Kiedy nasz dom staje się SMART?

Inteligentny dom - SMART HOME - to nic innego jak automatyka budynkowa, która integruje wszystkie instalacje elektryczne w naszym domu. [fot.JUNG]

SMART HOME to dom, w którym żyje się łatwiej. To inteligentny dom, w którym wiele systemów i urządzeń są ze sobą skomunikowanych i sterowalnych za pomocą jednej aplikacji. Ta komunikacja i wzajemny wpływ połączonych ze sobą urządzeń ma sprawić, aby wszystko w naszym domu pracowało w sposób jak najbardziej komfortowy dla użytkownika i zarazem oszczędny. W dzisiejszych czasach, gdzie energia elektryczna i gaz są sporym wydatkiem w każdym domowym budżecie ważną rolą domu inteligentnego jest także znaczące obniżenie tych kosztów.

Czym jest SMART HOME?

Inteligentny dom - SMART HOME - w ten sposób nazywamy zbiór systemów i urządzeń automatyki domowej. Inteligentny dom to budynek, w którym możemy zarządzać systemami sterowanymi elektroniką. SMART ma ułatwiać nam życie, ale jednocześnie pozwala oszczędzić nam energię.  Bycie SMART to bycie zarówno EKO -logicznym jak i EKO-nomicznym.

Jak działa SMART HOME?

0
Każdy SMART HOME ma zarządzanie centralne. [fot. JUNG]

Inteligentny dom - SMART HOME - to nic innego jak automatyka budynkowa, która integruje wszystkie instalacje elektryczne w naszym domu takie jak: oświetlenie, ogrzewanie, systemy bezpieczeństwa, systemy audio-wizualne, systemy wentylacji i rekuperacji, a na sterowaniu roletami czy przeziernością szyb kończąc.
Wszystkie te urządzenia w domu inteligentnym są zoptymalizowane i mają za zadanie ułatwić nam życie. Dobrze zaprojektowany system będzie wykrywał w którym pomieszczeniu znajduje się domownik i może udostępnia sterowanie wyłącznikami, akurat w tych pomieszczeniach w których znajduje się użytkownik.  
Kiedy opuszczamy inteligentny dom gaszone zostają światła, uzbraja się system alarmowy, zamyka się brama i inne odpowiednio zaprogramowane funkcjonalności takie jak np. ogrzewanie czy system zraszania trawnika. Kładąc się do łóżka za pomocą jednego przycisku, ikony na aplikacji wygaszamy urządzenia elektroniczne, gasimy światło i załączamy alarm nocny.

Zarządzanie inteligentnym domem

Każdy SMART HOME ma zarządzanie centralne, ale także pozwala nam na sterowanie każdym elementem osobno. Pozwala nam to na zarządzanie domami z poziomu smartfona czy przełączników programowalnych, umieszczonych na ścianie lub paneli dotykowych.
Ale SMART DOM to przede wszystkim automatyka i możemy mówić o domu inteligentnym wtedy, kiedy większość procesów zachodzi automatycznie i kiedy przestajemy zwracać na nie uwagę. Wychodząc np. z łazienki światło automatycznie gaśnie i zapala się oświetlenie korytarza, który prowadzi do salonu. Opuszczając dom system obniży ogrzewanie, zamknie rolety i wyłączy prąd w gniazdkach. Dom inteligentny to dom, który wymaga od nas jak najmniej obsługi, którego system zarzadzania pracuje w taki sposób, że przestajemy to zauważać.

SMART HOME  - od czego zacząć?

0
Wprowadzanie inteligentnej automatyki do naszego domu może odbywać się stopniowo. [fot. JUNG]

Aby rozpocząć urządzanie naszego inteligentnego domu powinniśmy zacząć od kilku podstawowych urządzeń.
Na początek pomyślmy o inteligentnym oświetleniu. Inteligentne żarówki, smart lampy, taśmy LED z regulowana jasności i temperatura światła.
Następnie zaopatrzmy nasz budynek w inteligentne gniazdka, które pozwalają na monitorowanie zużycia energii oraz zdalnie wyłączać podłączone urządzenia. To świetny sposób na obniżenie rachunków za prąd.

Kamery do monitoringu i wideofon zapewnią monitoring bezpieczeństwa całej rodziny jak i budynku oraz terenów wokół domu.  Czujniki gazu, dymu czy zalania zmniejszą ryzyko nieprzewidywalnych wypadków. Czujniki ruchu pozwolą automatycznie uruchamiać światło i wysyłać informacje o ewentualnych gościach lub intruzach.

