Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jaka fuga do białych płytek - poznaj sprawdzone kolory

Najbardziej klasycznym, a zarazem uniwersalnym rozwiązaniem jest tak zwana kompozycja Total white, czyli połączenie białych płytek z białą fugą.

Fuga łącząca płytki łazienkowe, kuchenne, umieszczone w przedpokoju czy salonie może pełnić nie tylko typowo praktyczne funkcje, ale także w ciekawy sposób podkreślić kształt, kolor, styl płytek. Mimo iż teoretycznie jest niemal niezauważalna, może mieć ogromny wpływ na ostateczny styl i charakter pomieszczenia, w którym znajdują się płytki. Na co zwrócić uwagę, wybierając kolory fugi i jaka fuga do białych płytek sprawdzi się najlepiej?

Fuga do białych płytek – na co zwrócić uwagę?

0
Kolor fugi łączącej płytki może stanowić ich ciekawe dopełnienie lub oryginalny element kontrastowy.

Kolor fugi łączącej płytki może stanowić ich ciekawe dopełnienie lub oryginalny element kontrastowy. Warto starannie i w sposób przemyślany dopasować barwę fugi tak, aby stworzona z jej udziałem kompozycja dobrze sprawdzała się w danym pomieszczeniu. 

Przy wyborze fugi do białych płytek warto wziąć pod lupę przede wszystkim ich styl oraz charakter, ale także przeznaczenie i główne funkcje pomieszczenia, w którym się znajdują. Zwróćmy także uwagę na jakość wybranej fugi oraz ich cenę, jak również dostępność wybranego koloru. 

Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie płytek. W przypadku białych kafelków położonych na podłodze warto raczej wybrać fugę w ciemniejszych tonach, dzięki czemu ewentualne zabrudzenia i ślady codziennego użytkowania nie będą na niej aż tak widoczne. Na połączenie płytek ułożonych na ścianie możemy z kolei wybrać zarówno jaśniejszą jak i ciemniejszą fugę. 

Fuga do białych płytek – jaki kolor wybrać?

Istnieje co najmniej kilka sprawdzonych i ciekawych możliwości, jeżeli chodzi o wybór koloru fugi do białych płytek. Najbardziej klasycznym, a zarazem uniwersalnym rozwiązaniem jest tak zwana kompozycja Total white, czyli połączenie białych płytek z białą fugą. Szczególnie dobrze sprawdza się ono w niewielkich pomieszczeniach, które potrzebują zabiegów optycznie zwiększających je przestrzennie. Białe fugi dobrze sprawdzają się w łazience oraz w przedpokoju i salonie. Może wybrać je także do kuchni, jednak należy pamiętać o ich regularnej i starannej pielęgnacji, która pozwoli nam uniknąć niepożądanego i nieestetycznego żółknięcia fug, wskutek osadzania się na nich oparów z gotowania. 

Alternatywą dla jednokolorowej kompozycji jest kontrastowe połączenie białych płytek z czarną fugą. Taka kompozycja to bardzo ciekawe i efektowne rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, ale także w pomieszczeniach w stylu retro. Ciemne obramowanie białych płytek w dyskretny lecz wyraźny sposób podkreśli ich kształt oraz układ.  

Czarną fugę możemy dopasować do dużych, geometrycznych płyt, jak również do niewielkich kwadratowych i prostokątnych cegiełek. Podobny, lecz nieco lżejszy efekt wizualny możemy uzyskać także dzięki połączeniu ciemnogranatowej, lub grafitowej fugi z białymi płytkami. 

Aby delikatnie podkreślić kształt i styl płytek bez konieczności stawiania na mocne kontrasty, możemy wybrać fugę w jasnych odcieniach szarości lub beżu. Tonacje szarego koloru nadadzą pomieszczeniu chłodny odcień, natomiast beże dodadzą zarówno całemu pokojowi, jak i białym płytkom ciepłej przytulności. Mankamentem jasnoszarych oraz jasnobeżowych fug jest jednak stosunkowo duża podatność na różnego rodzaju zabrudzenia, dlatego też znacznie lepiej sprawdzają się one na pokrytych płytkami ścianach. 

W ekstrawaganckich wnętrzach w stylu glamour świetnie sprawdzą się fugi w niebanalnych odcieniach srebra. Takie połączenie nada płytkom bardziej eleganckiego charakteru i w wyjątkowy sposób podkreśli styl białych ścian lub podłóg. 

Miłośnicy ciekawych kontrastów mogą zdecydować się na włączenie koloru do białych płytek poprzez wybór fugi w tonacji czerwieni, zieleni lub błękitu. Oryginalna kompozycja może sprawdzić się bardzo dobrze w oryginalnych wnętrzach, pracowniach artystycznych, jak również w łazience – zarówno wspólnej, jak i tej przeznaczonej wyłącznie dla najmłodszych domowników. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić w wybranym kolorem i kontrastem, bo do stworzenia tak ekstrawaganckiej kompozycji niezbędne jest dobre wyczucie stylu i estetyki. 

Jeszcze kilkanaście lat temu zupełnie niedoceniana i niemal niewidoczna fuga dziś zyskuje na ważności. Jej kolor może mieć ogromne znaczenie w budowaniu stylu i ogólnego charakteru pomieszczenia, dlatego warto starannie przemyśleć dostępne możliwości, aby wybrać jak najlepszą dla siebie i swojego wnętrza. 

0
Aby delikatnie podkreślić kształt i styl płytek bez konieczności stawiania na mocne kontrasty, możemy wybrać fugę w jasnych odcieniach szarości lub beżu.