Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jaki kolor wybrać do Twojej sypialni?

W sypialni sprawdzi się każdy kolor w odcieniu kojącym i przyjemnie relaksującym, najlepiej wybrać wariant pastelowy,

Od zawsze lubimy otaczać się kolorami. Wywołują w nas różne emocje – jedne uspokajają, drugie dodają energii, inne z kolei wzmagają koncentrację. Świadomość mocy kolorów i ich wpływu na nasze samopoczucie pozwala dobrać odpowiedni kolor do wnętrz charakteryzujących się różnym przeznaczeniem, abyśmy mogli czerpać z tych miejsc jak najwięcej. Zastanawiasz się, jaki kolor do sypialni będzie dla Ciebie odpowiedni? Sprawdź najczęściej wybierane do tego jakże ważnego pomieszczenia.

Czy kolor ma znaczenie?

0
Zieleń dobieramy w odcieniach stonowanych, ciemniejszych.

Już w czasach starożytnych Egipcjan znany był wpływ koloru na samopoczucie. Potwierdzają to współczesne badania Institute for Color Research, według których w ciągu zaledwie 90 sekund przy pierwszym spotkaniu podświadomie wyrabiamy sobie opinię o nowo poznanej osobie czy przedmiocie lub pomieszczeniu. Kolor odgrywa w tym przypadku znaczącą rolę (62-90%).

Kolor wpływa na nasze emocje, ale także potrafi wizualnie powiększyć, wydłużyć czy zmniejszyć pomieszczenie, w którym daną barwę zastosowano. To bardzo przydatna wiadomość dla osób, które nie są zadowolone z obecnego stanu wybranych pokoi, jednak nie mogą z pewnych względów dokonać znaczących zmian typu wyburzenie czy stawianie dodatkowych ścian.

Jaki kolor ścian do sypialni? Sprawdzamy najczęstsze wybory

Sypialnia jest pomieszczeniem, które ma nas odprężyć, zrelaksować. Tutaj „ładujemy baterie” po ciężkim dniu, zbieramy siły. To ważne, aby w sypialni dominowały kolory kojące nerwy, dające poczucie harmonii i spokoju. 

Jaki kolor ścian do sypialni? Poniżej propozycje do rozważenia.

  • Zieleń dobieramy w odcieniach stonowanych, ciemniejszych. Dzięki temu wprowadzamy element natury do sypialni. Zielony kojarzy się z kwiecistymi łąkami i letnim, słonecznym dniem. Wprowadza równowagę oraz przede wszystkim spokój, którego tak bardzo szukamy po długim i wyczerpującym dniu.

  • Czy wiesz, że udowodniono w badaniach uspokajającą moc koloru niebieskiego? Otaczanie się tą barwą wyrównuje oddech i spowalnia bicie serca. Tego właśnie nam trzeba – zwolnić tempo, wyciszyć się, zrelaksować. To kolor idealny do strefy relaksu w Twoim domu. Do sypialni wybieraj odcienie turkusu i stonowanych pasteli.

  • Róż kojarzy się z romantycznością i słodkością. W sypialni odnajduje się jako odcień kojący i przyjemnie relaksujący, jeśli wybierzesz wariant pastelowy, najlepiej stanowiący mieszankę różu i beżu. Unikaj fuksji i intensywnych deseni – są pełne energii, przyniosą efekt odwrotny od zamierzonego.

  • Fiolet w wariancie lawendowo-szarym tworzą przytulny charakter, wprowadzając do pomieszczenia sporą dawkę uspokajającej energii. Fiolet rozbudza wyobraźnię, zapewniając niezwykłe, pełne przygód sny.

  • Szarość sama w sobie jest nieco wyciszonym kolorem. To świetny kolor-tło dla innych barw. Odcienie jaśniejsze oddziałują uspokajająco. Jeśli szukasz efektu relaksacji dla skołatanych nerwów, połącz szarość z neutralnymi i cieplejszymi kolorami.

  • Beż nadaje wnętrzu przytulnego charakteru, a jednocześnie wnosi świeżość. Do sypialni wybieraj raczej jasne odcienie, pozbawione żółtego zabarwienia. Stawiaj na rozbielowy beż w wersji caffe-latte, ewentualnie z domieszką szarości – greige (ang. gray + beige).

  • Biel, wbrew pozorom, nie musi być zimna i nieprzytulna. Idealnie nadaje się do łączenia z innymi kolorami, najlepiej komponując się odcieniami neutralnymi typu szarość i beż. Takie połączenia tworzą wrażenie czystości (tabula rasa) i minimalistycznej harmonii. Nadaje wnętrzu elegancji, a jednocześnie może stworzyć Twoją oazę spokoju.

Jak pomalować sypialnię?

Kolor w sypialni należy dobierać przede wszystkim w oparciu o własne upodobania. Jednak należy także pamiętać, żeby dobrać odcień również do mebli i dodatków. 

Praktycznie wszystkie wymienione kolory świetnie będą wyglądać w otoczeniu białych szaf oraz innych elementów wyposażenia. Zieleń, niebieski i brąz dobrze komponują się z ciemniejszym drewnem. Dodatki w intensywnych odcieniach staramy się tonować neutralnymi barwami. 

Czy już wiesz, jak pomalować swoją sypialnię?

0
Otaczanie się barwą niebieską wyrównuje oddech i spowalnia bicie serca.