Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Lampki ogrodowe - jak przy ich pomocy stworzyć niesamowity klimat na balkonie?

Lampki ogrodowe - jak przy ich pomocy stworzyć niesamowity klimat na balkonie?

Ciepły, letni wieczór, szklanka mrożonej herbaty i nastrojowa gra świateł… Wcale nie trzeba wyjeżdżać na zagraniczny urlop, aby poczuć wakacyjny klimat. Przyjemną strefę wypoczynku można wyczarować również na balkonie w bloku. Wystarczy odpowiednia aranżacja przestrzeni i nastrojowe oświetlenie. Jakie lampki zewnętrzne wybrać, aby stworzyć wyjątkowy klimat rodem z egzotycznych wysp? Podpowiadamy!

Dobry projekt to podstawa

Nie ma nic lepszego niż odpoczynek na świeżym powietrzu. Podczas wakacyjnych miesięcy balkon to miejsce, w którym można się cieszyć zachodami słońca i długimi rozmowami przy kolacji. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu błogi relaks i spotkania z przyjaciółmi mogą trwać nawet do późnych godzin nocnych. Warto dokładnie przemyśleć projekt tej przestrzeni, aby stworzyć przytulną strefę sprzyjającą odpoczynkowi. Na co zwrócić uwagę?

Kluczową sprawą jest wybór odpowiednich lamp i kinkietów. Oświetlenie balkonu lub tarasu powinno być przede wszystkim praktyczne i spójne ze stylistyką mieszkania. Dlatego, jeśli we wnętrzu królują romantyczne dodatki boho, praktyczna skandynawska biel lub surowe industrialne sprzęty, instalacja na balkonie powinna nawiązywać do tego samego stylu.

Należy przy tym zwrócić uwagę, aby nie przesadzić z ilością lampek. Ich nadmiar może zakłócić estetykę przestrzeni i stworzyć chaos. Główne źródło światła powinno się znaleźć przy strategicznych punktach, takich jak wejście balkonowe czy przestrzeń wokół stołu. Dopiero później warto pokusić się o dekoracyjne elementy, które pomogą stworzyć nastrojowy klimat. Intensywność i barwa żarówek mogą się w tym przypadku różnić od oświetlenia głównego. 

Najlepsze oświetlenie na balkon i taras

Na balkonie oraz zadaszonym tarasie z pewnością sprawdzą się kinkiety, które doskonale rozświetlą całą przestrzeń i podkreślą fakturę elewacji. Jeżeli planujemy umieścić w środku stół, można go także oświetlić przy pomocy plafonu LED lub lampy zwisającej z sufitu. 

Nastrojowy klimat wprowadzą girlandy zawieszone nad strefą jadalnianą. Dodatkową dekorację często stanowią też świeczki, lampiony i latarenki. Ponadto sprawdzonym pomysłem są łańcuchy świetlne i lampki choinkowe. Warto nimi przyozdobić ściany, barierki lub przestrzeń pod sufitem. 

Jeżeli balkon jest dobrze nasłoneczniony, można dodatkowo rozważyć zakup lampek solarnych. Są zasilane energią słoneczną zatem do ich działania nie potrzeba żadnych kabli i wtyczek. Występują w wielu kształtach i kolorach.

Estetyka to nie wszystko

Lampki ogrodowe powinny być nie tylko efektowne, ale również funkcjonalne i bezpieczne. Decydując się na ich zakup, należy zwrócić uwagę, czy oprawy są przystosowane do warunków zewnętrznych. Żarówki muszą być odporne na działanie czynników pogodowych, dlatego należy stosować modele o wysokim IP. Powyższy skrót odnosi się do angielskiego terminu International Protecting Rating i oznacza stopień ochrony lampy przed dostępem do wilgoci i ciał stałych. Minimalny poziom IP w takim przypadku wynosi 44. 

Ponadto oświetlenie na balkonie powinno być energooszczędne. Dlatego tradycyjne żarówki warto zastąpić ekonomicznymi modelami LED-owymi. Są one nieco droższe od tradycyjnych świetlówek, jednak w dłuższej perspektywie ich użytkowanie wiąże się z niższymi rachunkami za prąd. 

Projektując wymarzony kącik wypoczynkowy, warto również zwrócić uwagę na trwałość produktu. Na balkonie najlepiej sprawdzą się lampki wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie deszczu. 

Bezpiecznie i stylowo

Aranżacja oświetlenia balkonowego może być świetną zabawą, w której kreatywność i wyobraźnia odgrywają główną rolę. Za pomocą kinkietów, lamp lub latarenek można bowiem stworzyć bajkowy pejzaż malowany światłem. 

Planując wystrój swojej strefy relaksu, warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko dekoracyjny aspekt oświetlenia, ale także względy praktyczne. Trzeba pamiętać, aby żarówki i oprawy były przystosowane do warunków, jakie panują na zewnątrz. Warto zatem wybrać sprzęt wykonany z solidnych i wodoodpornych materiałów. Takie lampki ogrodowe z pewnością posłużą przez wiele sezonów.