Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać?

Automatyzacja tradycyjnej bramy dwuskrzydłowej rewolucjonizuje życie codzienne: oszczędza czas, energię i nerwy, dając ten niczym niezmącony komfort wyjazdów i powrotów do domu czy firmy. Tylko jak odnaleźć się na rynku setek odmiennych modeli sprzętu? Podpowiadamy, jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać, żeby zapewnić łatwy montaż i czerpać jak najwięcej korzyści z inwestycji!

Napęd do bramy dwuskrzydłowej – jaki wybrać sprzęt?

Właściwy dobór napędu do bramy dwuskrzydłowej ma kluczowe znaczenie: nie jest to urządzenie uniwersalne, więc trzeba dopasować je ściśle do bramy i jej elementów montażowych czy warunków technicznych na posesji. Kolejna sprawa to różnorodność parametrów i funkcji nowoczesnych sprzętów, które odpowiadają na odmienne potrzeby i oczekiwania. I wreszcie bezpieczeństwo, którego gwarancją jest nie tylko poprawny montaż mechanizmu. Warto sprawdzić ofertę napędów do bram wjazdowych: https://www.sklepzogrodzeniami.pl/automatyka

Zastanawiając się, jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać, należy więc zwrócić uwagę na kilka elementów.

  • Kompatybilność napędu i bramy. Trzeba wybrać odpowiedni typ napędu w stosunku do właściwości fizycznych bramy, zwłaszcza jej wagi i szerokości.

  • Warunki montażowe dla napędu. Dotyczy to instalacji elektrycznej, która znajduje się lub będzie przygotowywana na posesji, a także słupków bramy.

  • Parametry i funkcjonalność. Należy dobrać odpowiednią moc i zasilanie, cykl i szybkość pracy i opcje współpracy z innymi systemami np. smart home.

  • Kwestie bezpieczeństwa. Warto sprawdzić zabezpieczenia napędu, a także systemy ochrony, np. wykrywanie przeszkód i blokowanie bramy.

Jak do tego podejść i co jest najważniejsze w praktyce?

Przeznaczenie napędu do bram dwuskrzydłowych

Pierwsza kwestia jest może oczywista, ale czasem łatwo stracić czujność – musimy się upewnić, że wybieramy napęd przeznaczony do bramy dwuskrzydłowej, a nie przesuwnej czy garażowej. Są to zupełnie różne urządzenia, o odmiennym mechanizmie działania oraz konstrukcji. Zestaw elementów do automatyzacji bramy dwuskrzydłowej zawsze składa się z dwóch siłowników i centrali sterującej, a w przypadku np. bramy przesuwnej mamy jeden silnik, centralkę i listwę zębatą.

Dodatkowo producenci często rozróżniają przeznaczenie napędu pod kątem bram przydomowych oraz bram przemysłowych. Drugi rodzaj urządzenia ma m.in. wyższą moc i cykl pracy, których prawdopodobnie nie spożytkuje w zastosowaniu na posesji prywatnej, a zwykle jest droższy i potrzebuje więcej energii.

Kolejne istotne rozróżnienie to napędy na szerokie bądź wąskie słupki. W tym wypadku w grę wchodzi możliwość lub łatwość montażu oraz sprawna praca zautomatyzowanej bramy.

Dostosowanie parametrów napędu i bramy

Najważniejszym parametrem każdego napędu do bram jest jego moc. Musi być na tyle duża, aby siłowniki płynnie ciągnęły i pchały skrzydła. Trzeba więc ją dobrać do ciężaru i wymiarów bramy. Producenci zwykle podają w specyfikacji urządzenia maksymalną wagę i szerokość skrzydeł, czasem też ich wysokość. Jednak poza parametrami bramy istotne dla aspektu mocy siłowników są także częstotliwość jej użytkowania i dodatkowe wymagające funkcje (jak współpraca z systemem smart home). Moc napędu powinna więc być nieco wyższa, niż potrzeba, mieć około 20% zapasu: siłowniki nie będą pracować na maksymalnym obciążeniu, a dzięki temu zwiększy się ich bezawaryjność i żywotność.

