Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak wyciszyć podwieszany sufit w bloku?

Wygłuszenie to inaczej zastosowanie materiałów, które izolują pomieszczenie akustycznie – płyty, ekrany akustyczne, tapety – czyli dźwięk nie będzie z zewnątrz wchodził do środka.

Mieszkanie w bloku, zarówno w nowym, jak i starym budownictwie, ma sporo zalet. Nie brakuje mu też jednak wad, a wśród nich jedną z najbardziej odczuwalnych jest zła akustyka. Jeśli ciągle słyszysz mieszkających nad sobą sąsiadów, to znak, że koniecznie jest zadbanie o poprawienie akustyki. Jak wyciszyć sufit w mieszkaniu w bloku? Podpowiadamy!

Dlaczego sufity w bloku trzeba wyciszać?

Sufit samonośny nie jest połączony ze stropem.

Płacz dzieci, szczekanie psa, kroki dorosłych i bieganie dzieci – mieszkanie w bloku oznacza, że wszystkie te hałasy mogą być doskonale słyszalne. W takich warunkach trudno wypocząć, zrelaksować się, a czasem nawet niemożliwy jest zdrowy sen. Na szczęście istnieją sposoby, aby skutecznie wygłuszyć sufity w bloku. Oto te najlepsze!

Profesjonaliści mówią, że najskuteczniejsza metoda na to, jak wyciszyć sufit w bloku, to wyłożenie go wełną mineralną oraz zamontowanie sufitu podwieszanego. Wełna mineralna jest sprawdzonym materiałem o znakomitych parametrach poprawiających akustykę. Przy okazji przyda się również jako sposób na ocieplenie mieszkanie oraz zmniejszenie jego wilgotności i ograniczenie rozprzestrzenienia się pleśni w domu. 

Podwieszany sufit – świetny sposób na wygłuszenie i wyciszenie mieszkania

Większość osób, które chce skutecznie wyciszyć sufit, stawia na konstrukcję zwaną sufitem podwieszanym. Dlaczego to rozwiązanie jest tak dobre dla akustyki mieszkania? Sufit samonośny nie jest połączony ze stropem. Jego konstrukcja wygląda tak, że profile CW wkłada się w profile UD i mocuje do nich np. za pomocą wkrętów. Co daje taka budowa sufitu podwieszanego? Nie pozwala na przenoszenie drgań ze stropu, a więc gwarantuje, że nie usłyszysz niczego, co się dzieje w mieszkaniu nad Tobą. Jako materiał do wyciszania sufitu podwieszanego służy gęsta wełna mineralna, zarówno szklana, jak i skalna. 

Jakie są wady takiego rozwiązania? Nie nadaje się do większych pomieszczeń. Maksymalna rozpiętość to najwyżej 4 metry i nawet przy takiej wielkości trzeba stosować mocniejsze profile nośne. 

Jakie pomysły na izolację sufitu od hałasu? Wygłuszenie a wytłumienia – jaka różnica?

Jak wyciszyć sufit w bloku? Ogólnie rzecz ujmując, masz do dyspozycji dwie różne metody. Jedna z nich zakłada wygłuszenie dźwięków, druga ich wytłumienie. Czym się różnią te metody?

Wygłuszenie to inaczej zastosowanie materiałów, które izolują pomieszczenie akustycznie – płyty, ekrany akustyczne, tapety – czyli dźwięk nie będzie z zewnątrz wchodził do środka. Z kolei wytłumienie zakłada, że stosuje się rozwiązania pochłaniające dźwięki. Mogą to być miękkie dywany, pluszowe zasłony, koce, wiszące makatki itd. – rozwiązania proste i niedrogie, ale zbierające kurz, brud i drobnoustroje. O wiele lepszym sposobem jest więc zastosowanie ocieplenia wewnętrznego ścian oraz wyłożenie sufitu wełną mineralną, a na to montaż sufitu z płyt gipsowo-kartonowych. Pozwoli to zachować czystość w mieszkaniu, a jednocześnie zabezpieczyć je przed niechcianymi dźwiękami z zewnątrz. 

Jak wyciszyć sufit, gdy strop jest wysoko, a jak – gdy nisko?

Tam, gdzie wysokość ścian jest duża, np. w starych, przedwojennych kamienicach, sufit podwieszany będzie świetnym rozwiązaniem, bo nawet jeśli zmniejszy wysokość pomieszczenia o 15 cm (a tak się może zdarzyć po montażu sufitu podwieszanego) wnętrze i tak będzie wystarczająco wysokie i przestronne. Co więcej, w przypadku starych kamienic, montaż sufitu podwieszanego zapewni też lepszą termoizolację i sprawi, że wnętrze nie będzie wydawać się tak duże i puste. Jeśli mieszkanie w kamienicy ma sztukaterie, które chcesz zachować, obniżenie sufitu nie będzie jednak możliwe. 

Problem może pojawić się natomiast w przypadku mieszkań w wielkiej płycie lub w nowych blokach, gdzie często wysokość pomieszczeń jest zaledwie minimalna. Tam obniżenie stropu nawet o 10 cm jest kłopotliwe, bo zmniejsza dostępną przestrzeń i pomniejsza optycznie już i tak niewielkie wnętrze. W takim budownictwie trzeba szukać innych rozwiązań na wyciszenie mieszkania, np. zrezygnować z gładkich powierzchni na rzeczy chropowatych, które bardziej pochłaniają dźwięki, postawić na faliste struktury, panele akustyczne, tkaniny i inne pomysły na wyposażenie, które poprawi komfort akustyczny.


Większość osób, które chce skutecznie wyciszyć sufit, stawia na konstrukcję zwaną sufitem podwieszanym.