Choć zasadnicze przeznaczenie powyższego gatunku rośliny dotyczy raczej ogrodów i żywopłotów, bukszpan może być też uprawiany w specjalnych donicach. Taki charakter dodatku sprawdzi się głównie na tarasach oraz balkonach. Wymaga on jednak specyficznej pielęgnacji, w tym dobrania odpowiedniej gleby dla stabilnego wzrostu tej sadzonki. Równie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad związanych z regularną wymianą ziemi w doniczkach.
Wymagania glebowe dla bukszpanu w donicy
Główne potrzeby pod względem stabilnego rozwoju rośliny to żyzne, próchniczne podłoże z dodatkiem naturalnego kompostu. W odniesieniu do ziemi, która znajduje się w donicy trzeba też dookreślić odpowiedni odczyn. Powinien on być obojętny albo delikatnie zasadowy. Trzeba jednocześnie unikać gleby mającej kwaśne pH, ponieważ może ono istotnie zahamować wzrost takiego bukszpanu. Jeśli z jakichś względów hodowca ma kłopot ze znalezieniem naprawdę wartościowego podłoża, może wsypać tradycyjną ziemię doniczkową. Priorytetem jest tu przede wszystkim sprawdzenie jej odczynu, który ma mieścić się w skali od 6,0 do około 8,0. Niezależnie od specyfiki bazy liczy się także zakup donicy o zwiększonej pojemności. Bukszpan dość intensywnie rozwija się w strukturze korzeniowej, co wymaga optymalnej przestrzeni dla jej harmonijnego rozrostu. Trzeba również zadbać o właściwe nawodnienie sadzonki wraz z odpływem.
Dlaczego ziemia bukszpanów w donicy wymaga drenażu?
Zastanawiając się, jaka ziemia jest odpowiednia do bukszpanu na balkon, należy pamiętać o kupnie donicy z dziurkowaniem. Spełnia ono funkcję drenażu chroniącego przed zbytnią nasiąkliwością i nadmiarem wilgoci w strukturze korzeni. Równocześnie warto zaopatrzyć się w podstawkę, która będzie stanowić rezerwowy zapas wody w cieplejszym okresie roku. Przy podlewaniu bukszpanu doniczkowego trzeba kierować się właśnie konkretną częścią sezonu uprawowego. Latem ziemia będzie potrzebować wody każdego dnia. Wiosną i jesienią wystarczy nawadnianie dwa razy w tygodniu. Z kolei zimą najczęściej trzeba to robić tylko raz.
Kluczowym zadaniem w odniesieniu do przedstawionego gatunku jest właśnie aplikacja wody bezpośrednio do ziemi. Nie należy podlewać liści bądź łodyg bukszpanu, gdyż będzie to pielęgnacja całkowicie nieefektywna. Pod względem skuteczności drenażu należy raczej unikać donic ceramicznych oraz metalowych. Dobre będą zaś plastikowe.
Rozwój bukszpanu w donicy a wymiana ziemi
Użycie wartościowego nawozu stymulującego wzrost gatunku w doniczce wpływa też na częstość przesadzania bukszpanu. Wiąże się ona z dość intensywnym rozwojem części korzeniowej znajdującej się właśnie w takim naczyniu do uprawy. Przeważnie odbywa się to co około 2 do 3 lat, a hodowca może wychwycić wtedy oznaki wskazujące na konieczność przesadzenia do nowej donicy. Są nimi spadające, pojedyncze listki w kolorze intensywnie żółtym albo brązowym.
Odpowiedź na pytanie, jaka ziemia jest tolerowana przez bukszpan, wymaga też wiedzy w zakresie jej wymiany. Trzeba to robić wraz z przesadzaniem rośliny do nowego pojemnika. Każda, następna donica powinna być także większa o minimum 2–3 cm w stosunku do poprzedniej. Gdy właściciel sadzonki z różnych względów nie chce zmieniać doniczek, powinien przynajmniej przycinać część korzeniową w celu jej dopasowania do już używanej. Jednak wymaga to sporej: precyzji, wiedzy, a także staranności, by przypadkowo nie uszkodzić pojedynczych pęczków.
Skąd wziąć kompost do bukszpanu w donicy?
Najlepszym wyborem pod kątem jakości i wpływu takiego nawozu organicznego jest jego pozyskanie z naturalnych odpadów roślinnych. Taka zawartość to zwykle pozostałości materiału uprawowego na działkach czy w ogrodach przechowywane w specyficznych warunkach. Chodzi o dojrzewanie tlenowe w specjalnych kompostownikach wpływające na klasę próchniczną oraz zawartość związków mineralnych. Stąd zdecydowanie słusznym nawożeniem będzie ten typ ekologicznego substratu do bukszpanów w donicach. Alternatywnym wyjściem jest zaś kupno kompostu workowanego dostępnego w większości sklepów z takimi artykułami. Wcześniej trzeba oczywiście sprawdzić przeznaczenie tego nawozu właśnie dla potrzeb wskazanego gatunku sadzonek. Dzięki zastosowaniu się do wskazówek można łatwiej ocenić, jaką ziemię toleruje bukszpan w donicy.