Unia Europejska flaga logotyp

Jaki prezent na parapetówkę?

Niezależnie od tego, co zdecydujemy się dać w prezencie gospodarzom, zadbajmy o piękne opakowanie.

Zamieszkanie w nowym domu to powód do radości i okazja do świętowania. Dlatego osoby wprowadzające się do nowego miejsca zwykle zapraszają rodzinę i znajomych, by wspólnie z nimi uczcić ten ważny moment. A goście nie tylko bawią się z gospodarzami, oglądając nowe lokum, ale też – jak nakazuje zwyczaj – przynoszą prezent. Co kupić na parapetówkę, by podarunek był praktyczny i spodobał się gospodarzom? Podpowiadamy, co warto sprezentować na parapetówkę bliskim znajomym, członkom własnej rodziny, młodym małżeństwom, a co dalszym znajomym.

Co od kogo

Tradycja obdarowywania prezentem osoby, która zaprasza gości w odwiedziny, jest mocno zakorzeniona w naszej kulturze. A gdy dostajemy zaproszenie do nowego domu czy mieszkania, temat upominku dla gospodarza nabiera szczególnego znaczenia. Wybierając prezent na parapetówkę, na początku warto określić budżet, jakim dysponujemy. Jeśli chcemy obdarować bliską nam osobę, przyjaciela albo członka rodziny, to suma, za którą planujemy kupić prezent, powinna być odpowiednio wyższa, niż gdy dostaliśmy zaproszenie na parapetówkę od kolegi czy koleżanki z pracy, dawnego znajomego ze studiów albo od osoby, z którą mamy tylko sporadyczny kontakt. Kiedy szukamy upominku dla dalszego znajomego, może on być niewielki, symboliczny – drobny prezent, który nie wprawi osoby obdarowywanej w zakłopotanie będzie jak najbardziej na miejscu. Dobrym pomysłem jest też złożenie się na jeden większy upominek z innymi zaproszonymi gośćmi. Wówczas gospodarz może dostać coś bardziej wartościowego i przydatnego, a nie kilka drobnych rzeczy, które – kto wie, czy nie będą się powielały, tzn. czy kilku gości nie kupi gospodarzowi tego podobnego prezentu, np. kilku stojaków na wino.

0
Kwiaty w ładnej donicy zawsze będą odpowiednim prezentem dla gospodyni. Sprawią jej przyjemność również jako upominek na parapetówkę.

Dla pary

Co kupić na parapetówkę dla pary? Odpowiedzi jest wiele. Jeśli mamy bliższe relacje z gospodarzami, znamy ich preferencje i upodobania, to wybór będzie łatwiejszy. Gdy trapią nas wątpliwości, co może im się przydać w nowym lokum, warto ich podpytać, czy jest coś, czego potrzebują, albo zaproponować im zakup konkretnej rzeczy, by upewnić się, czy nie są już w jej posiadaniu. W zależności od naszego budżetu, parze lub całej rodzinie, przeprowadzającej się do nowego miejsca, można sprezentować: zastawę stołową, garnki, talerze – od małych zestawów po rozbudowane komplety z talerzykami deserowymi i wazami na zupę, poprzez kieliszki (do wina białego lub czerwonego, do szampana, do whisky), po drobny sprzęt AGD, np. blender, gofrownicę lub toster. Inną opcją – gdy łączą nas z gospodarzami organizującymi parapetówkę bliskie relacje – jest zaproponowanie im, że dorzucimy się do jakiegoś większego, zaplanowanego przez niech wydatku – do kosztów zasłon i firanek szytych na miarę, do zamówionych u stolarza szaf do garderoby albo kompletu mebli na taras.

Co dać na parapetówkę koledze?

Dalszemu koledze, znajomemu z pracy czy siłowni, możemy sprezentować elegancki komplet otwieraczy do wina i piwa, deskę do krojenia w oryginalnym kształcie, komplet noży do sera, stojak na wina albo zestaw do parzenia herbaty, karafkę i dobre wino. Praktyczne prezenty, na które trzeba przeznaczyć nieco większy budżet, to m.in.: kawiarka dobrej włoskiej marki, komplet najczęściej potrzebnych narzędzi do drobnych napraw domowych, elegancka pościel, zestaw kubków z wysokiej jakości ceramiki albo oryginalna lampa stojąca. Natomiast gdy fundusze mamy bardziej ograniczone, z okazji parapetówki możemy koledze sprezentować: zestaw herbat z zaparzaczem, ledon (dekoracyjny, świecący napis z diod ledowych), podpórkę do książek w ciekawym kształcie, biurkowy stojak na komórkę oraz różne akcesoria biurowe, takie jak tablica korkowa lub przybornik na długopisy i ołówki.

Co dać na parapetówkę koleżance?

Koleżanka z pewnością się ucieszy z modnego wazonu, rośliny doniczkowej w ciekawej osłonce, misy na owoce, zestawu przypraw w ładnych słoiczkach, filiżanek, imbryka lub dzbanka do parzenia herbaty albo kompletu dekoracyjnych świec czy zestawu eleganckich wieszaków do garderoby. Jeśli jesteśmy z zapraszającą nas gospodynią w bliższych relacjach i znamy jej preferencje, możemy pomyśleć o zakupie książki na temat wystroju wnętrz, kompletu ręczników w różnych rozmiarach, ozdobnej figurki dopasowanej kolorystyką i stylem do mieszkania. Gdy na prezent składamy się z innymi zaproszonymi osobami, rozważmy zakup obrazu do sypialni bądź salonu, kompletu satynowej pościeli, ozdobnej narzuty na kanapę w salonie i kompletu dopasowanych do niej poduszek. Jeżeli mamy zdolności manualne i chcemy sprezentować gospodyni coś wyjątkowego, pomyślmy o ozdobieniu doniczki lub skrzyneczki na biurko metodą decoupage albo o zrobieniu makramy do sypialni. Taki ręcznie wykonany upominek z pewnością będzie oryginalny i niepowtarzalny.

Co sprezentować rodzinie z dziećmi? 

Gdy dostajemy zaproszenie na parapetówkę od rodziny z dziećmi, prawdopodobnie gospodarze posiadają już sporą część przedmiotów – garnków, kieliszków czy słoiczków z przyprawami – których nie posiada para lub singiel. Dlatego prezenty dla rodziny warto wybierać z rozwagą, podpytując, czy będą potrzebne. Jednak takie upominki, jak zestaw herbat albo oryginalny kwiat w ładnie prezentującej się doniczce zawsze będą na miejscu. Pomyślmy też o podarunku dla dzieci, które w nowym domu mają zapewne swój nowy pokój. Spytajmy rodziców, czy nie przyda się im zestaw solidnych pudełek do przechowywania zabawek, kinkiet ścienny w kształcie balonika bądź chmurki, miarka wzrostu na ścianę, mapa świata lub układu słonecznego, komplet pościeli z ulubionym bohaterem z bajki, obrotowa lampka nocna z projektorem gwiazd albo półeczka na kolekcję resoraków lub jednorożców.  

Ramka na ulubiony plakat filmowy lub zdjęcie w dużym formacie jest uniwersalnym pomysłem na prezent. Spodoba się i singlowi, i małżeństwu z dziećmi.