Żywica jest materiałem wdzięcznie wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia. To jednak także substancja nierozpuszczalna w wodzie, a więc trudna do usunięcia konwencjonalnymi metodami. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych – ewentualne plamy z żywicy na ubraniu można usunąć bez niszczenia ulubionej koszuli czy spodni. Jak usunąć żywicę z ubrania domowymi sposobami? Czy każdy materiał da się uratować przed plamą z żywicy? Sprawdź!
Żywica – wykorzystanie i właściwości
Żywica jest substancją wytwarzaną przez niektóre rośliny – głównie drzewa, najczęściej iglaste. Żywica zabezpiecza roślinę przed zranieniem – gdy kora zostanie naruszona, rolą żywicy jest zahamowanie dalszego zniszczenia.
Żywica nie rozpuszcza się w wodzie, stąd problemy z jej usunięciem. Przywiera do rąk oraz każdego innego podłoża, z którym ma styczność. Jej cenne właściwości wykorzystywane są przede wszystkim w farmakologii do produkcji leków lub składników lekarstw, stanowią także istotny element farb i lakierów. Żywicy używa się nie tylko do produkcji kosmetyków, ale również narkotyków.
Usuwanie plamy z żywicy – o tym musisz wiedzieć
Gdy chcesz usunąć plamę z żywicy z ulubionej koszulki czy jeansów, najpierw upewnij się, czy zabrudzenie jest świeże. Jeśli tak – odczekaj aż plama zastygnie. Gdy nie chcesz tyle czekać, zapakuj odzież w worek foliowy i wsadź je do zamrażalnika.
Zanim przystąpisz do czyszczenia, sprawdź dokładnie metkę z ubrania. Znajomość składu będzie pomocna przy wyborze odpowiedniego preparatu, aby nie zniszczyć odzieży. Innych środków użyjesz do czyszczenia odzieży wykonanej z włókien naturalnych (bawełna, jedwab), innych do materiałów syntetycznych (poliester, nylon, akryl).
Kolejna ważna rada – niezależnie od preparatu nie należy pocierać tkaniny zbyt mocno ani za długo. Odradzamy także spopularyzowany trick do szybkiego usuwania plam, który polega na prasowaniu plamy z żywicy przez papierowy ręcznik. Istnieje bardzo duże ryzyko, że żywica wniknie w struktury odzieży, co pogłębi problem.
Czym usunąć żywicę z ubrania?
Najłatwiej pozbyć się plam z żywicy przy użyciu rozpuszczalnika, najczęściej wybiera się:
terpentynę,
spirytus oraz
aceton.
Roztwór spirytusu z terpentyną w proporcji 3 do 1 idealnie sprawdzi się do czyszczenia zabrudzeń z żywicy. W pierwszej kolejności zabezpiecz plamę – nie chcemy, aby środek czyszczący rozlał się po całej odzieży. Następnie, zamocz wacik w miksturze i delikatnie pocieraj kilkukrotnie zabrudzoną powierzchnię. Żywica powinna się rozpuścić, co ułatwi jej usunięcie z ubrania. Ważne, aby przed przystąpieniem do zwilżania plamy zabezpieczyć także powierzchnię pod ubraniem – najlepiej przy użyciu zwiniętego ręcznika papierowego. Kolejnym krokiem będzie standardowe pranie w pralce, zgodnie z wytycznymi na metce. Jeśli po wysuszeniu nadal będzie widoczna plama z żywicy – cały proces należy powtórzyć. W przypadku powstania plamy od terpentyny użyj płynu do mycia naczyń.
Włókna syntetyczne wymagają zachowania innej proporcji środków, aby nie zniszczyć odzieży. Stwórz roztwór terpentyny i spirytusu w stosunku 1:1. Ważne, aby nie używać acetonu, ponieważ przy kontakcie z tworzywami sztucznymi aceton może „wypalić” dziurę w ubraniu, niszcząc je bezpowrotnie.
Domowe sposoby na usunięcie plam z żywicy
Innym sposobem na usunięcie plamy z żywicy z ubrania jest wykorzystanie domowych środków. Czy wiesz, że masło także może okazać się pomocne? Posmaruj miejsce zabrudzenia i pozostaw na 1,5 godziny, po czym delikatnie zetrzyj masło i namocz miejsce plamy roztworem soli oraz amoniaku (wystarczy po jednej łyżce soli oraz cztery łyżki amoniaku).
Mniej znanym, ale równie skutecznym środkiem do czyszczenia plam z żywicy jest olejek z drzewa herbacianego. Należy wymieszać go z roztworem octu z solą (w proporcji 3:1). Olejek działa jak naturalny rozpuszczalnik. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Olejek pozostawia na odzieży trudne do sprania, tłuste plamy. Żeby uniknąć dalszych problemów, dodaj do prania płyn do naczyń, który rozpuści tłuszcz.