Bardzo ważnym elementem naszego inteligentnego domu będzie na pewno termostat i inteligentne ogrzewanie. Nie dość, że podniesie to znacznie komfort użytkowania SMART DOMU to pozwoli także znacznie obniżyć koszty wynikające z podwyżek energii elektrycznej i cen gazu.

Ile kosztuje SMART HOME?

Wprowadzanie inteligentnej automatyki do naszego domu może odbywać się stopniowo i w początkowej fazie możemy to robić przy założeniu niewielkiego nawet budżetu. Jednak inteligentny dom z prawdziwego zdarzenia to dom, w którym wszystkie systemy SMART planowane są już na etapie projektowania budynku. Przyjęło się myśleć, że SMART HOME to dom drogi i luksusowy, ale technologia SMART znacznie się upowszechniła a technologia znacznie ewoluowała sprawiając, że ceny urządzeń SMART znacznie spadły.

W naszym panelu eksperckim postanowiliśmy porozmawiać z liderami technologii SMART HOME i SMART OFFICE na rynku polskim i zagranicznym. O nowych technologiach, inteligentnych domach i systemach ułatwiających nam codzienne życie rozmawiamy z Damianem Fituchem – dyrektorem zarządzającym JUNG Polska, Prezesem Stowarzyszenia KNX Polska i  Aleksandrą Latochą – dyrektorem marketingu w APA Group – liderem inteligentnej automatyki przemysłowej.

0
Damian Fituch dyrektor zarządzający JUNG Polska, Prezes Stowarzyszenia KNX Polska.

O  dobrych praktykach, dynamicznym rozwoju branży SMART HOME i ponadczasowym designie i funkcjonalności produktów firmy JUNG rozmawiamy z Damianem Fituchem – dyrektorem zarządzającym JUNG Polska, Prezesem Stowarzyszenia KNX Polska, ekspertem do spraw automatyki budynków rezydencjalnych, domów i obiektów komercyjnych.

AboutDecor:
Gniazda i standardowe włączniki – wszystko to co było niezbędne do wyposażenia każdego domu w czasach gdy Europa się elektryfikowała uległo chyba sporym modyfikacją od czasu kiedy 150 lat temu Thomas Edison włączył pierwszą na świecie sieć elektroenergetyczną. Jak ewoluowała firma Jung i sprzęt elektroinstalacyjny, którego początki sięgają ponad 100 lat?

Damian Fituch:
Kontrola budynków staje się coraz bardziej złożona a zarządzanie energią i tworzenie sieci stają się coraz ważniejsze. Stale badamy nowe formy elektrotechniki i opracowujemy nowe możliwości wygodnego przełączania i sterowania. Nasza zasada „Postęp jako tradycja” prowadzi nas od ponad 100 lat i pozwala umiejętnie łączyć ponadczasową technologię budynkową i estetyczny design "Made in Germany".

Potrzeby sterowania i zarządzania elektronicznego domem rozrosły się . Dlatego firma Jung zdecydowała się w wejść  w automatykę. Automatykę o profilu domowym. W każdym domu chcemy załączyć oświetlenie lub sterować roletami. Coraz popularniejszy staje się  w Polsce LIGHTDESIGN (projektowanie światła) – myślimy jak zaprojektować dane oświetlenie w pomieszczeniu. Koncepcyjnie tak , aby nie tylko oświetlało ale i było praktyczne i estetyczne. Odpowiedni dobór opraw oświetleniowych w pomieszczeniu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie nie tylko wieczorem i w nocy, ale także w trakcie dnia.

