Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak prać zasłony?

Białe prześwitujące zasłony

Zasłony to doskonała dekoracja okien i drzwi balkonowych, która zachwycająco prezentuje się zarówno solo, jak i w duecie z firanami. Jak wszystkie tekstylia w naszym domu zasługują na wyjątkowe traktowanie, aby przez długi czas zachowały swój kolor i fason. Poniższy artykuł zawiera wskazówki, jak prać zasłony, biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały uszyte, aby cały proces był bezpieczny, a samo pranie skuteczne. Zachęcamy do lektury!

Kilka słów o praniu dekoracji okiennych

Tworząc dekorację okna, kierujmy się przede wszystkim względami estetycznymi. Dobierajmy zasłony tak, by tworzyły harmonijne połączenie z pozostałymi elementami wnętrza. Wybieramy je kierując się kolorem, fakturą czy ich właściwościami pozwalającymi na zaciemnienie pomieszczenia, a także możliwością ich upięcia.

Rzadko kiedy myślimy o tym, czy dana tkanina szybko się brudzi, a także jak ją wyprać. Zasłony różnią się od siebie gramaturą, rodzajem splotu czy grubością, a to ma niebagatelne znaczenie w przypadku ich czyszczenia. Najczęściej wybieramy tekstylia okienne uszyte z ciężkiego aksamitu oraz welwetu, które doskonale sprawdzają się do zaciemniania pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub glamour. Chętnie sięgamy także po znacznie tańsze poliestrowe zasłony, a także modele wykonane z tiulu lub woalu. Do naturalnych wnętrz sprawdzonym wyborem będą zasłony zrobione z lnu lub juty.

Na co zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się włożyć zasłony do bębna pralki? Przede wszystkim pamiętajmy, by prać zasłony w miarę możliwości często, zwłaszcza jeśli mamy w domu alergików lub zwierzęta. Regularne czyszczenie tekstyliów sprawia, że łatwiej jest zachować ich estetyczny wygląd i kolor. Stary kurz i zaschnięte plamy zdecydowanie trudniej usunąć. 

Prawie wszystkie rodzaje zasłon możemy prać w automatycznych pralkach. Zwróćmy uwagę na oznaczenia producenta, które znajdziemy na metce umieszczonej na konkretnym modelu. Przed praniem pozbądźmy się wszystkich elementów, które mogą uszkodzić materiał lub nawet pralkę. Zdejmujemy z zasłon żabki oraz wszystkie drobne elementy nieprzytwierdzone na stałe. Najbezpieczniejszą opcją będzie pranie tkanin w temperaturze 30 stopni, zalecanej przez większość producentów. Przed praniem ważne jest odpowiednie złożenie zasłon, co pozwoli nam uniknąć trudnych do wyprasowania zagnieceń. Wystarczy nadać materiałowi formę prostokąta, a w przypadku delikatnego materiału można dodatkowo włożyć zasłonę do specjalnego woreczka oraz nastawić możliwie jak najniższe obroty. Tuż po wyjęciu z pralki warto jeszcze wilgotne zasłony powiesić na karniszu. 

Jak prać zasłony welurowe?

W przypadku zasłon welurowych przed włożeniem do pralki usuńmy zabrudzenia w postaci plam przy pomocy miękkiej, wilgotnej ściereczki lub szczoteczki z miękkim włosiem. Następnie wypierzmy je w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni z programem ustawionym na pranie delikatnych tkanin. Drugą opcją jest pranie ręczne w ciepłej wodzie. Warto jednak pamiętać, by po praniu nie wykręcać zasłon z nadmiaru wody, gdyż grozi to pojawieniem się nieestetycznych zacieków. Jeśli mamy taką możliwość pozwólmy im odciec z nadmiaru wody i wyschnąć. 

Jak prać zasłony z poliestru?

Poliestrowe zasłony możemy zazwyczaj prać w trochę wyższych temperaturach niż zalecane w wielu innych przypadkach 30 stopni. Warto jednak przed rozpoczęciem prania sprawdzić na metce skład i oznaczenia. Jeśli poliestrowa zasłona posiada domieszki innych materiałów, warto zastosować się do zaleceń producenta umieszczonych na metce. Sztuczne tkaniny wymagają również prasowania w możliwie jak najniższej temperaturze. 

Jak prać zasłony z kółkami?

Kółek, które są wszyte w materiał zasłony na stałe nie trzeba zdejmować. Inaczej jest w przypadku żabek i agrafek, w których mechanizm przyczepu do zasłony jest zupełnie inny. Zasłonę z kółkami wystarczy włożyć w poszewkę na poduszkę lub wspomniany już woreczek do prania. Dzięki temu nie uszkodzimy bębna pralki, a także ochronimy tkaninę przed przetarciami powstałymi w kontakcie z wnętrzem pralki.

Aby utrzymać nasze zasłony w czystości nie musimy korzystać z pomocy profesjonalnych pralni chemicznych. Wystarczy, że przed przystąpieniem do prania zasłon zapoznamy się z zaleceniami odnośnie pielęgnacji materiału, z którego uszyte zostały nasze tekstylia. Czyśćmy je w miarę możliwości regularnie, w niskich temperaturach, a nasze dekoracje okienne przez długi czas będę cieszyć nasze oczy swoim pięknem.

Domowe sposoby na czyste zasłony

Sposób Opis
Krochmal Zanurz zasłony w misce z wodą i krochmalem. Po namoczeniu, przełóż je do bębna pralki i odwiruj na niskich obrotach. Ten zabieg sprawi, że zasłony pozostaną dłużej świeże i pachnące. Co więcej, krochmal chroni przed przenikaniem w głąb tkaniny bakterii i zabrudzeń.
Ocet Jeśli zależy Ci na ochronie koloru, zastosuj ocet do płukania zasłony. Wpłynie on skutecznie na trwałość kolorów tkaniny i zapobiegnie ich blaknięciu. Ponadto, usunie nieprzyjemne zapachy i odświeży zasłonę.
Sok z cytryny Dodaj sok wyciśnięty z cytryny do miski z letnią wodą. Przed generalnym praniem namocz białą zasłonę w przygotowanej mieszance. Sok cytrynowy odświeży i skutecznie wybieli zasłonę.
Soda oczyszczona Aby zasłony były snieżnobiałe, wypełnij miskę ciepłą wodą i dodaj do niej kilka łyżek sody oczyszczonej. Przed praniem zamocz zasłony na kilka godzin w przygotowanym roztworze. Możesz także dodać sodę oczyszczoną bezpośrednio do bębna lub wymieszać z proszkiem do prania. Soda jest niezastąpiona w wybielaniu białych tkanin.
Sól kuchenna Rozpuść sól kuchenną w misce z ciepłą wodą. Następnie namocz zasłony w przygotowanej mieszance i pozostaw na kilka godzin. Możesz także wsypać dwie łyżki soli bezpośrednio do prania. Ten sposób pozwoli pozbyć się plam i przywrócić śnieżnobiały kolor zasłonom.