Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jaki wałek do malowania ścian?

W sklepach z akcesoriami budowlano-remontowymi znajdziemy ogromny wybór różnego rodzaju wałków.

Kiedy myślimy o remoncie czy szybkim przemalowaniu koloru ścian w domu, przede wszystkim skupiamy się na farbie, jej odpowiednim, trafiającym w nasze gusta kolorze oraz pożądanej jakości. Warto jednak wiedzieć, że na powodzenie i zadowalający efekt końcowy malowania ogromny wpływ ma nie tylko farba, ale również istotne akcesorium, jakim jest wałek malarski – jego gabaryty oraz materiał, z jakiego został wykonany.

Wybór wałka ma znaczenie

Prawidłowo dopasowany wałek zdecydowanie ułatwi nam prace remontowe.

W sklepach z akcesoriami budowlano-remontowymi znajdziemy ogromny wybór różnego rodzaju wałków. Zakup konkretnego rodzaju i wielkości wałka powinniśmy uzależnić od kilku najważniejszych aspektów. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę, na jakim rodzaju podłoża będziemy za pomocą wałka kłaść farbę. Także wybrana farba ma znaczenie przy zakupie danego wałka – inny rodzaj sprawdzi się bowiem w przypadku farby akrylowej, inny natomiast przy farbie lateksowej. Jeżeli planujemy malowanie całego pomieszczenia, powinniśmy zakupić dwa różne wałki – osobny do ścian, osobny do sufitu. 

Prawidłowo dopasowany wałek zdecydowanie ułatwi nam prace remontowe, a także zagwarantuje ich powodzenie i zadowalający, estetyczny efekt końcowy. 

Jaki wałek malarski wybrać?

Wybierając wałek malarski, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni, którą będziemy malować. Najlepiej dokonywać wyboru w myśl ogólnej, sprawdzonej zasady – im gładsza powierzchnia do malowania, tym krótsze poszycie malarskiego wałka. Idąc w myśl tej zasady, do malowania gładkich, dokładnie oczyszczonych ścian możemy użyć wałka gąbkowego lub welurowego o poszyciu długości 5 do 8 centymetrów. Z kolei do bardziej chropowatych ścian lepiej wybrać wałek sznurkowy z włosiem długości 10 do 12 centymetrów. Malowanie nierównomiernej, chropowatej elewacji czy powierzchni cegieł wymaga użycia wałka z poszyciem o długości nawet do 30 centymetrów. 

Pamiętajmy, że istotna jest także szerokość wybranego wałka. Do ścian wybierzmy wałek o szerokości między 15 a 25 centymetrów. Szerokość ta sprawdzi się także w przypadku malowania sufitu, jednak z uwagi na konieczność przyjmowania niezbyt wygodnej pozycji przy tej czynności, lepiej będzie wybrać jeden z szerszych wałków, który pozwoli nam skrócić czas pracy. 

Warto zaopatrzyć się także w niewielki wałek o szerokości 5 do 10 centymetrów, który przyda się przy malowaniu trudno dostępnych miejsc, takich jak ściana za kaloryferem czy wokół kontaktów. 

Jak malować wałkiem?

Kiedy wiemy już, jaki wałek będzie najodpowiedniejszy do naszych ścian, możemy przystąpić do właściwych prac. Pierwszym krokiem powinno być namoczenie i staranne odciśnięcie nowego wałka. Pomoże nam to pozbyć się luźnych resztek poszycia wałka, które mogłyby osadzić się na świeżo pomalowanej ścianie, psując efekt naszych prac. 

Malowanie ścian przy pomocy wałka rozpoczynamy przede wszystkim od ich dokładnego oczyszczenia. Usuwamy wszystkie pajęczyny czy kurze, wyciągamy gwoździe, wypełniamy ubytki. Dobrze jest także przetrzeć powierzchnię ścian papierem ściernym o niewielkim ziarnie. W ten sposób wygładzimy powierzchnię. Kolejnym krokiem jest gruntowanie, które dodatkowo wyrówna powierzchnię i zwiększy jej chłonność oraz przyczepność. Dopiero po całkowitym wyschnięciu gruntu możemy przystąpić do malowania ścian kolorem.  

Zarówno podczas gruntowania, jak i pokrywania ścian kolorem pamiętajmy, aby każdorazowo nabierać na wałek tę samą ilość farby. W umieszczonej w specjalnej kuwetce farbie zanurzamy wałek, a następnie rolujemy delikatnie po specjalnej nawierzchni, aby rozprowadzić ją po powierzchni wałka. Przy malowaniu wałkiem bardzo ważne jest wykonywanie starannych, długich ruchów w jednym kierunku. W przypadku ścian poruszamy wałkiem w górę i w dół, nigdy w bok. W ten sposób unikniemy powstania nieestetycznych smug. 

Jeżeli konieczne będzie pokrycie ścian drugą warstwą farby, pamiętajmy o tym, aby poczekać do całkowitego wyschnięcia pierwszej z warstw. Dopiero wtedy możemy ponownie przystąpić do nakładania koloru na ścianę. Malowanie ścian wałkiem nie jest czynnością skomplikowaną, ale wymaga dawki cierpliwości, staranności oraz konsekwencji.  


Malowanie ścian przy pomocy wałka rozpoczynamy przede wszystkim od ich dokładnego oczyszczenia.