Aby kwiaty doniczkowe i balkonowe prezentowały się wspaniale, trzeba o nie dbać. Najważniejszym zadaniem jest ich regularne podlewanie. Jaką wodą podlewać kwiaty? Czy woda prosto z kranu nadaje się do podlewania, czy trzeba jednak poczekać, aż postoi? Przeczytajcie.
Czy woda z kranu nadaje się do podlewania kwiatów doniczkowych?
Wymagania odnośnie ilości wody i tego, jak często należy rośliny doniczkowe podlewać, zależą od specyfiki gatunku. Są kwiaty, które podlewa się codziennie, są i takie, którym wystarczy nawodnienie raz w tygodniu.
Czy można podlewać rośliny wodą z kranu? Wszystko zależy od jej twardości. Jeśli nie jest zbyt twarda, większość kwiatów możesz nią podlewać. Problem jednak w tym, że w Polsce spora część wody z wodociągów jest zbyt twarda, by dało się nią podlewać. Co to oznacza? Że ma za dużą ilość składników mineralnych, takich jak wapń czy magnez. Rośliny je lubią, ale w wodzie występuje ich zbyt wiele. Na twardą wodę najgorzej reagują te rośliny, które preferują kwaśną glebę – np. orchidee czy paprocie. Jaką wodą podlewać kwiaty? Jak widać – po pierwsze, miękką.
Innym problemem, z którym mamy do czynienia w przypadku wody prosto z kranu, jest nadmiar chloru. Używa się go powszechnie do odkażania wody, ale kwiaty doniczkowe źle rosną podlewane wodą z chlorem, który hamuje ich rozwój.
A może wodą przegotowaną albo taką, która stała w butelce?
Woda kranowa nadaje się do podlewania kwiatów doniczkowych, jeśli przed użyciem postoi kilka godzin lub kilka dni np. w butelce lub w innym pojemniku. Dlaczego? Bo odstała woda nie ma już tyle chloru – ten gaz stopniowo ulatnia się z cieczy.
Innym sposobem, aby zmiękczyć wodę i pozbyć się chloru i nadmiaru składników mineralnych, jest jej przegotowanie. Pamiętaj tylko, że musi całkowicie wystygnąć. Aby roślina rozwijała się odpowiednio, potrzebuje podlewania wodą w temperaturze pokojowej. Oznacza to, że jeśli jednak decydujesz się na podlewanie wodą prosto z kranu, także nie powinna być zimna, ale letnia.
Czyli odpowiedź na pytanie, jaką wodą podlewać kwiaty doniczkowe np. w mieszkaniu w bloku, brzmi: kranową, pod warunkiem że jest odstana lub przegotowana lub letnią wodą prosto z kranu, jeśli masz to szczęście, że Twoja woda z wodociągu jest miękka i bez chloru.
Woda filtrowana – czy to dobry pomysł na podlewanie roślin domowych?
W domach coraz częściej pojawiają się filtry na wodę, pozbawiające ją chloru i składników mineralnych. Możesz skorzystać z prostego dzbanka filtrującego lub zamontować specjalny filtr w instalacji – wtedy w kranie woda będzie przefiltrowana już „ w standardzie”.
Filtrowana woda to fantastyczny wynalazek w naszych domach, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie jakość wody pozostawia dużo do życzenia. Filtrowana woda, pozbawiona nadmiaru szkodliwych składników, jest też idealna do podlewania roślin doniczkowych. Świetnie sprawdzają się np. filtry do dzbanków, które zawierają żywicę jonowymienną. Niweluje ona jony wapnia i magnezu, które zastępuje sodem. To zaś powoduje, że woda staje się miękka. Z kolei zawarty w filtrze węgiel likwiduje nadmiar chloru.
Deszczówka – najlepsza woda do podlewania
Jeśli masz możliwość zbierania deszczówki, zdecydowanie będzie to najlepszy wybór, jeśli chodzi o wodę do podlewania. Mieszkańcy domów czy ewentualnie mieszkań z tarasem, w których jest możliwość zamontowania prostego systemu do zbierania deszczówki, mogą się cieszyć miękką, pozbawioną zanieczyszczeń i chloru wodą, idealną do podlewania kwiatów. To także bardzo ekologiczne rozwiązanie i sposób na oszczędności w domowych rachunkach.
Jak podlewać wodą kwiaty? Po pierwsze, deszczówką. Po drugie – wodą filtrowaną. Po trzecie – odstaną lub przegotowaną wodą z kranu. Te trzy rodzaje wody dobrze nadają się do podlewania Twoich kwiatów domowych. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji Twoja domowa dżungla będzie się prezentować lepiej niż kiedykolwiek! Rośliny odwdzięczą Ci się zielonymi, zdrowymi liśćmi i długim życiem.