Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak pielęgnować tuje?

Najczęściej żywopłoty tworzy się przez posadzenie tui, przy czym najlepszą odmianą jest szmaragd.

Żywopłot jest doskonałym sposobem, aby zyskać więcej prywatności na swojej posiadłości. Jednocześnie jest to doskonały element dekoracyjny, który uzupełni Twój ogród i nada mu bardziej magicznej atmosfery. Najczęściej żywopłoty tworzy się przez posadzenie tui, przy czym najlepszą odmianą jest szmaragd. Dowiedz się, jak je posadzić i jak przygotować je do stworzenia dobrze wyglądającego żywopłotu.

Kiedy i jak kupić odpowiednie tuje szmaragd?

0
Tuja jest bardzo tolerancyjna i poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach.

Na początek trzeba kupić odpowiednie sadzonki. W tym celu najlepiej udać się do szkółki ogrodniczej, gdzie otrzymać można dobrze przygotowane rośliny. Tuje dostępne są też w dużych marketach i sklepach ogrodniczych. Jednak w takim przypadku trzeba podchodzić ostrożnie do kupna i wybierać sprawdzone lokacje. Łatwo kupić osłabione sadzonki, które bardzo szybko uschną.

Po zakup można udać się już od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Sadzenie bowiem odbywa się przez cały sezon wegetacyjny, od połowy kwietnia do jesieni, najdalej 6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Choć rośliny te są bardzo odporne na mróz, muszą się najpierw odpowiednio ukorzenić i nabrać sił.

Przygotowanie podłoża

Jeśli zdecydujemy się posadzić krzewy, musimy przygotować odpowiednie podłoże. Najlepsza byłaby żyzna i przepuszczalna gleba, która zapewni roślinom szybki wzrost i dużo składników odżywczych. Jednak tuja jest bardzo tolerancyjna i poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach, jeśli dostarczymy im odpowiednią ilość wody.

Następnie wybieramy miejsce do sadzenia. Najczęściej jest to linia wzdłuż granicy działki lub podziału ogrodu. Zaleca się jednak, by było to miejsce osłonięte od wiatru oraz słoneczne, co zwiększy przeżywalność roślin w okresie zim.

Tuje można zanurzyć w wiadrze z wodą na 10 minut, aby korzenie odpowiednio namokły. W tym czasie można wykopać głęboki dołek o objętości dwukrotnie większej niż bryła korzeniowa.

Sadzenie krzewów

Sadzenie zaczynamy od wsypania na dno dołów nieco żyznej ziemi. Warto mieszać ją z odkwaszonym torfem lub podłożem do iglaków. Następnie sadzimy tuje do tak przygotowanych dołów i obsypujemy dookoła ziemią. Należy ją dokładnie ubić, aby roślina była stabilna. Przez cały proces sadzenia warto trzymać roślinę i utrzymać jej pionowe położenie.

W jakich odstępach sadzić tuje? Tuja mocno się rozrasta i wymaga odpowiedniej ilości miejsca wokół siebie. Jak sadzić tuje szmaragd, aby szybko rosły? Zasadź kolejne krzaki w odległości pół metra od siebie. Po wyrośnięciu i zagęszczeniu będą one stanowiły gęsty i ładny żywopłot.

Należy także usunąć trawę w promieniu pięćdziesięciu centymetrów od rośliny. Będzie ona bowiem konkurowała o wodę z tują, przez co wzrost zasadzonych krzaków będzie dużo mniejszy. Także od ogrodzenia warto zachować odległość około pół metra. Pozwoli im to spokojnie rozwijać system korzeniowy, co zwiększy ich stabilność oraz szybkość wzrostu.

Zapewnij im odpowiednią ilość wody! Dodaj też nieco kory sosnowej

W końcu tuje znajdują się już w ziemi. Nie jest to jednak koniec pracy. Należy teraz koniecznie dostarczyć im większą ilość wody, aby dobrze się przyjęły. Warto też pamiętać o regularnym podlewaniu, co przyśpieszy z pewnością ich wzrost. Jednak podlewanie w lecie powinno odbywać się tylko wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Inaczej woda, w połączeniu z ostrym słońcem, może spalić liście i gałązki.

Aby wykończyć ładnie powstający żywopłot, a jednocześnie zabezpieczyć się od chwastów, warto wysypać na ziemię wokół tuj grubą warstwę kory sosnowej. Dodatkowo taki zabieg zmniejszy odparowywanie wody, co wpłynie pozytywnie na kondycję roślin.

Formowanie żywopłotu

Po posadzeniu tui trzeba je formować tak, by w przyszłości stworzyły piękny żywopłot. W tym celu warto przycinać gałęzie na odpowiednią szerokość (prostopadle do linii ogrodzenia). Gdy roślina osiągnie już odpowiednią wysokość, trzeba także obcinać wystające do góry gałązki. W ten sposób od początku można skłonić roślinę do przyjęcia odpowiedniej formy i szybko cieszyć się idealnym żywopłotem.

0
Żywopłot jest doskonałym sposobem, aby zyskać więcej prywatności na swojej posiadłości.