Wybór wanny do łazienki z pozoru wydaje się prosty, bo w końcu „wanna to wanna”, więc nad czym tutaj się zastanawiać? Problem pojawia się już w sklepie z ceramiką, gdy odkryjemy szeroką gamę wanien dostępnych w różnych wariantach kolorystycznych, kształtach, rozmiarach i materiałach wykonania. Jaką wannę wybrać do swojej łazienki, gdy mamy zbyt duży wybór? Czym się sugerować podczas zakupu wanny? Sprawdź!
Wybór wanny – okrągła czy prostokątna?
Gdy zastanawiasz się nad tym, jaką wannę wybrać do swojej łazienki, warto najpierw określić swoje oczekiwania wobec wanny. Tak, można mieć oczekiwania w stosunku do wanny. Zatem odpowiedz sobie na kilka pytań:
jak duża jest łazienka?
gdzie chcę postawić wannę?
jak często zamierzam z niej korzystać (często/rzadko, krótko/długo)?
Z pozoru proste pytania, acz pozwolą znacznie ograniczyć wybór, a to przyspieszy nasz proces zakupu wanny idealnej.
Wanna okrągła świetnie komponuje się w dużych łazienkach, gdyż zwykle stawia się ją odsunięta od ściany, wręcz w części centralnej pomieszczenia. Jest bowiem bardzo elegancka i dzięki swym krągłościom lub owalom sama w sobie stanowi element dekoracyjny łazienki. Wanny okrągłe dobrze odnajdują się we wnętrzach nowoczesnych i miminalistycznych.
Z kolei wanna prostokątna bardziej sprawdza się w małych łazienkach. Ograniczona powierzchnia zwykle zmusza nas do umieszczenia wanny przy ścianie, często w narożniku lub pod oknem. To rozwiązanie praktyczne i funkcjonalne. Będzie odpowiednia dla wnętrz klasycznych.
Kształt wanny, poza naszymi osobistymi preferencjami, należy także dopasować do reszty ceramiki w łazience. Okrągła wanna nie współgra z kanciastym, prostokątnym sedesem (geberitem) oraz umywalką czy prysznicem. To samo dotyczy wanny prostokątnej i zaokrąglonych elementów ceramicznych w łazience.
Jaka wanna do łazienki – stalowa czy akrylowa?
Wanny ze względu na materiał wykonania możemy podzielić na:
stalowe,
akrylowe oraz
żeliwne.
Każda z nich posiada inne parametry oraz właściwości. Jaką wannę wybrać? Wanny akrylowe są stosunkowo lekkie (średnio ważą ok. 20 kg), o błyszczącej i gładkiej powierzchni. Dzięki temu także łatwiej zadbać o jej czystość – na tak śliskim podłożu trudniej o utrzymywanie się kurzu. Jeśli na etapie produkcji dodatkowo wannę „uzbrojono” we właściwości antybakteryjne, także grzyby i pleśni będą się zdecydowanie wolniej rozmnażać na wilgotnej powierzchni wanny. Producenci oferują szeroką gamę kształtów i kolorów wanny akrylowej, której niewątpliwym atutem jest to, że szybko się nagrzewa i jest dźwiękochłonna. Jednak wykonanie z akrylu sprawia, że wanny te są dość podatne na uderzenia i zarysowania.
Wanny stalowe z kolei posiadają specjalną obudowę zapewniającą izolację akustyczną. To rozwiązanie droższe od wanny akrylowej, ale cena niesie za sobą inną korzyść – wanny stalowe są niezwykle trwałe, w odróżnieniu od tych wytwarzanych z akrylu. Jakie są wady wanien stalowych? Stal dobrze przewodzi ciepło, a więc szybko się wychładza (chyba że między wannę a kafle umieścimy styropian). Także podczas napełniania wanny wodą mamy do czynienia z większym hałasem (i ponownie – styropian pozwoli częściowo wygłuszyć uderzenie strumienia wody).
Wanny żeliwne są dość drogie i ciężkie, jednak bardzo długo utrzymują ciepłą wodę.
Jaką wannę wybrać? O tym pamiętaj!
Zanim wybierzesz się do sklepu, zastanawiając się, jaką wannę wybrać do łazienki – przede wszystkim ustal, gdzie ją umieścisz. Dlaczego to istotne? Ponieważ musisz dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń, aby wybrać odpowiedni rozmiar wanny.
Wanny prostokątne oferowane są w wielu wymiarach – zarówno długości, jak i szerokości kolejnych rozmiarów zwiększają się o 10 cm. Wanny okrągłe także posiadają różne średnice. Sprawdź także rodzaj spadu ścian – niektóre wanny oferowane są z delikatnym spadem zapewniającym wygodne oparcie pleców (mogą nawet posiadać rodzaj wgłębienia dla podtrzymania karku), podczas gdy inne posiadają spad o kącie prostym. Są także dostępne modele z siedziskiem.