Unia Europejska flaga logotyp

Las w słoiku – jak zrobić i pielęgnować?

Rośliny wewnątrz słoja tworzą zamknięty mikrosystem.

Lubisz naturalne ozdoby oraz oryginalne rośliny doniczkowe? Chcesz przygotować sobie albo bliskiej osobie nietuzinkowy prezent? Pomyśl o tym, żeby zrobić las w słoiku. Jest to zamknięty w szklanym pojemniku ekosystem, który dzięki temu, że wytwarza własny mikroklimat, może samodzielnie funkcjonować. Podpowiadamy, jak krok po krok samemu zrobić las w słoiku, a także czy trzeba go podlewać i jak o niego dbać.

Z czego się składa las w słoiku

Las zamknięty w słoiku to umieszczona w szklanym naczyniu kompozycja, na którą składają się żywe rośliny oraz elementy przyrody nieożywionej, takie jak np. kamienie. Dekoracja tego typu może mieć wiele wersji – wszystko zależy od wyobraźni osoby, która ją przygotowuje, oraz materiałów, jakimi dysponuje. Skąd je wziąć? Można je kupić w sklepie ogrodniczym, a niektóre z nich zebrać na spacerze w lesie. Każda kompozycja tego typu składa się z podłoża, które stanowią: drenaż oraz ziemia, czasem też żwir lub kamyki. Poza tym kluczowe znaczenie odgrywa mech, ponieważ jako element absorbujący wodę zapewnia optymalną wilgotność w zamkniętym szklanym pojemniku. Las w słoiku, oprócz mchu, współtworzą różne rośliny, które lubią warunki o podwyższonej wilgotności i mogą rosnąć w zamkniętym szkle. Specjaliści polecają im.in. bluszcze, palmy, drzewka bonsai, skrzydłokwiaty, paprocie oraz fitonie.

0
Żywą kompozycję można przygotować nie tylko w słoju, ale też w butelkach z zamknięciem.

Jak dbać o las w słoiku

Te rośliny razem z mchem mogą stworzyć zamknięty obieg powietrza i wody, ponieważ potrzebują tylko dostępu do światła słonecznego. Dlatego pamiętaj, żeby słój z roślinami umieścić nie za daleko od okna. Mech, który absorbuje wodę, stopniowo ją oddaje znajdującym się obok roślinom, jeśli całość kompozycji umieścimy w zamkniętym słoju. Tworzy się wówczas ekosystem, który jest samowystarczalny. Jedyne, co warto zrobić, to raz na 2-3 miesiące dostarczyć mu odrobiny wody – zwilżyć ścianki słoja. Sprawdź jednak wcześniej, lekko dotykając mchu, czy nie jest on wilgotny. Jeśli jest, kompozycji nie trzeba podlewać. Inaczej się dzieje, kiedy mamy las w otwartym słoiku. Wówczas woda z mchu wyparowuje na zewnątrz pojemnika. Dlatego las w słoiku otwartym należy regularnie nawadniać, najczęściej delikatnie zraszając go za pomocą wody w butelce ze spryskiwaczem. Pamiętaj jednak, że w słoiku otwartym powinny znajdować się inne rośliny niż naczyniu zamkniętym – i pielęgnuj je zgodnie z ich wymaganiami.

Nadmierna wilgoć i inne problemy

Gdy szkło w słoiku zamkniętym jest często mocno zaparowane, zdejmij wieczko i delikatnie przetrzyj naczynie wewnątrz ręcznikiem papierowym. By uniknąć parowania, spróbuj przestawić słoik w inne miejsce, w którym warunki, miejmy nadzieję, będą bardziej sprzyjające. Jeżeli na roślinach pojawiłaby się pleśń, jak najszybciej usuń ich zainfekowane fragmenty, żeby nie przeszła ona na pozostałe elementy kompozycji w słoju. Jeśli choroba zaatakuje korzenie rośliny, raczej nie uda się jej ocalić i należy ją w całości usunąć, a na jej miejsce wstawić inną. Każda roślina jest inna i wymaga innej pielęgnacji. Najmniej wymagające są kompozycje z bluszczami, fitoniami, skrzydłokwiatami i z samym tylko mchem. Bardziej skomplikowane jest utrzymanie drzewka bonsai, które lubi dużo światła i jednocześnie stałą temperaturę. Pamiętaj o usuwaniu jego opadających listków, które robią miejsce nowym – jeśli ich nie wyjmiesz, zaczną gnić.

Krok po kroku

Najpierw przygotuj naczynie. Najlepiej wybierz takie, które ma jasne, dość cienkie szkło z zamknięciem z korka, zwykłej zakrętki czy nawet kapsla. Umyj słój w gorącej wodzie, osusz go i przygotuj podłoże. Na dnie umieść żwirek drenażowy, który dobrze absorbuje wodę. Następnie, w zależności od wielkości słoja, wsyp do niego ok. 6-8 cm ziemi. Początkową partię ziemi wymieszać z niewielką ilością węgla aktywnego, który poprawia filtrowanie wody. Teraz wyczyść ścianki szkła z pyłków, które osiadły na nim podczas wkładania żwiru i ziemi. Następny krok to sadzenie roślin w ziemi. Pamiętaj, że sadzonki powinny być malutkie i nie może ich być zbyt wiele, w przeciwnym razie trudno będzie utrzymać prawidłowo funkcjonujący ekosystem. Po ich posadzeniu w ziemi, wyłóż ozdobne kamyki w wybranych miejscach, a w pozostałych wyłóż kępki mchu, zanurzone chwilę wcześniej w wodzie. Teraz uzupełnij kompozycję o kawałki drewna lub korzeni. Resztę przestrzeni wysyp dekoracyjnym żwirkiem. Następnie ostrożnie podlej las w słoiku niewielką ilością wody – najlepiej skieruj ją bezpośrednio na mech lub kamienie. Zamknij słoik i gotowe. Możesz się cieszyć własnoręcznie przygotowanym lasem w słoiku lub podarować go bliskiej osobie.

0
Własnoręczne stworzenie lasu w słoiku nie jest skomplikowane.