Lightdesign

0
Oświetlenie powinno być nie tylko praktyczne ale i estetyczne. [fot. Jung]

Dynamiczny rozwój w branży oświetlenia i LIGTHDESIGNU sprawiły, że realizujemy projekty takie, gdzie tylko w samym salonie mamy kilkanaście grup oświetleniowych.  Podświetlenie telewizora, donicy, obrazu na ścianie, oświetlenie główne, wieczorowe, oświetlenie poszczególnych stref wypoczynku i aktywności. Wszystkim tym należy odpowiednio zarządzać. W standardowej instalacji nie da się tego zrobić, ponieważ musielibyśmy mieć ogromną baterie włączników. Wymyśliliśmy systemy sterowania z przycisków multifunkcyjnych. Np. w jednej ramce mamy 8 klawiszy do sterowania, gdzie dodatkowo mamy możliwość sterowaniem roletami i ogrzewaniem. Jedno urządzenie pozwala nam na sterowanie wieloma urządzeniami.
Każdy nasz przycisk z automatyki budynkowej ma pomiar temperatury. Mamy możliwość sterowania klimatyzacją, ogrzewaniem podłogowym, grzejnikami kanałowymi. Co więcej musimy to wszystko ze sobą połączyć i zsynchronizować .
Firma Jung proponuje optymalne warianty do każdego pomieszczenia w naszym inteligentnym domu. Nie proponujemy 15 rożnych włączników ale wprowadzanie scen świetlnych w zależność od pory dnia czy nastroju
Założeniem naszej firmy jest maksymalne uproszczenie funkcji oraz zbliżeni ich do funkcji manualnych, tak aby użytkownik wiedział i miał łatwość w kontrolowaniu urządzeń. Np. wjeżdżając do garażu automatycznie włączy się oświetlenie, który tworzy świetlną ścieżkę prowadzącą np. do kuchni i miejsca gdzie można zanieść zakupy wprost z  samochodowego bagażnika.

Dokładna analiza potrzeb klienta

Naszym klientom zostawiamy furtkę, ale cały proces programowania bazuje na naszym doświadczeniu. Uświadamiamy klientom jakie programy są zazwyczaj używane najczęściej. Wynika to z naszych statystyk i badań. Podpowiadamy klientowi, co będzie najlepsze dla niego, zostawiamy mu oczywiście furtkę i pewną swobodę.
Przygotowujemy dla klienta analizę jego potrzeb, im więcej danych zbierzemy od przyszłego użytkownika, tym lepiej dostosujemy do niego nasze usługi.  Od przewodów sejsmicznych informujący, że ktoś zbliża się od strony np. ogrodu, poprzez kamery czy szereg zabezpieczeń na interfejsie kończąc. Naszą siłą jest jeden interfejs, jedna aplikacja pozwalająca na sterowanie większością urządzeń. 
Jako jeden z producentów systemu w standardzie automatyki KNX - instalacji elektrycznej nowej generacji – umożliwiamy wspólną komunikację pomiędzy wszystkimi odbiornikami energii elektrycznej w budynku. Ponad 500 producentów w swoich urządzeniach ma wbudowane interfejsy po to aby ich urządzenia mogły się połączyć i zsynchronizować swoje działania i funkcjonalności. Np. producent robotów sprzątających IROBOT ma otwarte źródło interfejs, która pozwala nam połączyć się z nim. Zawsze dokładnie pytamy klienta jakie są jego potrzeby i dokładnie dopasowujemy ofertę, tak aby również nie przeładować systemu.

Funkcjonalność i design

0
Nasz klient ma możliwość nie tylko doboru urządzeń pod względem funkcjonalności, ale i designu.[fot. Jung]

Oferujemy użytkownikowi jak największy zakres  od zwykłych instalacji i  włączników zaczynając  poprzez automatykę budynkową  na multisensorach kończąc. Więcej, firma Jung dodatkowo oferuje ponad 60 modeli włączników i sterowników. Nasz klient ma możliwość nie tylko doboru urządzeń pod względem funkcjonalności, ale i designu. Od klasycznych białych czy czarnych, poprzez szczotkowany metal, mosiądz aż po złoto, czy stylowe sterowniki zaprojektowane przez Corbusiera. Dzięki temu klient może mieć jeden design w całym domu. Do pokojów dziecięcych możemy zaprojektować włączniki z nadrukami z ulubionymi bohaterami bajek. Mamy w ofercie domofony z możliwością nagrywania, sterowania urządzenie z telefonu komórkowego, jeżeli np. kurier jest pod naszym domem możemy odebrać to połączenie w naszym smartfonie, będąc w zupełnie innym miejscu.  Wiemy z doświadczenia, że duże domy, o powierzchni ponad 500 metrów, mogą być kłopotliwe w użytkowaniu, jeżeli nie są zaopatrzone w sprawny system elektronicznego zarządzania.

