Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Panele winylowe - podłoga dla perfekcjonisty

Panele podłogowe to doskonałej jakości produkty, które pozwalają na stworzenie wyjątkowego klimatu w każdym wnętrzu. [fot. Weninger]

Panele winylowe to doskonałej jakości produkty, które pozwalają na stworzenie wyjątkowego klimatu w każdym wnętrzu. Odznaczają się świetnymi parametrami wytrzymałościowymi, nie odkształcają się i są odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu sprawdzą się nawet w łazience czy kuchni. No i są proste w montażu. Warto jednak dowiedzieć się jak kłaść panele winylowe na stare płytki i jakich błędów uniknąć – w przeciwnym razie efekt końcowy nie będzie satysfakcjonujący.

Błąd 1 – brak przygotowania paneli

0
Panele najlepiej kłaść prostopadle lub równolegle do wyjścia i zgodnie z kątem padania promieni słonecznych. [fot. Weninger]

Bardzo częsty błąd pojawia się jeszcze przed pracami montażowymi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że konieczne jest odpowiednie przygotowanie paneli. Bezpośrednio po zakupie wymagają one leżakowania.

Dlatego też zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, pozostaw swoje panele nierozpakowane w remontowanym pomieszczeniu. Najlepiej przez co najmniej 48 godzin, dzięki czemu dostosują zarówno swoją temperaturę, jak i wilgotność do warunków panujących w danym wnętrzu.

Błąd 2 – nieodpowiednie przygotowanie podłoża

Jak kłaść panele winylowe na stare płytki? Przede wszystkim po wcześniejszym przygotowaniu podłoża. Zdarza się, że mniej doświadczone osoby zajmujące się montażem pomijają proces wyrównywania powierzchni, nie stosują podkładu albo wybierają ten niskiej jakości, który jest niedopasowany do płytek winylowych.

Zanim więc rozpoczniesz prace, powinieneś wyrównać podłoże – najlepiej do tego celu zastosować wylewkę samopoziomującą. Po tym, jak wylewka wyschnie, użyj podkładu przeznaczonego do paneli winylowych, który zwiększy ich przyczepność i zapobiegnie przesuwaniu się płytek. W przypadku korzystania z paneli klejonych warto przed ich montażem dokładnie wyczyścić podłoże z kurzu i różnego rodzaju zanieczyszczeń, by montaż przebiegał bez jakichkolwiek zakłóceń.

Błąd 3 – brak planu

Choć montaż paneli winylowych nie jest skomplikowany, musi być przeprowadzony zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Jeszcze przed rozpoczęciem prac zastanów się, w jakim kierunku układać panele i jaki wzór chcesz uzyskać – tylko dzięki temu efekt wizualny spełni oczekiwania Twoje oraz innych domowników.

Jak kłaść panele winylowe na stare płytki, by prezentowały się one elegancko? Najlepiej prostopadle lub równolegle do wyjścia i zgodnie z kątem padania promieni słonecznych. Pamiętaj, by najpierw położyć panele na sucho i sprawdzić, czy prezentują się odpowiednio, a dopiero potem rozpocznij ich montaż. Pomoże Ci w tym narysowanie na panelach linii cięcia, dzięki czemu przeprowadzisz wszelkie prace precyzyjnie.

Błąd 4 – niewłaściwe układanie paneli

Bardzo często popełnianym błędem jest brak uwzględnienia szczelin dylatacyjnych, a więc co najmniej 5-milimetrowych odstępów od ścian, bez których w przyszłości będzie dochodzić do niszczenia paneli. Nie zapominaj również o dopasowaniu odpowiedniego kleju do winylu, ponieważ bez niego prawidłowy montaż okaże się niemożliwy.

Jak kłaść panele winylowe na stare płytki? Najlepiej zaczynając od lewej strony i kontynuując wzdłuż ściany. Kluczem do sukcesu jest prawidłowe ułożenie pierwszego rzędu – pozostałe wystarczy tylko do niego dopasować. Jeżeli chcesz ułatwić sobie pracę, możesz skorzystać z paneli wpinanych bez użycia kleju, które polecane są zwłaszcza osobom mniej doświadczonym.

Pamiętaj również, by po zakończonym montażu nie dociskać paneli zbyt ciężką zabudową w postaci szafek kuchennych czy wnękowych. W efekcie podłoga winylowa nie będzie pracowała prawidłowo i może dochodzić do jej niszczenia. Zadbaj więc o odpowiednie otwory na nóżki, które rozwiążą ten problem.

Błąd 5 – porywanie się z motyką na słońce

Jeżeli nigdy nie kładłeś paneli winylowych na stare płytki i nie czujesz się zbyt pewnie, zrezygnuj z samodzielnego montażu. Skorzystanie z pomocy specjalisty, nawet pomimo dodatkowych kosztów, będzie w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem – pozwoli Ci uniknąć błędów i da pewność, że Twoja podłoga będzie piękna oraz trwała na lata.


0
Choć montaż paneli nie jest skomplikowany, musi być przeprowadzony zgodnie z ustalonym wcześniej planem. [fot. Weninger]