Odpowiednia barwa światła może uspokajać, dodawać energii, a nawet poprawić koncentrację. Salon to strefa relaksu, odpoczynku – wymaga więc odpowiedniej „oprawy”. Składać się na nią będą umeblowanie, dodatki, a także oświetlenie, które zastosujemy. Co ciekawe, dużo może zmienić parametr zwany barwą światła. Czy wiesz, jaka barwa światła do salonu sprawdzi się najlepiej?
Rodzaje barwy światła
Nim dobierzemy odpowiednią barwę światła do Twojego salonu, warto najpierw dowiedzieć się nieco więcej o tym pojęciu. Czym jest barwa światła i jak wpływa na nasze samopoczucie?
Rewolucja technologiczna zaowocowała wieloma wspaniałymi dla ludzkości odkryciami, w tym – elektryczności. Edison, twórca patentu żarówki, nadał nowy bieg historii. Żarówka dzisiaj to coś więcej, niż tylko źródło światła. Odpowiednia barwa oświetlenia potrafi bowiem wpływać na nasze samopoczucie. To wszystko za sprawą barwy światła, zwanej także temperaturą barwy.
Barwa światła określa odcień kolorystyczny promieni emitowanych przez źródło światła. Wyraża się ją w Kelwinach. W zależności od ilości kelwinów możemy otrzymać barwę:
ciepłą (żółtą) – poniżej 3300 K,
neutralną (białą) – do 5300 K oraz
zimną (niebieską) – powyżej 5300 K.
Każda z nich spełnia inne zadanie i ma odmienne przeznaczenie. Barwę dobierasz w zależności od tego, czego oczekujesz od źródła światła. Nie obowiązuje tutaj zasada, że na dane pomieszczenie wykorzystujesz tylko jedną barwę światła.
Na dobór odpowiedniej temperatury barwowej ma wpływ wiele czynników, takich jak:
dostępność naturalnego światła dziennego,
strefa pomieszczenia (relaks, praca, jedzenie),
styl wnętrza,
zadanie oświetlenia (centralne, dopełnienie, dekoracja).
Jaka barwa światła do salonu?
Salon jest pomieszczeniem, który może jednocześnie zawierać aż trzy strefy:
relaksu,
pracy,
jadalnianą.
Strefa relaksu najczęściej zlokalizowana jest w pobliżu kanapy. Miejsce spotkań towarzyskich, relaksu przed telewizorem po długim i wyczerpującym dniu. Wymaga odpowiedniej oprawy świetlnej. Najchętniej sięgamy po oświetlenie barwy ciepłej, ponieważ nadaje otoczeniu przytulności i tworzy wyjątkowy klimat. Barwa ciepła jest najbardziej zbliżona do tradycyjnego oświetlenia i świetnie sprawdza się w miejscach o charakterze wypoczynkowym.
Strefa pracy wymaga od nas pełnej koncentracji. Tutaj podejmujesz trudne decyzje, robisz notatki, sprawdzasz maile, zapisujesz myśli i pomysły. Tworzysz. W tym miejscu zdecydowanie potrzebujesz światła o zimnej barwie. Barwa ciepła nie nadaje się do biur, ponieważ męczy oczy podczas wielogodzinnego czytania czy wpatrywania się w ekran znajdującego się w małej odległości od twarzy (w przeciwieństwie do telewizora).
Strefę jadalnianą najlepiej otulać barwą białą, ewentualnie delikatnie ciepłą. Światło białe jest najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego, dzięki czemu wprawia nas w dobry nastrój podczas wspólnych, rodzinnych posiłków.
Światło w salonie – co jeszcze warto wiedzieć?
Oprócz barwy istotne jest także rozproszenie. W strefie relaksu oświetlasz główny punkt bezpośrednio przed miejscem wypoczynku (stolik przed kanapą). Strefa pracy wymaga skupienia światła na całej powierzchni roboczej (blat stołu/biurka). W strefie jadalnianej oświetlenie wybieramy punktowe lub listwowe, w zależności od kształtu stołu.
Warto także przyjrzeć się barwie oświetlenia centralnego, które znajduje się całym pomieszczeniu. To najczęściej żyrandol umiejscowiony na środku pokoju. Powinien on być barwy neutralnej, białej, dzięki czemu nie będzie „kłócić się” z oświetleniem poszczególnych stref, a je dopełni.
Osobną kwestią będą także barwy światła do oświetlenia pełniącego rolę dekoracyjną. Jeśli lampa sama w sobie stanowi dekorację, wówczas dobieramy barwę ciepłą do salonu utrzymanego w stylu klasycznym oraz barwę neutralną czy wręcz zimną dla nowoczesnego pokoju głównego. Jeśli z kolei źródło światła ma jedynie doświetlić, wyeksponować dzieło sztuki – wówczas decydujemy się na światło o barwie zimnej.
Jaka barwa światła do salonu? Jak widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak znać podstawowe informacje o temperaturze barwowej oświetlenia w domu, by dobrać odpowiednie do naszych potrzeb.