznego, skandynawskiego, a nawet rustykalnego wnętrza.