Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne - na co zwracać uwagę?

Wśród częstych przyczyn pęknięć jest niska jakość betonu i innych materiałów oraz źle wykonane fundamenty.

Pęknięcie na ścianie czy suficie to widok, który na pewno podnosi ciśnienie właścicielom starych domów, ale i całkiem nowych mieszkań w bloku. Dlaczego ściany i sufity pękają? Kiedy nie trzeba się tym martwić, a kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne? Czy można samodzielnie naprawić popękaną ścianę lub sufit? Jeśli to też Twój problem, koniecznie przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Pękające ściany i sufity – co warto wiedzieć o tym problemie?

Przyczyn pęknięć ścian może być bardzo dużo.

Przyczyn pęknięć ścian może być bardzo dużo. Pęknięcia dzielimy na powierzchowne i głębokie, i to tymi drugimi zdecydowanie powinieneś się martwić. Ale dlaczego właściwie ściana czy sufit pękają?

Wśród częstych przyczyn pęknięć jest niska jakość betonu i innych materiałów oraz źle wykonane fundamenty. Dlatego tak ważne jest, aby na tym etapie budowy ściśle kontrolować pracę ekipy lub mieć zaufanych fachowców, którzy zagwarantują Ci, że Twój dom lub mieszkanie będzie bezpieczne w późniejszym użytkowaniu. 

Pękające tynki (mało estetyczne, ale niegroźne zjawisko) to najczęściej z kolei efekt zbyt szybkiego tynkowania ścian, zanim jeszcze budynek wystarczająco osiądzie w gruncie. Profesjonaliści radzą, by do tynkowania ścian i innych prac wykończeniowych zabierać się dopiero po tym, jak dom cały sezon będzie stał (i osiadał) w stanie surowym. To najlepszy sposób, aby nie dopuścić do pękania tynków. 

Pęknięcia w tynku często bywają również efektem kurczenia się zaprawy tynkarskiej lub nadmiernymi naprężeniami w ścianach działowych czy drgań np. z powodu trzaskających drzwi czy uginania stropu. Winą za pęknięcia można czasem obarczyć niewłaściwy skład zaprawy tynkarskiej lub zbyt szybkie wysychanie tynku, a nawet nadmierne natężenie ruchu wokół domu lub bloku.

Z kolei w tynku elewacyjnym najczęściej mamy do czynienia ze szczelinami, które pojawiają się po ociepleniu domu. Ich przyczyną jest niewłaściwa wentylacja w domu albo wilgotne podłoże. Natomiast pęknięcia wokół okien czy drzwi są dowodem, że elewacja wokół otworów okiennych nie jest odpowiednio wzmocniona, a ściana nośna niewłaściwie przenosi ciężar z góry budynku. 

Pęknięcia powierzchowne – czy trzeba się nimi martwić?

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne? Delikatne rysy, np. w postaci pajęczynek, to nieestetyczne, ale na szczęście mało groźne uszkodzenia ścian i sufitów. Wąskie szczeliny mogą przebiegać w różnych kierunkach. Pojawiają się na ściankach działowych, na styku dwóch ścian, nad oknami, drzwiami i przy balkonach, czyli tam, gdzie na ścianę działają zwiększone ściany.

Pęknięcia często widać również w miejscach, gdzie łączą się ze sobą płyty kartonowo-gipsowe. Może być tak, że spowodowało je osiadanie budynku, ale równie dobrze mógł to być błąd w sztuce, czyli np. brak dylatacji między płytami kartonowo-gipsowymi czy ich złe spoinowanie. 

Jak naprawić powierzchowne pęknięcia na ścianie lub suficie?

W przypadku, gdy szczelina jest naprawdę niewielka, wystarczy ją oczyścić, a następnie użyć masy szpachlowej odpowiedniej do rodzaju tynku, którą po wyschnięciu przeciera się i maluje. Jeśli szczeliny są nieco szersze, lepszym pomysłem będzie użycie zaprawy klejącej, a następnie nałożenie taśmy naprawczej lub specjalnej siatki z włókna szklanego. 

Masz takie pęknięcia na ścianie lub suficie? Koniecznie to sprawdź!

Głębokie pęknięcia i rysy w ścianach nośnych, mające ponad 2 mm i biegnące pionowo na wysokość pomieszczenia lub tworzące charakterystyczne schodki, to poważny powód do zmartwień. Mogą świadczyć o tym, że cały budynek jest niebezpieczny z powodu „rozchodzenia się” konstrukcji. Dotyczy to zwłaszcza starego budownictwa. Takie pęknięcia musisz koniecznie monitorować, aby sprawdzić, czy rysy się nie powiększają. Jeśli tak – konieczne będzie przeprowadzenie ekspertyzy stanu technicznego, a następnie niezbędnego remontu.

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne? Drugą niepokojącą sytuacją są głębokie rysy sufitu, które przebiegają w poprzek belek.  Mogą one niestety świadczyć o przeciążeniu i ugięciu stropu. Z kolei głębokie pęknięcia blisko ścian to dowód na zbyt duże naciski w strefie podporowej. 

Jeśli na ścianach, suficie, stropie lub elewacji Twojego domu zauważasz pęknięcia, które Cię niepokoją, koniecznie wezwij fachowców, którzy ocenią stopień uszkodzenia i podpowiedzą, co zrobić, aby Twój dom był znowu jak nowy. Nie lekceważ głębokich pęknięć, bo doprowadzić mogą w ostateczności nawet do zagrożenia zdrowia i życia Twojego i Twojej rodziny. 

Głębokie pęknięcia i rysy w ścianach nośnych, mające ponad 2 mm i biegnące pionowo na wysokość pomieszczenia lub tworzące charakterystyczne schodki, to poważny powód do zmartwień.