Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jaki materiał na zasłony wybrać?

Kolorowe próbki tkanin na zasłony

Zwiewne woale, mięsiste aksamity, żakardy o fantazyjnych wzorach - tkaniny zdobiące nasze okna różnią się od siebie grubością splotu, a co za tym idzie ilością przepuszczanego światła, podatnością na zagniecenia, a także wzorem i kolorem. Zasłony, oprócz swojej funkcji dekoracyjnej, stanowią także niezwykle praktyczny dodatek. Wybór odpowiedniego materiału ma ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu naszych stylizacyjnych pomysłów. Jaki materiał na zasłony wybrać? Podpowiadamy!

Jaki materiał na zasłony?

Zasłony jeszcze do niedawna występowały tylko w duecie z firanami. Obecnie coraz częściej pojawiają się solo, tworząc wyróżniający się na tle stylizacji zachwycający dodatek. Zasłony pełnią kilka funkcji oprócz dekoracyjnej - mogą także chronić przed słońcem i oczami przechodniów. Te zawieszane na przydomowych tarasach osłaniają też od wiatru. Jaka tkanina będzie najlepsza na zasłony? Wybierając materiał musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim nasz wybór powinien tworzyć pasującą do reszty stylizacji spójną całość. Pod tym kątem dobierzmy grubość, gęstość splotu oraz kolor czy wzór wymarzonych zasłon.

Do najczęściej wybieranych materiałów możemy zaliczyć perkal, będący odmianą cienkiej bawełnianej tkaniny oraz len, który za sprawą swej naturalności okaże się strzałem w dziesiątkę we wnętrzach w stylu boho, skandynawskim, japandi, a także wszystkich tych w duchu eko. Chętnie sięgamy także po materiały o znacznie grubszym splocie takie jak aksamit czy welwet. Zwłaszcza ten pierwszy, za sprawą swoich właściwości przyciemniających okaże się doskonałym rozwiązaniem do dużych, jasnych i przestronnych pomieszczeń. Welwet za sprawą swojej lśniącej, miękkiej i pluszowej faktury nada przytulności i wyjątkowego charakteru każdej aranżacji. Wszędzie tam, gdzie do pomieszczenia trzeba wprowadzić lekkie i zwiewne dodatki, odpowiednie będą zasłony wykonane z tiulu, szyfonu lub woalu. Subtelnie przepuszczają one promienie słoneczne, a swobodnie zwisając, układają się w delikatne fale i tworzą miłe dla oka ułożenie pełne niewymuszonej elegancji. Bez trudu stworzymy z ich udziałem czarującą oprawę okna pasującą do większości stylów wnętrzarskich. W sypialni idealnie sprawdzą się zasłony z żakardu - grubej i mocnej tkaniny o doskonałych właściwościach zaciemniających. Dodatkowo ozdobny splot z kolorowych przędz sprawi, że tkanina będzie prezentować się wyjątkowo pięknie. Do materiałów nieprzepuszczających światła należy także materiał blackout, posiadający doskonałe parametry izolacyjne. Dużą popularnością cieszy się także tafta, ciężka i niezwykle sztywna tkanina, z której szyje się zasłony do wnętrz w stylu romantycznym, klasycznym, a także prowansalskim. Dostępna jest w formie gładkiej lub plisowanej.

Jaka gramatura materiału na zasłony?

Na początku warto wyjaśnić, czym jest gramatura materiału i jaki ma ona wpływ na funkcjonalność zasłony. Gramaturą określamy wyrażony w gramach ciężar jednego metra kwadratowego danego materiału. Zatem im cięższa tkanina tym większa grubość, więc gramatura tkaniny będzie wyższa. Informacja o gramaturze pomoże nam w zakupie materiału na zasłony, w momencie, kiedy nie możemy dotknąć tkaniny.

Zasłony o niskiej gramaturze są lżejsze, a więc cieńsze i co za tym idzie łatwiej je drapować i upinać. Z ich pomocą stworzymy zwiewną i subtelną dekorację okna, idealną do romantycznych stylizacji, a także tych w stylu boho, skandynawskim czy glamour. Jeśli marzy nam się aranżacja z udziałem ciężkich, eleganckich zasłon, szukajmy materiałów o dużej gramaturze, które dodatkowo posiadają właściwości zaciemniające i wygłuszające.

