Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Kredyt na remont a inne zobowiązania finansowe – jak połączyć spłaty?

Robiąc gruntowny remont, czy po prostu zmieniając podstawowy wystrój wnętrz, lepiej jest zainwestować w jakościowe materiały i akcesoria, które będą służyły przez długie lata. Nie każdy ma na ten cel odłożone oszczędności, dlatego wiele osób decyduje się na zaciągnięcie pożyczki w banku. Co jednak zrobić, gdy kredyt na remont staje się następnym zobowiązaniem finansowym? Czy można jakoś połączyć wszystkie spłaty w jedną?

Wiele zobowiązań finansowych i problemy ze spłatą – co można zrobić?

Spłacanie kilku zobowiązań finansowych to wykonalne zadanie. Jednak z czasem może zmienić się sytuacja ekonomiczna osoby zaciągającej kredyt, a to prowadzi do ryzyka zaburzenia płynności spłat. To z kolei często skutkuje niekorzystnymi konsekwencjami, takimi jak narastające opóźnienia i wyższe odsetki, a w najgorszym przypadku procesem windykacyjnym. Wpływ na taką przemianę sytuacji finansowej mogą mieć zróżnicowane czynniki zewnętrzne, a także szczegóły zawarte w umowie kredytowej. Należą do nich np. zmiany stóp procentowych.

Innymi powodami mogą być również utrata zatrudnienia lub pojawienie się nowych członków rodziny na utrzymaniu. Aby uniknąć takich negatywnych skutków, warto ograniczyć swoje wydatki oraz znaleźć dodatkowe źródło dochodu. Dodatkowo można zdecydować się na konsolidację kredytów.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytów to po prostu połączenie wszystkich dotychczasowych zobowiązań w jedno. Skonsolidować da się ze sobą:

 • kredyty gotówkowe,

 • kredyty hipoteczne,

 • kredyty konsumenckie,

 • zadłużenia na karcie kredytowej.

Jak jednak działa kredyt konsolidacyjny? Wybrany bank reguluje zadłużenia klienta zaciągnięte w innych instytucjach finansowych i tworzy zupełnie nowe zobowiązanie. Takie scalenie spłat daje przede wszystkim jasny obraz sytuacji finansowej oraz pozwala oszczędzić czas – konsument nie musi pamiętać o wszystkich terminach, które obowiązywały go podczas spłacania wszystkich rat oddzielnie.

Gdzie najlepiej wziąć kredyt konsolidacyjny?

Szukając najlepszego banku, by wziąć kredyt konsolidacyjny, warto zwrócić uwagę na kilka różnych czynników. Przede wszystkim trzeba zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami oraz porównać je ze sobą, aby wybrać tę, która wyróżnia się najkorzystniejszymi dla konsumenta warunkami.

Informacji można wyszukiwać samodzielnie np. na stronach internetowych poszczególnych instytucji finansowych lub odwiedzając stacjonarne placówki.

Świetny pomysł to zajrzenie do rankingu kredytów konsolidacyjnych – porównaj na Bankier SMART różnego rodzaju propozycje instytucji finansowych. Spis jest na bieżąco aktualizowany i przejrzysty, dzięki czemu w łatwy sposób da się zestawić ze sobą podane informacje.

Wybierając kredyt konsolidacyjny, dobrze kierować się także opiniami innych klientów oraz bliskich osób, które w przeszłości miały do czynienia z takim zobowiązaniem finansowym. W taki sposób można dowiedzieć się o uczciwości i rzetelności działań danej instytucji. Dodatkowo najlepiej przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji po prostu zrobić porządne rozeznanie rynku.

Kredyt konsolidacyjny – czy warto?

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które często okazuje się korzystne dla osób mających wiele różnych zobowiązań finansowych. Polega on na spłacie wszystkich długów poprzez zaciągnięcie jednego większego kredytu. Czy jednak warto skorzystać z tego rodzaju pożyczki? Jakie są jego zalety?

 • Niższa rata miesięczna – gdy wydłuża się okres spłaty, kredyt zostaje rozłożony na więcej transz, a tym samym obniża się ich wartość.

 • Jeden, stały termin spłaty – trzeba pamiętać tylko o jednym terminie, a nie o wszystkich innych tak jak w przypadku oddzielnych zobowiązań.

 • Uporządkowanie finansów – można zacząć lepiej zarządzać swoim budżetem domowym i zapanować nad potencjalnym chaosem wywołanym przez zbyt wiele spłat.

 • Uzyskanie dodatkowej gotówki – składając wniosek, da się jednocześnie zawnioskować o dodatkowe wsparcie finansowe.

Żadne rozwiązanie nie jest jednak bez wad. Co da się do nich zaliczyć w kontekście kredytu konsolidacyjnego?

 • Dłuższy okres spłaty – chociaż kredyt konsolidacyjny może obniżyć wysokość miesięcznej raty, często wiąże się to z wydłużeniem okresu spłaty, co ostatecznie prowadzi do zapłacenia większej sumy odsetek.

 • Dodatkowe koszty – z zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego zazwyczaj wiążą się różnego rodzaju opłaty, prowizje, ubezpieczenia i inne zobowiązania, które mogą zwiększyć łączny koszt kredytu.

 • Ryzyko zmiany rynkowych warunków – w miarę zmian stóp procentowych lub innych aspektów związanych z kredytem korzyści z konsolidacji mogą ulec zmianie, a w takim przypadku zdarza się, że przestaje on być tak opłacalny, jak się pierwotnie wydawało (ten podpunkt dotyczy tylko wariantu kredytu ze zmiennym oprocentowaniem).

Banki przed przyznaniem jakiejkolwiek pożyczki weryfikują przeszłość potencjalnego kredytobiorcy, korzystając z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Dlatego trzeba pamiętać o tym, by przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego, nie pojawiły się żadne opóźnienia w dotychczasowych spłatach. Takowe obniżają zdolność kredytową i mogą bezpośrednio wpłynąć na negatywną decyzję o przyznaniu przez instytucję finansową.

Kto może uzyskać kredyt konsolidacyjny? Wymagania

Do kluczowych wymagań, które trzeba spełnić, by uzyskać kredyt konsolidacyjny w banku, należy posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, aby instytucja finansowa miała poświadczenie, że potencjalny klient odznacza się odpowiednią zdolnością do spłaty zobowiązań.

Sprawdzając ją, placówka bierze pod uwagę m.in.:

 • wiek konsumenta,

 • jego stan cywilny,

 • wykształcenie,

 • aktualny status majątkowy,

 • obecne stanowisko pracy,

 • zarobki,

 • miesięczne koszty utrzymania,

 • staż pracy,

 • historię kredytową,

 • liczbę osób na utrzymaniu.

Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczną decyzję banku dotyczącą przyznania danej osobie jakiegokolwiek kredytu, także konsolidacyjnego. W taki sposób instytucja może zweryfikować konsumenta oraz zabezpieczyć się przed ewentualną jego niewypłacalnością.