Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak wypoziomować lodówkę?

O tym, gdzie postawić lodówkę, należy pomyśleć już na etapie projektowania kuchni.

Zakup każdego nowego sprzętu AGD zawsze wiąże się z przyjemnością, ale i obawami. Najwięcej – można powiedzieć – problemów jest z zakupem lodówki. Należy bowiem do największych, więc już sam transport bywa wyzwaniem, jeśli planuje się go we własnym zakresie. Ale i przy jej ustawianiu należy pamiętać o kilku zasadach, m.in. odpowiednim wypoziomowaniu. Jak wypoziomować lodówkę, by spełniła wszystkie oczekiwania i długo służyła?

Po co poziomuje się lodówkę?

Niewłaściwe ustawienie sprzętu AGD może wpływać na jakość jego eksploatacji.

Niewłaściwe ustawienie sprzętu AGD może wpływać na jakość jego eksploatacji. Tak jest w przypadku lodówki, która wymaga o wiele więcej zachodu niż jedynie podłączenia do prądu. Jeśli nie przywiąże się wagi do jej odpowiedniego wypoziomowania, może się okazać, że sprzęt nie tylko nie będzie dobrze działał, ale również znacznie szybciej ulegnie zepsuciu. Może również rozczarować słabą wydajnością chłodzenia oraz generowaną głośnością. Dlatego dobrze wiedzieć, jak ustawić i jak wypoziomować lodówkę, by cieszyć się jej niezawodnością przez wiele lat. 

Prawidłowe ustawienie lodówki

O tym, gdzie postawić lodówkę, należy pomyśleć już na etapie projektowania kuchni. Dostęp do niej powinien być swobodny, a otwieranie wygodne – w końcu to sprzęt, który jest absolutnie niezbędny i używany każdego dnia. Drzwi muszą mieć możliwość otwierania się na oścież, dobrze też, jeśli nie obijają się przy tym o meble czy inne sprzęty. Użytkowanie musi być komfortowe zarówno dla spokoju jej użytkowników, jak i dobra samego sprzętu, dlatego poza tym, jak wypoziomować lodówkę, równie ważne jest zachowanie zasad dotyczących jej prawidłowego ustawienia. O czym warto pamiętać, planując ustawienie?

  • Powierzchnia, na której lodówka będzie stała, musi być idealnie równa i wytrzymała, co zapobiegnie „osiadaniu” sprzętu, które może wpłynąć na niedomykanie drzwi czy przeciekanie. Drzwi muszą być zawsze dobrze zamknięte!

  • Dobrze, aby lodówka miała swoje własne podłączenie do prądu, skryte lub obok sprzętu, co ma znaczenie dla estetyki kuchni. Warto również, by gniazdko było na tyle blisko, by nie było konieczności używania przedłużacza, który zwiększa ryzyko wystąpienia zwarcia, ergo uszkodzenia urządzenia.

  • Między lodówką a ścianą musi być odstęp minimum 5cm, aby zapewnić obieg powietrza przy obwodzie kondensacyjnym i przewodach odpływowych. Nigdy nie należy dosuwać sprzętu do samej ściany. Nie powinna również stać bezpośrednio przy drewnianych czy plastikowych powierzchniach, które mogą się od niej nadmiernie nagrzewać. 

Niezależnie od wielkości i rodzaju lodówki, warto ustawić lodówkę w zacienionym miejscu kuchni, a także z daleka od piekarnika, płyty grzewczej czy kuchenki mikrofalowej. Zwiększona temperatura może zmniejszyć wydajność lodówki i zwiększyć pobór prądu.

Na czym polega poziomowanie lodówki?

Czy to mała chłodziarka, czy potężna lodówka side by side, każda wymaga odpowiedniego wypoziomowania, by mogła efektywnie i jak najdłużej działać. Co to znaczy? Wypoziomowanie to takie ustawienie nóżek lodówki, by wszystkie nieruchomo i maksymalnie stabilnie stały na podłożu oraz zapewnienie odpowiedniego nachylenia sprzętu do tyłu, dosłownie kilkumilimetrowego, aby drzwi lodówki mogły się samoczynnie zamykać. 

Jak wypoziomować lodówkę krok po kroku

O tym, jak wypoziomować lodówkę, mówi każda instrukcja sprzętu, z którą warto się zapoznać. Nie jest to jednak nic trudnego. Urządzenia posiadają nóżki poziomujące osadzone na gwintach, które pozwalają na wygodną regulację wysokości poprzez wykręcanie lub dokręcanie. Niektóre modele mogą posiadać osłonki na nóżki, dzięki czemu wyglądają one estetyczniej. Oczywiście, należy je ściągnąć przed poziomowaniem.

WARTO WIEDZIEĆ!

Prawidłowe wypoziomowanie lodówki nie oznacza, że wszystkie nóżki będą posiadały jednakową wysokość. Może się bowiem zdarzyć, że podłoże jest na tyle nierówne, że w niektórych miejscach nóżki lodówki będą dłuższe, w innych krótsze. Nie należy się tym przejmować – ważne jest to ustawienie, na które wskazuje poziomica, a nie jednakowy poziom wszystkich nóżek. 

Aby dobrze wypoziomować lodówkę, potrzebny jest więc jedynie śrubokręt i właśnie  poziomica. Lodówka powinna być wypoziomowana na zarówno na przednich nogach, jak i na osi tył-przód. Jak wypoziomować lodówkę prawidłowo? Po ustawieniach powinna być „nie do ruszenia” – w żadnym nie powinna odrywać się od podłoża.

O tym, jak wypoziomować lodówkę, mówi każda instrukcja sprzętu, z którą warto się zapoznać.