Płytki to element wystroju i wykończenia wnętrza, który niezmiennie od lat pojawia się w domach i mieszkaniach. Standardowym wypełnieniem między nimi jest fuga, która skutecznie łączy je ze sobą, jak również podkreśla ich kształt oraz stylistykę. Niestety prawidłowe i skuteczne czyszczenie fug od lat stanowi zagadnienie, które spędza sen z powiek wielu osobom. Poniżej postaramy się więc odpowiedzieć na nurtujące pytanie – czym wyczyścić fugi, aby zachować ich pierwotną estetykę
Pielęgnacja fug – podstawy
Mimo iż na sklepowych półkach znaleźć można wiele różnego rodzaju gotowych środków przeznaczonych do czyszczenia fug, ich skuteczne mycie i konserwacja w dalszym ciągu pozostaje dla niektórych problematyczna.
Zbyt słaby środek nie wyczyści w odpowiedni sposób powstałych zabrudzeń, z kolei za silny może uszkodzić strukturę fugi, jak i powierzchnię płytek. Warto więc starannie dobrać preparat, dokładnie czytając i analizując jego skład, jak i pozostałe informacje zamieszczone na etykiecie. Bardzo ważne jest także, aby odpowiednio dopasować specyfik do rodzaju posiadanych płytek, a po jego zakupie stosować się dokładnie do zamieszczonych zaleceń.
Pamiętajmy, aby przed właściwym czyszczeniem fug oraz płytek, zwłaszcza tych ułożonych na podłodze, starannie je odkurzyć, a następnie przetrzeć wilgotną, ciepłą ścierką.
Aby uniknąć problemów z czyszczeniem fug między płytkami, warto przede wszystkim pamiętać o odpowiedniej częstotliwości i regularności mycia każdej z nich. Pozwoli to zapobiec powstawaniu trudnych do usunięcia, zaschniętych, starych zabrudzeń. Dobrą praktyką jest także regularna impregnacja płytek oraz fug. Konserwacja pozwala ochronić płytki wraz z fugami przed ewentualnymi zabrudzeniami, a także zdecydowanie wpływa na ich trwałość oraz żywotność.
Do impregnacji fug, które są szczególnie narażone na pleśnie i grzyby, warto wykorzystać specjalny silikon do fug oraz płytek, który w skuteczny sposób zaimpregnuje fugi, zapobiegając pojawianiu się nieestetycznych i niebezpiecznych dla zdrowia plam pleśni oraz siedlisk grzybów. W sklepie znaleźć możemy także gotowe impregnaty, przeznaczone do konserwacji konkretnego rodzaju fug oraz płytek.
Domowe sposoby na czyszczenie fug
Jak wyczyścić fugi? W przypadku regularnej pielęgnacji nie musimy od razu sięgać po mocne i inwazyjne środki sklepowe. Z codziennymi, niewielkimi zabrudzeniami równie skutecznie możemy poradzić sobie dzięki domowym sposobom.
Najpopularniejszym produktem pomocnym w procesie czyszczenia fug jest ocet. Skutecznie usuwa plamy i nadaje płytkom estetycznego połysku. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością używanego octu, gdyż nadmiar może spowodować nieestetyczne zmatowienie. Alternatywą jest sok z cytryny, który równie skutecznie usuwa zabrudzenia z fug oraz płytek. Sok możemy wycisnąć na gąbkę do naczyń, wymieszać z odrobiną soli lub sody oczyszczonej. Praktycznym i wygodnym rozwiązaniem jest także rozmieszczenie soku na płytkach oraz fugach poprzez bezpośrednie pocieranie ich przekrojoną na pół cytryną.
Innym domowym sposobem na czyszczenie fug jest użycie mieszanki złożonej z ciepłej wody, szarego mydła oraz sody oczyszczonej. Mieszanka ta szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku fug łazienkowych oraz powstałych na nich osadach z twardej wody.
W przypadku zabrudzeń na białych fugach dobrze sprawdzi się także pasta do zębów. Wystarczy nałożyć ją na powierzchnię fug, delikatnie przeszorować i pozostawić na kilka lub kilkanaście minut. Po upływie określonego czasu należy dokładnie spłukać nałożoną pastę.
Czyszczenie fug – co na uporczywe zabrudzenia?
W przypadku wyjątkowo uciążliwych zabrudzeń warto oprócz specjalnych środków wykorzystać do czyszczenia specjalną myjkę parową, która dzięki wysokiej temperaturze jest w stanie skutecznie zmiękczyć, odkleić i pozbyć się nawet starych plam.
Odpowiednia pielęgnacja, jak i regularna konserwacja fug to klucz do zachowania ich pierwotnej estetyki, jak również należytej higieny, a co za tym idzie – także bezpieczeństwa dla wszystkich domowników.