Bardzo ważna jest także instalacja elektryczna – jej parametry muszą pokrywać się z wymaganiami, jakie wyznacza producent urządzenia. Jeśli napęd będzie połączony z fotokomórkami, domofonem, lampą ostrzegawczą czy centralą systemu smart home, to potrzebne są dodatkowe przewody i elementy systemu.

Napęd do bramy dwuskrzydłowej na wąskie lub szerokie słupki

Kolejnym ważnym parametrem napędu do bram skrzydłowych podanym w opisie czy specyfikacji sprzętu jest dopuszczalna głębokość osadzenia zawiasów bramy – zależna od przekroju słupków, na których zamocowane są skrzydła. Wielu producentów ułatwia w tym aspekcie wybór, określając przeznaczenie napędu na wąskie lub szerokie słupki.

W przypadku wąskich metalowych słupków duże znaczenie ma wielkość urządzenia – musi być na tyle kompaktowe, żeby dać się bezpiecznie i trwale przymocować. Z kolei szerokie słupki wymagają odpowiedniej konstrukcji ramion siłowników, zwykle łamanej, przegubowej lub odpowiednio długiej. W przeciwnym razie ramię może zawadzać o filar i nie sięgać bramy, a wówczas konieczne są przeróbki, czyli np. przygotowanie wycięć technicznych lub zamocowanie bramy bliżej krawędzi słupka.

Funkcjonalność napędu do bram dwuskrzydłowych

Kompatybilność napędu i bramy to połowa sukcesu – czyli urządzenie będzie działać sprawnie i nie spowoduje większych problemów w montażu. Jednak sprzęt powinien być odpowiedni nie tylko pod kątem technicznym, ale i użytkowym. Co sprawdzić?

  • Cykl pracy napędu. Przekłada się na liczbę dostępnych w skali godziny bądź doby cykli otwarcie-zamknięcie i trzeba go dobrać na podstawie szacunkowej częstotliwości użytkowania. Często wyrażony jest w procentach – na posesji prywatnej wystarczy 30%, a w zastosowaniach przemysłowych powyżej 50%.

  • Szybkość otwierania bramy. Standardowa prędkość obsługi bramy to ok. 15-18 cm/s. Istnieją również napędy z oznaczeniem „High Speed” dla osób w tym zakresie najbardziej wymagających, działające nawet o 30-60% szybciej – zwykle jednak mają wyższą moc (a także cenę) i potrzebują więcej energii.

  • Regulowany bieg bramy. Podczas otwierania i zamykania napęd powinien spowalniać bieg bramy przy osiąganiu krańcowego położenia. To minimalizuje głośność „szczęknięcia” bramy, a także ryzyko jej uszkodzeń mechanicznych – posłuży ona dłużej, a korzystanie z niej będzie maksymalnie komfortowe.

  • Wykrywanie przeszkód. Dobry napęd ma funkcję wykrywania przeszkód lub współpracuje z fotokomórkami. To przekłada się na bezpieczeństwo i znów wydłużenie bezawaryjnej eksploatacji bramy – gdy w świetle wjazdu pojawi się człowiek, samochód czy zwierzę, mechanizm zablokuje proces zamykania.

  • Tryby pracy i współpraca z systemami. Korzystnym rozwiązaniem jest w napędzie tryb furtki – częściowe otwarcie bramy dla pieszego. Warto też sprzęt połączyć z systemem smart home, aby móc obsługiwać bramę, furtkę, rolety i oświetlenie zdalnie, za pomocą aplikacji na smartfonie.

Naturalnie tych parametrów i funkcji napędu, które można dostosować do potrzeb i oczekiwań, jest więcej. Dlatego warto w wybór sprzętu zaangażować specjalistę, czyli odwiedzić – nawet w przestrzeni internetowej – dobry sklep z ogrodzeniami czy samą automatyką i zgłosić się po indywidualną poradę.