Unia Europejska flaga logotyp

Jak wyczyścić piekarnik tabletkami do zmywarki?

Tabletki do zmywarki mają wiele nieoczywistych zastosowań.

Zmywarki stają się standardowym wyposażeniem kuchni w większości domów, zatem tabletki do nich są produktem powszechnie używanym przez domowników. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tabletki do zmywarki mogą mieć wiele zastosowań. Są doskonałym środkiem czyszczącym nie tylko brudne naczynia, ale również piekarnik. Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Przedstawiamy krok po kroku przepis na prosty, niedrogi i bardzo skuteczny sposób pozbycia się zabrudzeń z piekarnika.

Chemia czy ekologia?

Jeśli używasz piekarnika regularnie, z pewnością zauważasz, że po pewnym czasie gromadzą się w nim zabrudzenia i niemiły dla oka brązowo-czarny osad. Należy czyścić go systematycznie, w przeciwnym wypadku brud stanie się wyjątkowo trudny do zwalczenia. Producenci środków chemicznych prześcigają się w ofertach detergentów, które mają pomóc w usunięciu problemu. Jednak często zawierają one tzw. mocną chemię, która może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i środowisko naturalne. Z kolei zwolennicy ekologicznych środków czyszczących, np. octu czy sody, narzekają, że w przypadku piekarników mają one niską skuteczność. Jak zatem dobrze i skutecznie wyczyścić piekarnik? Tabletką do zmywarki! Niektórzy, słysząc taką propozycję, kiwają głową z niedowierzaniem, podczas gdy inni mają już za sobą pierwsze udane próby czyszczenia piekarnika przy pomocy tabletek do zmywarki.

Jakie tabletki wybrać?

Na rynku są dostępne różne rodzaje tabletek do zmywarek. Właściwie każda firma produkująca środki chemiczne ma przynajmniej jedną markę takiego produktu. Przy tak szerokiej ofercie zdezorientowany konsument nieraz zadaje sobie pytanie, które tabletki do zmywarki wybrać. I czy ten produkt, którym chcemy czyścić naczynia, będzie się też nadawał do usuwania zabrudzeń z piekarnika? Odpowiedź jest pozytywna. Piekarnik można wyczyścić każdą tabletką do zmywarki. Warto jednak testować produkty różnych firm, by przekonać się, który najbardziej nam odpowiada. Niektórzy klienci twierdzą na przykład, że ekologiczne tabletki do zmywarki, które oferuje część producentów, są mniej skuteczne przy mocnych zabrudzeniach. Inni mają odmienne zdanie. Są też osoby, dla których ekologia ma mniejsze znaczenie, a przy wyborze kierują się ceną.

0
Pod wpływem podwyższonej temperatury i wody, w której umieszcza się tabletkę do zmywarki, uporczywe zabrudzenia stają się łatwe do usunięcia.

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Przepis jest prosty. Przedstawiamy go krok po kroku:
- Nastaw piekarnik na temperaturę 100 stopni, wyjmując z niego wcześniej blachy, jeśli trzymasz je w piekarniku.
- Do naczynia żaroodpornego włóż tabletkę do zmywarki.
- Napełnij naczynie żaroodporne wodą, tak by znajdująca się w nim tabletka była co najmniej do połowy zanurzona w wodzie.
- Włóż naczynie z tabletką i wodą do nagrzanego piekarnika.
- Odczekaj dwie godziny.
- Wyłącz piekarnik, wyjmij z niego naczynie, a następnie umyj piekarnik wewnątrz gąbką zamoczoną w wodzie.
- W razie potrzeby kilkakrotnie płucz gąbkę i namaczaj ją w czystej wodzie, aż wytrzesz pozostałości tabletki do zmywarki z całego piekarnika.
- Wytrzyj piekarnik suchą ściereczką lub poczekaj, aż wyschnie.

Jak to działa?

Pod wpływem wysokiej temperatury tabletka do zmywarki pęka, osadzając się na ściankach nagrzanego piekarnika. Woda, do której była włożona, zmiękcza zabrudzenia, sprawiając, że stają się łatwiejsze do usunięcia. Tabletki do zmywarki, które świetnie radzą sobie z tłuszczem i resztkami jedzenia na naczyniach, sprawdzą się też wewnątrz piekarnika, w którym nie brakuje przypalonego tłuszczu. Pod wpływem wody i podwyższonej temperatury jest on rozpuszczany dzięki zawartym w tabletce substancjom czyszczącym. Tabletek można używać do czyszczenia piekarnika tak często, jak tego potrzebujemy. Pamiętajmy też, za ich pomocą można też usunąć zabrudzenia z blach i naczyń żaroodpornych – władając do nich tabletkę, napełniając je wodą i umieszczając w nagrzanym piekarniku, zgodnie z tą samą instrukcją, która służy do czyszczenia piekarnika.

0
Po zastosowaniu tabletki zgodnie z podaną wyżej instrukcją należy wytrzeć piekarnik gąbką namoczoną w wodzie.