Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jaka barwa światła do sypialni?

Dobrze dobrane światło w sypialni na pewno poprawi jakość naszego wypoczynku.

Sypialnia – miejsce przytulne i sprzyjające relaksowi. To tam udajesz się po ciężkim dniu, aby „podładować baterie”. Oczywistym jest zatem, że pomocna w tym będzie odpowiednia atmosfera w pomieszczeniu. Czy wiesz, że nie tylko łóżko pomaga osiągnąć zdrowy i spokojny sen? Sprawdź, co możesz osiągnąć dzięki odpowiedniej oprawie świetlnej. Jaka barwa światła do sypialni sprawi, że będziesz rześki oraz wypoczęty?

Czym jest barwa światła?

0
Światło neutralne ma barwę zbliżoną do białej, osiąga wartość poniżej 5300 K.

Przez barwę światła – lub inaczej temperaturę barwową – rozumiemy kolor, jaki uzyskujemy w źródle światła, czyli żarówce. Do wnętrz, ale także na zewnątrz domu możesz stosować kolory barwy:

  • ciepłej,

  • neutralnej,

  • zimnej.

Każda z nich oferuje inną barwę światła, przez co ma różne zastosowanie, w zależności od miejsca i przeznaczenia. Intensywność barwy mierzy się ilością Kelwinów – jednostką temperatury światła w układzie SI. Im więcej Kelwinów, tym chłodniejsza barwa.

  • Światło ciepłe uzyskasz przy wartości poniżej 3300 K. Zyskujesz oświetlenie koloru żółtego, który jest najbardziej zbliżony do tradycyjnego żarowego źródła światła (2800 K). Przykładowo, płomień świeczki ma temperaturę barwową 1500 K, z kolei żarówka halogenowa między 2700 a 3000 K.

  • Światło neutralne ma barwę zbliżoną do białej, osiąga wartość poniżej 5300 K. To dość często spotykany wybór wśród żarówek, ponieważ przypomina naturalne światło promieni słonecznych.

  • Światło zimne uzyskujemy przy wartościach powyżej 5300 K. Wtedy barwa przechodzi w chłodny odcień niebieski. Nie męczy oczu, oddaje w ciemności rzeczywisty kolor oświetlanych przedmiotów.

Jaka barwa światła do sypialni?

Gdy już wiemy, czym jest temperatura barw, czas odpowiedzieć na pytanie: jaka barwa światła do sypialni? Czy do wszystkich urządzeń i elementów należy stosować wyłącznie jeden odcień oświetlenia?

Sypialnia w ogólności traktowana jest jako pomieszczenie przeznaczone do wypoczynku. Tutaj szukamy ukojenia i spokoju po długim, męczącym dniu. To miejsce, które powinno nas wyciszać i relaksować. To miejsce przytulne i wygodne. W końcu, to miejsce, w którym chce się przebywać. Dlatego dobór odpowiedniego koloru oświetlenia w tym pomieszczeniu nie powinien być pozostawiony przypadkowi. 

Trafnie dobrane światło może naprawdę zdziałać cuda. Światło neutralne, czyli białe, sprawdza się w innych przypadkach i miejscach, aniżeli światło o barwie ciepłej czy zimnej. Barwa zimna najczęściej wykorzystywana jest w pomieszczeniach, w których wymaga się pełnej koncentracji i skupienia. Niebieskie światło nie męczy oczu. Z kolei do pomieszczeń, w których stawia się na wypoczynek, używa się przede wszystkim światła barwy ciepłej.

Dlaczego w sypialni warto stawiać na ciepłe światło? Żółta barwa nie oślepia, nadaje pomieszczeniu przytulności. To z kolei wprawia nas w dobre samopoczucie i błogi nastrój. Odprężamy się, łatwiej i szybciej zapadamy w sen. Ciepłe światło powinniśmy ustawić w oświetleniu centralnym – nawet w nocy włączenie lampy nie powinno nas rozbudzić.

Do lampki nocnej z kolei powinniśmy decydować się na oświetlenie o barwie neutralnej. Zdaniem niektórych lampki na szafce nocnej nie mogą razić oczu, zbyt jasna barwa mogłaby nas wybudzić. Jednak należy pamiętać o naszym wzroku – czytanie przed snem w półmroku przyniesie więcej szkody niż korzyści. Wystarczy więc postawić na światło neutralne odpowiednio rozproszone, aby nie oświetlać całego łóżka, a jedynie jego mały fragment.

Barwa światła w sypialni – o czym jeszcze pamiętać?

Jeśli w Twojej sypialni posiadasz garderobę, w tym miejscu najlepiej wybrać światło barwy białej. Ubrania będą prezentować się podobnie jak w świetle dziennym. To samo dotyczy toaletki – wybieraj przy tym oświetlenie zapewniające odpowiednie rozproszenie, aby skupiało się na przestrzeni roboczej, jednak nie poza nim. 

W przypadku biurka stanowiącego strefę pracy (gdy nie dysponujemy osobnym gabinetem) mimo wszystko należy decydować się na światło barwy zimnej. Chłodny, niebieski odcień nie będzie nas wprawiać w znużenie, a do tego nasze oczy nie będą odczuwać takiego zmęczenia. Tutaj także pamiętamy, aby oświetlać przestrzeń roboczą, nie cały pokój.

0
Zdaniem niektórych lampki na szafce nocnej nie mogą razić oczu, zbyt jasna barwa mogłaby nas wybudzić.