Ile materiału na zasłony?

Wybór idealnego materiału to jeszcze nie koniec. Równie ważne jest zamówienie tkaniny o odpowiedniej szerokości i długości, aby zasłona nie była zbyt szeroka lub wąska oraz zbyt krótka lub długa.

Jeśli chodzi o szerokość, sprawa jest prosta. Żeby zasłony pełniące funkcję dekoracyjną ładnie się układały, należy zastosować co najmniej podwójne marszczenie - co oznacza, że szerokość zasłony powinna stanowić podwojoną szerokość karnisza. Jeśli natomiast z zasłon korzystamy tylko nocą, by zaciemnić pomieszczenie, wystarczy, że zasłona będzie miała szerokość okna i ewentualne ,,bezpieczne'' np. 20-centymetrowe naddatki po obu stronach, aby mieć pewność, że okno jest odpowiednio zasłonięte.

W przypadku wysokości zasłon - w kuchni najlepiej sprawdzą się te sięgające parapetu, zaś w salonie czy sypialni tkaniny sięgające podłogi, dzięki czemu stworzymy efektowną i stylową aranżację. Pomiary rozpocznijmy od zmierzenia długości pomiędzy połową żabki do momentu, w którym chcemy, aby zasłony się kończyły. Jeśli zasłony mają sięgać parapetu dodajmy około 1,5 cm zapasu. W przypadku tych sięgających ziemi pamiętajmy, by kończyły się około 2 cm nad podłogą. Jeśli zamiast żabek zasłony będą wisieć na szelkach długość mierzymy od karnisza. W przypadku nabijania na przelotki, dodajmy do zmierzonej wartości 3 cm. W stylizacjach, w których marzą nam się zasłony opierające się o posadzkę do wyniku pomiaru dodajmy od 5 do 20 cm.

Decydując się na konkretny materiał na zasłony, nie zapominajmy o tym, do jakiego wnętrza mają być przeznaczone. W przypadku łazienek czy kuchni najlepsze będą lekkie, zwiewne zasłonki. W pokoju dziecięcym sprawdzą się poliestrowe lub bawełniane, które bez trudu zdejmiemy, wypierzemy i z powrotem upniemy. Do sypialni lub salonu możemy śmiało sięgnąć po zasłony o wysokiej gramaturze, które nie przepuszczają światła i dodatkowo prezentują się niezwykle elegancko.

Ponadczasowe kolory zasłon

Moda na zestawiane we wnętrzach kolory zmienia się z biegiem lat. Istnieje jednak kilka barw, które zawsze są trendy ze względu na swoją uniwersalność, szyk i elegancję. Wybierając zasłony do mieszkania, warto wziąć pod uwagę styl wnętrza, w jakim będą powieszone oraz zapoznać się z poniższym zestawieniem kolorów, które zawsze są na topie.

Kolor zasłon Opis
Szare zasłony Wszystkie odcienie szarości są od wielu lat bardzo popularne. Ze względu na swój neutralny kolor sprawdzą się w każdym wnętrzu - bez względu na to, w jakim stylu i kolorystyce jest ono urządzone. Szare zasłony doskonale komponują się z innymi kolorami w pomieszczeniu - w szczególności z chłodnymi stonowanymi barwami.
Zasłony beżowe i écru Beż we wnętrzu to gwarancja elegancji, przytulności i spokoju. Zasłony w tym kolorze są subtelne i ponadczasowe. Stanowią doskonałe tło dla innych elementów w pomieszczeniu. Będą perfekcyjne do wnętrz, w których królują ciepłe barwy.
Brązowe zasłony Brąz to kolor kojarzący się z luksusem i elegancją. Brązowe zasłony nadają wnętrzu wyrazisty charakter i styl. Wszystkie odcienie brązu doskonale komponują się z innymi kolorami. Brązowe zasłony dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności, a także szlachetności i wyrafinowania.
Czarne zasłony Dodatki w ciemnych odcieniach pojawiają się bardzo często w nowoczesnych i stylowych aranżacjach. Prezentują się wyjątkowo dobrze w połączeniu z jasnymi akcentami. Taki wybór będzie odpowiedni do dużych pomieszczeń, których nie przytłoczą, a wręcz nadadzą im głębi i elegancji.