Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Meble do kuchni - mat czy połysk?

Białe matowe szafki kuchenne z szarymi uchwytami

Stojąc przed wyborem mebli do kuchni, musimy podjąć trudną decyzję - nie tylko odnośnie ich koloru, ale także wykończenia - matowego lub w połysku. To właśnie ono decyduje o ostatecznym odbiorze wizualnym kuchennej aranżacji. Co wybrać, aby cieszyć się piękną i praktyczną kuchnią? W jakich aranżacjach sprawdzą się matowe, a w jakich połyskujące fronty? Poniżej przygotowaliśmy zbiór pomocnych wskazówek, które ułatwią wybór idealnych mebli do kuchni. Przekonajcie się sami!

Kuchnia - mat czy połysk?

Fronty meblowe decydują o kształcie każdej aranżacji. To one nadają jej charakter swoim kolorem, a także wykończeniem. Powinny tworzyć harmonijne połączenie z blatami, armaturą oraz sprzętem AGD. Wybór mebli w macie lub tych o połyskującym wykończeniu warto rozważyć nie tylko pod względem spójności z resztą stylizacji, ale również kierując się ich praktycznością czy metrażem kuchennego wnętrza. Oba rozwiązania mają szereg wad i zalet, dlatego warto dowiedzieć się, które w jakim wnętrzu sprawdzą się najlepiej.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zastanówmy się, czy dany materiał sprawdzi się w naszej kuchni. Wpływ na to będzie miała wielkość pomieszczenia, nasłonecznienie, a także to, jak często gotujemy. Kuchnia to bez dwóch zdań pomieszczenie, które narażone jest na działanie wielu szkodliwych czynników wpływających na żywotność mebli. Działanie pary wodnej, wysokich temperatur, a także brudu w każdej możliwej formie. Co zatem wybrać - kuchnię matową czy z połyskiem?

Kilka słów o matowym wykończeniu

Meble kuchenne z matowym wykończeniem występują w kilku wersjach. Możemy zdecydować się na zdecydowanie droższą opcję jaką są długowieczne fronty z litego drewna pokryte lakierem lub lakierobejcą pozbawioną połysku. Dzięki temu zachowana zostanie naturalna, zachwycająca struktura drewna, która pomoże nam stworzyć we wnętrzu wyjątkowo ciepły i przytulny efekt. Równie dobrym wyborem będzie nieco tańsze rozwiązanie jakim są meble fornirowane lub laminowane, a także te z płyty MDF. Każdy ze wspomnianych materiałów umożliwia wybór matowego wykończenia.

Kuchnia pozbawiona połysku sprawia, że aranżacja wydaje się stonowana, kameralna i nastrojowa. Nie odbija światła jak w przypadku frontów na wysoki połysk, dlatego jeśli rozważamy jej montaż w niewielkiej kuchni, to zdecydujmy się na meble w jasnych kolorach. Matowa kuchnia w ciemniejszych odcieniach sprawdzi się we wnętrzach dużych rozmiarów lub w kuchniach otwartych na salon czy jadalnię. Przestrzeń z wykończeniem tego typu ma także jedną zdecydowaną zaletę, znacznie mniej widać na niej ślady palców, co dla wielu osób może przeważyć szalę, jeśli chodzi o wybór kuchennej zabudowy.

Zachwycająca kuchnia na wysoki połysk 

Fronty kuchenne na wysoki połysk pokryte są specjalną powłoką wykonaną z akrylu, laminatu lub poliestrowej folii. Wykończenie tego typu, choć piękne, może być podatne na działanie wysokiej temperatury, słońca czy wilgoci. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się wybrzuszenia, zarysowania lub odklejanie się powłoki. Zatem decydując się na połyskujące wykończenie kuchni, warto wybierać fronty najwyższej jakości od sprawdzonych producentów.