W przypadku biur i open space’ów, które zaopatrzone są w oświetlenie sekcyjne często bywa tak, że wszystkie piętra i miejsca są załączone jednocześnie , bez względu na to czy przebywają w nich pracownicy. A dzieje się tak dlatego, że nie ma np. czujników wykrywających obecność. W takich przypadkach proponujemy płynne sterowanie każdym oświetleniem, za pomocą malutkiego czujnika wielkości 3 cm, który sprawdza: po pierwsze czy w danej strefie znajduje się jakaś osoba (bardzo czuły czujnik ruchu), po drugie sprawdzamy jakie jest natężenie światła na każdym punkcie oraz jaka jest temperatura danego pomieszczenia. Dzięki tym trzem pomiarom – wybierany jest priorytet czy np. zapalić światło, chłodzić a może dogrzać pomieszczenie czy zasunąć rolety. Może np. delikatne odcięcie światła przy pomocy rolety pozwoli wyłączyć klimatyzację i zaoszczędzić na energii elektrycznej. SMART HOME, SMART OFFICE, SMART BUILDINGS!

Proszę opowiedzieć o Stowarzyszeniu KNX Polska, którego jest Pan Prezesem.

Będąc  dyrektorem zarządzającym JUNG Polska pełnię także funkcję Prezesa Stowarzyszenia KNX Polska, jestem także ekspertem od spraw automatyki budynków rezydencjalnych, domów, obiektów komercyjnych.
KNX oznacza standard protokołu komunikacji, który pozwala na kontrolę najróżniejszych elementów inteligentnego domu w jeden, prosty sposób. Wszystkie komponenty są kompatybilne i to jest ważne, że mamy połączenie z wszystkimi elementami naszego systemu.
Stowarzyszeni KNX Polska koncentruje się na wypracowaniu dobrej praktyki, zrzesza firmy na co dzień konkurujące na rynku domów inteligentnych, systemów dobrze zaprojektowanych, działających i atrakcyjnych dla użytkowników. Dlatego dzielimy się to wiedzą. Mamy swoje sympozja, zjazdy, na których dzielimy się dobrymi praktykami. Spotykamy się także z naszymi klientami, prezentujemy i szkolimy użytkowników dając im odpowiednie wsparcie nie tylko techniczne ale i know-how.
Chcemy wspólnie wypracować politykę obsługi klienta, przeprowadzamy badania i ankiety. Pytamy klienta jakich rozwiązań szuka,  i co ważne - certyfikujemy wszystkich partnerów KNX.
W Polsce mamy już ponad 1400 partnerów, dodatkowo posiadamy wiedzę, że jest blisko 1000 wykonawców, którzy znają i stosują praktykę KNX ale nie są zrzeszeni i certyfikowani.  Można powiedzieć, że w Polsce jest ponad 2000 instalatorów, którzy pracują na systemie KNX.
Dlatego zależy nam aby to zunifikować tak, aby na końcu klient, kiedy usłyszy hasło SMARTHOME będzie przekonany, że to sprawdzone i dobre praktyki. To użytkownik ma zarządzać domem a nie dom zarządzać nim. Wszystkie instalacje powinny być w maksymalnym stopniu bezserwisowe i prawidłowo wykonane.

0
Design produktów firmy JUNG cechuje funkcjonalność i prostota. [fot.JUNG]

Mam świetny przykład użytkownika, który ma ponad 20 letnia instalację i poprosił, żebyśmy przyjechali sprawdzić jak ten system działa. Otwieramy skrzynkę instalacyjną, a tam ponad 20 letni osprzęt - wciąż świetnie działający. Klient poprosił nas aby rozbudować system. Pomimo 20 letnich elementów, bez problemu mogliśmy dołożyć i podłączyć współczesny osprzęt, który jest w pełni kompatybilny ze starym. Co więcej to wszystko świetnie ze sobą pracuje i po prostu działa.
Nie musimy niszczyć i wymieniać starej infrastruktury, ponieważ wszystko zaprojektowane jest jak stare, dobre klocki lego, które zawsze do siebie będą pasować.
Produkujemy długożywotne produkty, z dobrych materiałów, tak, aby jak najmniej zaszkodzić środowisku i żeby dane urządzenie było kompatybilny przez wiele lat.
Firma Jung z ponad 100 letnią tradycją jest kontynuatorem dobrej jakości i gwarantem, że produkt był, jest i będzie na rynku. Konkurencyjne firmy często zamykają produkcję po przysłowiowych "dwóch latach", co sprawia, że klient zostaje bez zamienników i jakiekolwiek zmiany w systemie wymagają całkowitej wymiany osprzętu. Dodatkowo nasz design jest designem prostym – bo to w prostocie jest jego siła i ponadczasowość. Jeden z naszych włączników od 60-lat jest dokładnie taki sam i cały czas jest modny i funkcjonalny. Jeżeli klient chce wymienić wygląd zewnętrzny, wystarczy, że wymieni zewnętrzną obudowę.

