Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Ciekawe, nowoczesne ogrodzenia drewniane - jak ogrodzić swój dom?

Ogrodzenie drewniane może mieć wiele form – od zwykłych sztachet, przez ozdobne, ażurowe modele, aż po solidny panel ogrodzeniowy.

Ogrodzenie przede wszystkim ma zabezpieczać przed kradzieżą, wyznaczać granice działki, chronić przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów, oddzielać nasz azyl od spalin i hałasu. Nowoczesne ogrodzenie może jednak nie tylko pełnić funkcję ochronną i porządkującą, ale także być estetycznym dopełnieniem aranżacji całej posesji. Jakie są ogrodzenia, które łączą bezpieczeństwo i elegancję?

Tradycja w nowoczesnej odsłonie

Nowoczesne ogrodzenie metalowe wykonane z naturalnego surowca jest rozwiązaniem trwałym.

Drewno to surowiec, który powraca w ostatnich latach do łask. Coraz częściej spotyka się nowoczesne ogrodzenia drewniane. Nie są to już powykrzywiane płotki sztachetowe znane z wizyt na wsi, ale wykwintne i stylowe konstrukcje, będące prawdziwymi dziełami sztuki stolarskiej. Przedstawiamy kilka inspiracji na wykonanie ogrodzenia z drewna, które będzie stanowiło doskonałą ozdobę oraz solidne zabezpieczenie.

Zalety drewna

Drewno to materiał ponadczasowy, uniwersalny i łatwo dostępny. Idealnie wkomponuje się ono w aranżacje zarówno klasyczne, jak i nowoczesne. Jako tworzywo posiada duży potencjał projektowy do dopasowania go do różnorodnych stylów. Możemy z łatwością zmienić jego kolor czy kształt, by uzyskać zaskakujące efekty. Konstrukcje z drewna są obecnie także łatwe do postawienia ze względu na szeroką dostępność gotowych modułów. Ponadto nowoczesne ogrodzenie drewniane wykonane z naturalnego surowca jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku. W przypadku, gdy działka jest dużych rozmiarów, ogrodzenie tego typu wydaje się także dość ekonomiczną opcją w porównaniu z kamieniem bądź stalą. Wbrew pozorom projekty drewniane są dość trwałe, szczególnie te z podmurówką. Jedyne, o czym należy pamiętać, to właściwa konserwacja, zabezpieczanie przed pleśnią, wilgocią, insektami. Co najistotniejsze, drewno na ogrodzenie musi być zdrowe i sezonowane.

Rodzaje nowoczesnych ogrodzeń drewnianych

Ogrodzenie drewniane może mieć wiele form – od zwykłych sztachet, przez ozdobne, ażurowe modele, aż po solidny panel ogrodzeniowy. Obecna technologia umożliwia projektowanie oraz wykonywanie rozmaitych kształtów pod indywidualne zamówienie. Nowoczesny wygląd ogrodzenia drewnianego zależy wyłącznie od preferencji inwestora oraz zasobności jego portfela. Producenci oferują również coraz wygodniejsze rozwiązania gotowe. Różnią się one między sobą nie tylko rozmiarami i formą, ale także gatunkiem drewna stanowiącego bazę materiałową dla konstrukcji. Bardzo często spotykane są ogrodzenia drewniane z dodatkami innego rodzaju tworzywa jak kamień czy cegła.

Najbardziej popularne płoty drewniane to:

  • boazeryjne,

  • ryflowane,

  • lamelowe,

  • panelowe,

  • sztachetowe.

Płot panelowy 

To rozwiązanie nowoczesne i jednocześnie wygodne, ponieważ montaż będzie polegał na połączeniu gotowych elementów. 

Płot ryflowany

Skonstruowany jest na bazie grubej ramy, przez co jest ciężki i masywny. Poszczególne przęsła zbudowane są z listew z charakterystycznymi, podłużnymi rowkami, tzw. ryflowaniem.

Płoty boazeryjne

Ten rodzaj ogrodzenia jest również solidny i stabilny. Poszczególne przęsła zbudowane są z wąskich, zachodzących na siebie listew boazeryjnych osadzonych w solidnych ramach.

Płot lamelowy

Jest to forma całkowicie zabudowana. Doskonale nadaje się do ogrodzenia wybranej części działki narażonej na hałas, zgiełk lub do osłony altany. Dla prawdziwych estetów, którzy marzą o fantazyjnych formach i artystycznych kształtach istnieją płoty lamelowe ażurowe, gdzie pole do kreacji jest nieograniczone, jednak funkcja osłonna schodzi na drugi plan.

Płot metalowo-drewniany

Dzięki połączeniu dwóch materiałów daje on niecodzienny, ciekawy efekt, idealny dla zwolenników subtelnej klasyki. 

Płot sztachetowy

Najprostsza konstrukcja ogrodzenia przywołuje sentymentalne wspomnienia sielskiej wsi, lecz nie należy do najtrwalszych, ani najbardziej eleganckich rozwiązań. Niekoniecznie sprawdzi się w mieście.

Z czego budować? 

Najtrwalsze, ale równocześnie najdroższe jest drewno dębowe, wiązowe i modrzewiowe. W dalszej kolejności sięga się po jesion, olchę, buk, sosnę i jodłę. Zdecydowanie najszybciej ulega zniszczeniu drewno z lipy, topoli i brzozy. Najpopularniejsze na rynku są sztachety świerkowe ze względu na brak widocznych słoi, trwałość, niską cenę i brak wycieków żywicy. Drewno na nowoczesne ogrodzenie drewniane powinno być dobrze wysuszone, zaimpregnowane ciśnieniowo. Jeżeli zakupisz drewno surowe, zabiegi konserwacyjne będziesz musiał przeprowadzić we własnym zakresie.

Mamy nadzieję, że Twoje postrzeganie płotów z drewna uległo zmianie. Drewniana konstrukcja, przy zachowaniu określonych warunków, może stać się naprawdę oryginalną i stylową wizytówką domu.

Płot lamelowy doskonale nadaje się do ogrodzenia wybranej części działki narażonej na hałas, zgiełk lub do osłony altany