Mimo wspomnianych minusów, kuchnia na wysoki połysk prezentuje się naprawdę zachwycająco, tworząc pożądane, głównie w niewielkich wnętrzach, wrażenie głębi. Odbijające się światło pozwoli na optyczne powiększenie kuchni. Zdecydowaną wadą takiego wykończenia będą widoczne odciski palców, zwłaszcza w jasnych kuchniach, w których światło pada na meble centralnie. Jeśli przeraża nas wizja ich czyszczenia, a nie chcemy rezygnować z połyskujących szafek warto rozważyć fronty imitujące drewno. Naturalne usłojenie pozwoli zakryć niechciane ślady.

Fronty dopasowane do reszty aranżacji

Wybierając styl, w którym chcemy urządzić naszą kuchnię, zastanawiamy się, w jakich aranżacjach sprawdzi się konkretne wykończenie frontów meblowych. Połyskujące szafki stworzą czarującą kompozycję w kuchniach nowoczesnych, minimalistycznych, glamour czy art. Déco, ale także tych bardziej stonowanych w stylu skandynawskim.

Natomiast fronty matowe lubią się z subtelnymi i wyważonymi aranżacjami w klasycznym duchu, w estetyce romantycznej, skandynawskiej, ale także prowansalskiej, rustykalnej czy vintage. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest lekkość, wyważona delikatność i ciepłe akcenty, kuchnia matowa sprawdzi się doskonale.

Czy można łączyć meble matowe z połyskiem w kuchni?

Połączenie mebli o różnych wykończeniach może stworzyć interesujący kontrast w kuchni. Ważne jest jednak, aby zrobić to z umiarem, co pozwoli zachować harmonię i spójność we wnętrzu oraz uniknąć nadmiernego chaosu wizualnego. Jak uzyskać taki efekt, łącząc mat z połyskiem?

Przede wszystkim należy upewnić się, że meble matowe i błyszczące mają coś wspólnego, co integruje je w kuchni. To mogą być wspólne akcesoria, np. uchwyty lub inne elementy wykończeniowe. Istotny jest też wybór odpowiedniej kolorystyki mebli. Jeśli decydujemy się na szafki w dwóch wykończeniach, zadbajmy o to, aby były w identycznych kolorach lub różnych odcieniach tej samej barwy - tak, aby ze sobą współgrały. Pamiętajmy również o równowadze między matowymi i połyskującymi powierzchniami. Niech jedno nie dominuje nad drugim. Najbezpieczniejszym zestawieniem będą matowe szafki dolne i połyskujące górne lub odwrotnie.

Warto rozważyć także połączenie mebli w jednym wykończeniu z innymi elementami kuchni w drugim. To rozwiązanie, które nada charakteru i uroku wnętrzu, a jednocześnie wiąże się z mniejszym ryzykiem nieudanej aranżacji kuchennej. Poniżej propozycje takich połączeń.

Połączenie Opis
Szafki i akcesoria kuchenne Akcesoria kuchenne (naczynia, garnki) w połysku i matowa zabudowa to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej kuchni. Szafki mogą pełnić rolę neutralnego tła, skupiając uwagę na błyszczących naczyniach.
Szafki i sprzęt AGD Jeżeli posiadamy sprzęt AGD (lodówka, piekarnik, zmywarka) w połysku, wybierzmy matowe szafki kuchenne. Stosując takie połączenie, uzyskamy równowagę między subtelnym spokojem a wyrazistym blaskiem, co uczyni wnętrze kuchni ciekawym i atrakcyjnym.
Szafki i blat Matowe szafki to ciekawe tło dla połyskującego blatu kuchennego. Odwrotne rozwiązanie to również dobry pomysł na aranżację kuchni - blat w macie będzie dobrze komponował się z zabudową w połysku.
Szafki i podłoga Jeśli mamy błyszczące meble, stwórzmy kontrast poprzez zastosowanie matowej podłogi. Panele lub płytki w macie stanowić będą bazę, która zrównoważy efekt końcowy, tworząc harmonijną kompozycję wizualną.
Szafki i ściana Matowe płytki ceramiczne na ścianach mogą ładnie współgrać z połyskującą zabudową. Błyszczące szafki kojarzą się z nowoczesnym i eleganckim stylem, podczas gdy matowe ściany dodają subtelności i klasy do aranżacji kuchni.