Chcemy działać stabilnie, spokojnie i przede wszystkim odpowiedzialnie. Ponad 100 lat doświadczenia pozwala nam nie wpaść ten szaleńczy pęd pogoni za pieniędzmi za wszelką cenę, często kosztem jakości i trwałości produktu. Nam zależy na zadowolonym kliencie, który do nas wróci i poleci nam innym. Te relacje z klientem i użytkownikiem naszych systemów są bardzo ważne i budujemy je już od samego początku, od architektów i projektantów zaczynając, a na użytkownikach kończąc. Sprzedaż jest bardzo ważna, ale dla nas ważniejsze są relacje i zachowanie najwyższych standardów. Ponad 100 lat istnienia firmy Jung pozwala nam na dalszy, spokojny rozwój.

0
Aleksandra Latocha – dyrektor marketingu w APA Group.

Jak być EKO-nomicznym i EKO-logicznym, o najnowszych rozwiązaniach w branży SMART HOME rozmawiamy z Aleksandrą Latochą – dyrektorem marketingu w APA Group – lidera inteligentnej automatyki przemysłowej.

AboutDecor:
Proszę powiedzieć jakie rozwiązania technologiczne współczesnych SMART DOMÓW sprawiają, że możemy je nazywać domami inteligentnymi? Co wyróżnia firmę APA Group w branży SMART HOME?

Aleksandra Latocha:
Nasz firma dostarcza rozwiązań technologicznych które pomagają nam w codziennym życiu. Nasze oferta to „zielone” budynki oraz redukcja kosztów. Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę z podwyżek mediów. Chcemy pokazać, że nasze rozwiązania technologiczne pozwalają nam być EKO-logicznymi i EKO-nomicznymi. Jeżeli zoptymalizujemy zużycie prądu czy to w naszych budynkach, mieszkaniach, apartamentach czy w większego rodzaju obiektach jak np. hale wystawowe czy budynki przemysłowe to obniżymy nasze koszty, ale także będziemy bardziej ekologiczni zmniejszając nasz ślad węglowy.  Każde mniejsze zużycie megawatów przekłada się na mniejsze produkcje CO2 (dwutlenku węgla) wydalonego do atmosfery. Natomiast w takim wymiarze mikro, nam i naszym najbliższym takie rozwiązania polepszają komfort życia.

Inteligentnie sterując oświetleniem w naszym domu mogę nie tylko zaoszczędzić, ale także sprawić sobie scenariusze świetlne, które potrzebuję i które najczęściej wykorzystuję.  Na przykład, jeżeli lubię oglądać seriale ustawię sobie scenariusz Netflix i w tym czasie uruchomi się telewizor, wygasi się światło i dzięki temu zaoszczędzimy i czas, i pieniądze.

Możemy również opomiarować liczniki wody. Możemy zaproponować takie rozwiązanie jak inteligentne podlewanie. Zamiast ręcznego uruchomiania, włącz/wyłącz, może to być kalendarz, ale również możemy się podłączyć do stacji pogodowej i w momencie, w którym występują opady deszczu nawadnianie nie będzie uruchomione. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszamy zapotrzebowanie na obsługę takiego obiektu.

Różnego rodzaju czujniki pozwalają nam monitorować jakość powietrza, co szczególnie jest ważne w kontekście zanieczyszczeń i smogu. W jednej aplikacji możemy monitorować wiele elementów w naszym obiekcie, także działając na rzecz poprawy jakości powietrza.  Jesteśmy w stanie stworzyć przejrzysty program rozliczania np. gazu na obiekcie. Możemy diagnozować wiele danych, dzięki którym nasze rachunki będą bardziej optymizowane.

