Pomieszczenia z ciemną podłogą co roku królują wśród najpopularniejszych aranżacji. Stały się kwintesencją elegancji, szyku i awangardy. Nadadzą wnętrzu wyjątkowej przytulności, będąc jednocześnie niezwykle praktyczne. Marzysz o mieszkaniu z ciemną podłogą i nie masz pomysłu na kolor ścian czy wyposażenia? Nasi projektanci wnętrz przygotowali kilka podpowiedzi, z którymi urządzisz wyjątkowo modne wnętrze z ciemną podłogą. Łapcie garść inspiracji!
Jaki kolor ścian do ciemnej podłogi? – unikaj kontrastów!
Wbrew pozorom zastosowanie w pomieszczeniu z ciemną podłogą kontrastujących barw takich jaki biel nie jest dobrym pomysłem. Powstały w ten sposób rozdźwięk trudno przełamać pozostałymi elementami bazy takimi jak meble czy kolor drzwi oraz dodatków. Zdecydowanie lepiej zarezerwować biel dla sufitów. Takie połączenie wydaje się niezwykle naturalne i spójne. Najlepszym wyborem okażą się ściany w tonacji écru, beżach, jasnych szarościach, a także pastelowych odcieniach bieli, błękitu czy różu. Dzięki temu wnętrze wyda się jasne i przestronne i jednocześnie nadal ciekawe estetycznie. Zrezygnujmy z ciemnych barw, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, w których dopływ światła słonecznego bywa ograniczony. Jeśli marzy nam się zestawienie ciemnej podłogi z mocnym kolorem na ścianie to wybierzmy do pomalowania tylko jedną z nich lub jej fragment. Unikajmy wszystkiego co optycznie zmniejszy pokój sprawiając, że aranżacja wyda się przytłaczająca.
Jakie meble do ciemnej podłogi? – kilka praktycznych wskazówek
Ciemna podłoga we wnętrzu jest z reguły ozdobą sama w sobie i zestawienie jej z meblami w ciemnych kolorach to zdecydowanie zbyt dużo jak na jedną aranżację. Bez względu na to czy we wnętrzu królować będą panele, parkiet czy płytki ceramiczne warto zrównoważyć ich barwę jaśniejszymi meblami. Beżowa lub kremowa sofa, fotel z puchatym obiciem w żółtym, pomarańczowym lub zielonym kolorze. Taki akcent we wnętrzu nada mu przysłowiowego pazura. Pozostałe meble takie jak szafka pod telewizor, stolik kawowy czy witryny mogą pozostać w białym wybarwieniu lub tym drewnianym o delikatnych słojach. Doskonale sprawdzi się tutaj jasne drewno dębowe, brzoza czy sosna. Wybierajmy również meble o prostej, minimalistycznej formie ze szklanymi elementami. Pomogą nam zbalansować wnętrze czyniąc je niezwykle wyważonym i modnym.
Ciemna podłoga w kuchni jakie meble?
Decydując się na meble do kuchni z ciemną podłogą kierujmy się przede wszystkim stylem, w którym została urządzona, a także materiałem, z którego została zrobiona posadzka. Inne fronty pasować będą do ciemnych, jednolitych płytek ceramicznych, a co innego stworzy udaną kompozycję z panelami podłogowymi o ciemnym wybarwieniu. Standardowo do stylizacji z podłogami o ciemnej barwie sprawdzają się drewnopodobne fronty w kolorze jaśniejszym o dwa tony niż posadzka. Zastosowanie zdobionych, ciemnych frontów przytłoczy wnętrze sprawiając, że podłoga zleje się z frontami. Niesztampowym pomysłem na nowoczesne kuchenne wnętrze będzie wprowadzenie białych frontów na wysoki połysk. W myśl zasadzie kontrastu strzałem w dziesiątką będą także fronty o żywych, intensywnych kolorach. Granat, butelkowa zieleń, a nawet ciemny róż. Zadbajmy o to, by meble kuchenne posiadały dużą ilość odbijających światło przeszkleń lub posiadały wspomniane już lakierowane fronty. To pomoże rozjaśnić stylizację, dając wrażenie przestronności. Ciemna podłoga stanowić będzie doskonałe tło dla stylu industrialnego oraz nowoczesnego, a także rustykalnego. Warto wybrać zabudowę meblową w duchu któregoś z nich i cieszyć się pięknym i harmonijnym wnętrzem.
Sprawdź projekty naszych architektów z kategorii Ciemna podłoga w nowoczesnej kuchni
Wybieramy dywan do ciemnej podłogi
Piękna ciemna podłoga doskonale współgrać będzie z gustownym dywanem, który wprowadzi do wnętrza wrażenie ciepła i przytulności. Najlepiej sprawdzą się dywany, które stworzą z podłogą łagodne połączenie. Unikajmy, tak jak w przypadku ścian, surowego kontrastu jakim będą jednokolorowe, jasne dywany. Idealne będą te, w których przeważają odcienie bordowego, ciemnej zieleni, granatu i nuty pomarańczowego przeplatane bielą lub beżami. Niezwykle estetycznie wyglądają różnobarwne tkaniny przywodzące na myśl delikatnie tkane kobierce.
Urządzenie pomieszczenia z ciemną podłogą wymaga od nas sporego zaangażowania i zmysłu estetycznego. Baza w postaci ciemnej podłogi wiąże się także z umiejętnym zestawienia z kolorem ścian i mebli. Dobierając poszczególne elementy pamiętajmy o kolorystycznym umiarze, zestawiając jasne akcenty z tymi ciemnymi. To da nam gwarancję, że nasze wnętrze będzie eleganckie i modne.