Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zwiększyć ciśnienie wody, w ogrodzie, w wężu ogrodowym, w kranie w bloku?

Ciśnienie wody w dużej mierze powinno zależeć od miejsca przeznaczenia.

Zastanawiasz się czasami, dlaczego nagle więcej czasu zajmuje Ci ręczne zmywanie naczyń, wannę do kąpieli napełniasz dłużej niż zwykle i nawet w ogrodzie zwykłe podlewanie grządek staje się trudniejsze przez mniejsze ciśnienie wody? Co ma wpływ na spadek ciśnienia wody w instalacji wodociągowej? Sprawdź, jak zwiększyć ciśnienie wody w swoim domu i do kogo się zwrócić o pomoc, gdy mimo prób problem nie znika.

Jakie mogą być przyczyny mniejszego ciśnienia w wodzie?

Ciśnienie wody wpływa także na komfort użytkowania z punktów poboru wody.

Najgorszy możliwy scenariusz? Budzisz się spóźniony do pracy, szybko wbiegasz pod prysznic… i nie możesz pozbyć się tej piany z włosów oraz ciała, bo woda z deszczownicy ledwo leci, choć kurek odkręciłeś na maksymalną moc. Czas leci, a Ty zastanawiasz się, czy masz jeszcze po co jechać do pracy…

A tak na poważnie – jak to się dzieje, że spada ciśnienie i jak zwiększyć ciśnienie wody, żeby problem nie powracał? W pierwszej kolejności określ, w czym rzecz, czyli poszukaj możliwych przyczyn spadku ciśnienia w instalacji wodociągowej – jest ich całkiem sporo, na przykład:

  • wyciek wody – nieszczelna instalacja znalazła ujście gdzieś po drodze do Twojego kranu/deszczownicy od prysznica;

  • rury są w kiepskim stanie;

  • zawory zostały niewłaściwie wyregulowane;

  • instalacja zawiera zardzewiałe złączki;

  • zapchał się filtr;

  • zapchały się sitka w baterii;

  • osadził się kamień, co doprowadziło do niedrożności;

  • rury są źle zgrzane;

  • doszło do uszkodzenia wodociągu.

Niektóre z powyższych problemów jesteś w stanie rozwiązać „od ręki”, część będzie wymagać pewnego zaangażowania i pracy, natomiast w kilku przypadkach niestety nie masz wpływu na rozwój sytuacji – zwłaszcza gdy problem nie leży po Twojej stronie, jak w przypadku awarii wodociągu miejskiego.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie wody?

Zastanawiasz się, jak zwiększyć ciśnienie wody w Twoim domu? Najpierw ustal, jakie ciśnienie powinno być w Twojej instalacji wodociągowej. Okazuje się, że ta kwestia posiada regulację prawną. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12.04.2002, paragraf 114 punkt 1 podaje, że: „Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej w budynku, poza hydrantami przeciwpożarowymi, powinno wynosić przed każdym punktem czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa (0,5 bara) i nie więcej niż 0,6 MPa (6 barów)”. 

Jak to wygląda w praktyce? Tak naprawdę ciśnienie wody w dużej mierze powinno zależeć od miejsca przeznaczenia – innego ciśnienia wymagamy z baterii podczas poboru wody, innego z kolei w trakcie prysznicu, a innego w ogrodzie, gdy podlewamy grządki.

Im wyższe ciśnienie, tym większe zużycie wody. Ciśnienie wody wpływa także na komfort użytkowania z punktów poboru wody. 

Czym zwiększyć ciśnienie wody?

Skoro już wiemy, dlaczego ciśnienie wody spada, czas na znalezienie rozwiązania problemu pt. „jak zwiększyć ciśnienie wody?”. Gdy już odkryłeś przyczynę spadku ciśnienia, podejmij działanie – może wystarczy regulacja zaworu, uszczelnienie złączeń rur lub użycie środka chemicznego, który udrożni rury (kamień, piasek, inne zabrudzenia – w tym tłuszcz).

Jeśli powyższe próby nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – zapoznaj się z ofertą hydroforów oraz zestawów hydroforowo-pompowych i pozbądź się problemu niskiego ciśnienia wody. Dlaczego hydrofor? Ponieważ utrzymuje oraz w sposób automatyczny wyrównuje ciśnienie – zwiększa lub zmniejsza według potrzeby. Umieszczenie hydroforu z pompą pozwala także ograniczyć skutki uderzeń hydraulicznych. I, co równie istotne, magazynuje wodę. 

Hydrofor możesz zamontować w domu, w mieszkaniu, ale także w ogrodzie. Jeśli jesteś właścicielem małego ogródka, w zupełności wystarczy Ci jedno urządzenie. Dla średnich i dużych ogrodów będą już potrzebne 2-3 hydrofory, aby równomiernie utrzymywały stały poziom ciśnienia.

Jeśli jednak dojdziesz do wniosku, że z Twoją instalacją wszystko jest w porządku, a problem leży gdzie indziej – skontaktuj się z wodociągami miejskimi. Być może w Twojej okolicy doszło do awarii, albo sprawa jest na tyle poważna, że powinni się nią zająć fachowcy.

Gdy już odkryłeś przyczynę spadku ciśnienia, podejmij działania.