Szerokie zastosowanie na skalę makro i mikro

0
Budynek pokazowy APA Group w konwencji Black House. [fot. Apa Group]

Spektrum zastosowań jest bardzo szerokie, skala zastosowań dotyczy także pojedynczych pomieszczeń – ale bardzo zaawansowanych, bo np. serwerowni. W tym przypadku zastosowaliśmy czujniki kontroli dostępu i kontroli wilgotności.  Użytkownik nie korzystający z naszego systemu miałby dwie aplikacje do obsługi takiego wnętrza. Przy zastosowaniu technologii APA użytkownik w jednym miejscu znajduje informacje na temat, kto może wejść do serwerowni i jaki jest stopień wilgotności pomieszczenia.
Jeżeli chodzi o dużą skalę obiektów to dobrym przykładem może być nadmorski ośrodek wypoczynkowy, w którym znajduje się kilkanaście apartamentów i każdy z gości apartamentów otrzymuje tablet, którym może sterować oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją.  Natomiast obsługa hotelu steruje technikom basenową, zasilaniem, agregatami i pozostałymi elementami. Całość obsługiwana jest przez jeden system, tak aby każda z instalacji nie potrzebowała oddzielnej aplikacji sterującej.  Obsługa hotelu przeszkolona jest do obsługi tego jednego systemu i dodatkowo nasz system zintegrowany jest także z systemem hotelowym. W wymiarze praktycznym pozwala nam to wyłączyć z ogrzewania te pokoje, w których w najbliższym czasie nie będzie gości. Dodatkowo inwestor może przebywać w zupełnie innym miejscu i cały czas kontrolować koszty takiej inwestycji.  Dla każdego użytkownika jest inny pulpit, natomiast silnik i aplikacja dla wszystkich użytkowników jest wciąż taka sama. Obsługa tego systemu jest niesamowicie prosta i zarazem obniżamy koszty poprzez niemnożenie aplikacji obsługujących dane urządzenia.

Nasza firma jest dostarczycielem software, ale dzięki naszej sieci partnerskiej możemy przeprowadzić całościowe wdrożenia.  Naszym podstawowym terenem działania jest instalacja elektryczna. Działamy na tym co jesteśmy w stanie wysterować lub zmonitorować i wyświetlić. Czasami jest to dwukierunkowa komunikacja, czyli jesteśmy w stanie coś zmonitorować i jeszcze wysterować w druga stronę.

Naszym zadaniem jest podłączyć monitoring różnych instalacji w jedno miejsce. Zamiast na pulpicie np. smartfona mieć kilka czy kilkanaście aplikacji, my sprawiamy, że jest to jedna aplikacja sterującą. Natomiast nie zamykamy klienta na żadne urządzenia końcowe. To nie jest tak, że możemy sterować jednego rodzaju kamerami czy instalacją, dlatego, że nie chcemy ograniczać naszego klienta.

W tym momencie wszystko jest możliwe i najbardziej spektakularne są takie oryginalne zastosowania. Myśląc o inteligentnych domach automatycznie myślimy o instalacji elektrycznej czy oświetleniowej.  Coraz częściej stosowane są okna, w których reguluje się przezierność szyb, które można w łatwy sposób sterować z naszej aplikacji. Łączymy się z różnego rodzaju innymi firmami, aby poszerzyć portfolio naszych rozwiązań a nie ograniczać klienta także na design.

Dobre, bo polskie

Jesteśmy polską firmą, mamy polskich programistów i polski serwis. Jeżeli ktoś do nas przyjdzie z jakimś otwartym konceptem jesteśmy w stanie to przeanalizować czy jest to możliwe do realizacji i czy jest to opłacalne. Daje nam to przewagę nad dużymi firmami w poszukiwaniu indywidualnych rozwiązań. Nasze korzenie są korzeniami przemysłowymi. Od 20 lat realizujemy projekty w strefie AUTOMOTIVE czyli produkcji aut. Tam, gdzie zagrożenie opóźnienia produkcji jest obłożone bardzo dużymi karami. Dlatego lubimy podkreślać, że te nasze korzenie przekładają się na niezależność i wiarygodność naszych produktów i rozwiązań.

Każda technologia może być schowana za pięknym designem. Jesteśmy w stanie spełnić każde życzenie inwestora. Nasze technologie sprawdzają się nie tylko w nowoczesnych aranżacjach. Stary wiejski dom w stylu rustykalnym również może być nafaszerowany nowoczesnymi technologiami. Będą one sprytnie ukryte i niedostrzegalne dla domowników. Nowoczesny dom nie oznacza tylko domu w stylu loft, może być zachowany jego niepowtarzalny styl.

0
Każda technologia może być schowana za pięknym designem.[fot. Apa Group]